Сторінка
10

Управління міжбюджетними відносинами та шляхи їх удосконалення

Не можна не враховувати і негативних боків, що притаманні податкам на майно. Ці податки не користуються популярністю серед населення, хоча їм властива прозорість, що є бажаною для будь-якого податку. Виникають певні ускладнення також з оцінкою майна. Податки на майно мають тверду ставку, а це свідчить про їх регресивність, тобто величина податку не залежить від величини доходу. Разом з тим, ці податки мають менше, негативних боків у порівнянні з іншими, як прямими, так і непрямими, податками.

В країнах з ринковою економікою регіональні бюджети мають досить значну дохідну частину, але не достатню для забезпечення регіону. Тому з вищестоящих бюджетів виділяються дотації, субвенції та надаються субсидії. Дані вище визначення бюджетних трансфертів за змістом покладені нами в основу класифікації прямих бюджетних трансфертів у зарубіжних країнах. Обмовка " за змістом " має тут принципове значення, оскільки в різних країнах один і той же вид прямих бюджетних трансфертів може називатися по-різному. Так, у деяких країнах бюджетні дотації складаються з кількох різних трансфертів, що надаються за певних умов місцевим колективам: у Росії - це бюджетна дотація, федеральний трансферт; у Франції - глобальна дотація на функціонування, дотація на компенсацію податкових пільг та зниження ставок оподаткування, фонд компенсації ПДВ. У деяких країнах - це один трансферт, який правда, може називатися по-різному: у ФРН - додаткові дотації для земель та ключові дотації для комун; у Польщі - генеральна субвенція; у Швеції -незв'язана субсидія; у Латвії - бюджетна субсидія; був лише один термін -бюджетні субвенції", яким (за змістом) називали бюджетні дотації; з 1996 р. він був замінений на більш адекватний, на наш погляд, термін - бюджетна дотація.

Таке ж розмаїття характерне і для субсидій: у ФРН їх називають "допомога ", "дотація "; у Франції - спеціальні субвенції, глобальна дотація на устаткування; в Польщі - спеціальні дотації (на самостійно розроблені програми видатків); у Швеції - цільові субсидії. Бюджетні субвенції виступають у Росії під цією назвою; у ФРН - цільові дотації для комун; у Франції - глобальна дотація на децентралізацію; у Польщі - спеціальні дотації (згідно із законодавством та переданими від держави завданнями); у Латвії - бюджетні гранти; у Литві - спеціальні субсидії. Класифікація за містом основних видів прямих бюджетних трансфертів, що практикуються у різних країнах, подана в таблиці табл. 4.1 . Яким вимогам має відповідати оптимальна система прямих бюджетних трансфертів (ПБТ)? На нашу думку, вона повинна:

Таблиця 4.1

Термінологічне оформлення ПБТ у різних країнах,

Країна

Бюджетна

дотація

Бюджетна субсидія

Бюджетна

субвенція

Росія

Бюджетна дотація

Федеральний

Трансферт

Чисті взасморозрахунки

Бюджетна

Субвенція

ФРН

землі

комуни

Додаткові дотації

Ключові дотації

Допомога на інвестиції

Дотації на виконання спільних завдань

Структурний фонд

Допомога на інвестиції

Дотації на обслуговування боргу

Структурний фонд

Цільові дотації

Франція

Глобальна дотація на функціонування

Дотація на

компенсацію

податкових пільг

та знижок податків

Фонд компенсації ПДВ

Глобальна дотація на

Устаткування

Спеціальні субвенції  

Глобальна дотація

на

децентралізацію

Польща

Субвенція

генеральна

Дотації на самостійно розроблені

програми видатків

дотації на

завдання згідно із законодавством

дотації на

виконання

переданих

державою завдань

Швеція

Незв'язана

субсидія

Цільові субсидії

Латвія

Бюджетні субсидії

Субсидії з фонду

вирівнювання

Бюджетні гранти

Гранти з фонду

Вирівнювання

Литва

Дотації

Спеціальні

субсидії

Україна

Бюджетні дотації

Ø враховувати відмінності у фінансових потребах територій за умов чітко визначеної сфери їх відповідальності;

Ø компенсувати відмінності між урядами одного рівня щодо потенційної можливості фінансувати видатки;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16 


Інші реферати на тему «Фінанси»: