Сторінка
12
Діагностика проводитиметься за такими принципами: гуманізм; особистісного підходу; об’єктивність; множинність джерел інформації; клієнтоцентризм; ступінь відкритості встановлює клієнт; невтручання в особисте життя.
На основі аналізу психолого-педагогічної літератури було визначено наступні критерії та показники адаптованості дітей-сиріт до дитячого будинку сімейного типу: дидактичний (обізнаність дітей у професіях дорослих), пізнавальний (активність у процесі взаємодії; колективізм), Діяльнісно-вольовий (колективізм та взаємодопомога).
Тому для визначення рівня обізнаності старших дошкільників з трудового виховання засобами ігрової діяльності в умовах ДНЗ застосовуються такі форми та методи діагностики, як індивідуальна бесіда за методикою діагностика знань дітей про професії Е.І.Медвецкой «Що таке професія?» ; мета заходу − виявити рівень обізнаності старших дошкільників з трудового виховання; гра «Вибираємо роботу»; мета заходу – надати дітям елементарні уявлення про професії людей, праця яких не була у сфері їхніх спостережень. Викликати інтерес до праці людей будь-якої професії.; гра «Назви професію»; мета заходу – навчити дітей правильно називати професії людей по видах машин, керованих ними; гра «Вгадай професію». мета заходу – розширювати уявлення дітей про професії; гра «Кому без них не обійтися?»; мета – закріплювати знання дітей про матеріали, інструменти та обладнанні, необхідних людям різних професій.
На основі отриманих даних може бути визначено наявність проблеми з трудового виховання дітей, що вкаже на доцільність вибору відповідних технологій соціально-педагогічної роботи чи розробки її самостійно.
Другим етапом технології соціально-педагогічної діяльності з трудового виховання дітей засобами ігрової діяльності в умовах ДНЗ є основний етап, метою якого є впровадження розроблених методичних заходів стосовно поліпшенню трудового виховання дітей засобами ігрової діяльності в умовах ДНЗ.
Основний етап також має свою структуру і складається з таких підетапів: формувальни та пізнавальний.
На основі результатів діагностики наступним підетапом було визначено формувальний. Метою цього етапу розвивати у дітей самостійність у процесі ручної праці, навчити їх планувати свою роботу, ставити мету, переносити одержані на заняттях знання в повсякденне життя.
Тому на даному підетапі слід вирішити наступні завданнями: 1) допомогти дітям оволодіти ручною працею; 2) навчити працювати з різними матеріалами; 3) спрямувати дитину на свідому творчу діяльність задля її саморозвитку; 4) зацікавити дітей та направити на саморозвиток.
Реалізується даний етап за такими принципами: гуманізму – проявляється у визнанні дитини найвищою цінністю, а її права – пріоритетними. Він вимагає шанобливого ставлення до кожного вихованця, турботи про фізичне, психічне, духовне і соціальне здоров’я дитини; особистісного підходу – утверджує, перш за все, цінність, унікальність і неповторність кожного індивіда; колективізму – виступає одночасно і умовою і результатом суспільної сутності дитини, орієнтуючи її на гармонізацію своїх особистих інтересів та інтересів оточуючих; толерантності і комунікативної спрямованості (партнерський, емпатійний тип стосунків) – спирається на визнанні продуктивної ролі індивідуалізму в його позитивному гуманістичному сенсі, передбачає прояв терпимості до інших людей, їх поглядів, цінностей, поведінки; альтруїзму – проявляється у безкорисливій любові і турботі про благо вихованця.
Отже, пріоритетним завдання на даному етапі є створення і забезпечення умов, які сприяють повноцінному особистісному розвитку кожної дитини, який зорієнтованим на особистість дитини, що проявляються у її поведінці та відношенні до колективу.
На цьому етапі ми пропонуємо такі форми та методи соціально-педагогічної діяльності: робота з папером та картоном; ручна робота з пластелином.
Прогнозованим результатом соціально-педагогічної діяльності на даному етапі буде сформоване позитивне ставлення до ручної праці.
Другим підетап основного етапу є пізнавальний. Метою даного під етапу є ознайомлення дітей з різними видами праці дорослих, розширення кругозору.
Тому завданнями підетапу виступають наступні: 1) ознайомити дошкільників з різновидами професій; 2) навчити дітей у формі гри пізнавати професії; 3) допомогти дітям запам'ятовувати професії.
Задля досягнення мети та результативності роботи слід дотримуватися на даному підетапі таких принципів: цілеспрямованості педагогічного впливу; гуманістичної спрямованості, який визначає необхідність гармонійного поєднання цілей суспільства і особистості, орієнтацію виховного процесу на особистісні можливості дитини, її інтереси і потреби; поваги до особистості дитини в поєднанні з розумною вимогливістю до нього; опори на позитивне в людині, на сильні сторони її особистості.
На цьому етапі ми пропонуємо такі форми та методи соціально-педагогічної діяльності: гра «Кому без них не обійтися?» Мета – закріплювати знання дітей про матеріали, інструменти та обладнанні, необхідних людям різних професій; гра «Вгадайте, що я роблю?» Мета – розширювати уявлення дітей про трудові дії. Розвивати увагу.
Останнім етапом технології виступає підсумковий етап. Метою даного етапу є контроль та корекція отриманого результату стосовно трудового виховання дітей. Аналізуємо ефективність введення у життя дошкільників комплексної програми роботи соціального педагога з питань трудового виховання; оброблюємо усі дані, порівнюємо з попередніми результатами та робимо висновки про проведену роботу.
На даному етапі слід вирішити наступні завдання: повторне діагностування проблеми (контрольний етап педагогічного експерименту); на основі вивчення інтересів та здібностей дитини ознайомити вихованців з відповідними гуртками чи секціями за інтересами.
Основними принципами підсумкового етапу будуть: об’єктивність; загальність; універсальність; відповідності меті та завданням технології; доцільності та інші.
На даному етапі дітей основними формами роботи будуть: бесіда на тему «Світ професій» ,гра «Вибираємо роботу», мета – надати дітям елементарні уявлення про професії людей, праця яких не була у сфері їхніх спостережень. Викликати інтерес до праці людей будь-якої професії. Гра «Кому без них не обійтися?»Мета – закріплювати знання дітей про матеріали, інструменти та обладнанні, необхідних людям різних професій
Отже, нами розроблена соціально-педагогічна технологія у наступному розділі буде впроваджена у СПД.
Експериментальне впровадження розробленої технології роботи соціального педагога з трудового виховання дітей засобами ігрової діяльності в умовах дошкільного навчального закладу
Експериментальне дослідження було проведено з метою перевірки гіпотези: впровадження технології роботи соціального педагога з трудового виховання дітей засобами ігрової діяльності в умовах дошкільного навчального закладу, яка містить такі етапи: підготовчий, основний та підсумковий – позитивно вплинуть на почуття, мислення, вчинки дітей, їхні трудові уміння, котрі сприятимуть розвитку у подальшому житті та соціалізації у суспільстві.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Педагогічний конфлікт: причини і методи управління
Навчальний процес вивчення української літератури в старших класах загальноосвітньої школи
Організація самостійної роботи студентів у вищих навчальних закладах
Підготовка дітей до шкільного навчання
Порядок комплектації та організації студентів спеціальних медичних груп на заняттях фізвиховання