Сторінка
9
Ще одне пояснення дефіциту бюджету (в межах дослідження динаміки рівноважних траєкторій) здійснено на замовлення Російського фонду фундаментальних досліджень і подано у моделі, змінними якої на боці витрат бюджету є: обсяг державних закупівель, що залежить від державних зобов'язань і функцій; ціни одиниці продукції, при зростанні якої-'передбгчається збільшення видатків бюджету, а на боці надходжень бюджету —: ставки прямих і непрямих податків; обсяги реалізованого продукту, що залежать від взаємодії пропозицій та попиту.
Аналіз розглянутих чинників дефіциту бюджету дає підстави для таких висновків:
1) насправді наповнення бюджету та його видатки формуються під впливом багатьох чинників, тому пояснювальна модель бюджетного дефіциту обов'язково має бути багатофакторною;
2) вибір чинників, за допомогою яких пояснюється дефіцит бюджету, відбиває авторське розуміння їх важливості. Через те для забезпечення об'єктивності особливого значення набуває кількісний аналіз, побудова еко-нометричної моделі дефіциту.
Створенняеконометрнчної моделі дефіциту бюджету має починатися з розробки пояснювальної моделі, що передбачає врахування сукупності чинників, які з огляду на існуючі теоретичні уявлення можна вважати впливовими.
Українськими вченими аналізувався економічний зміст впливу причин, що можуть визначати дефіцит бюджету через державні видатки і через надходження. У складі тих, що впливають через видатки, — загальний рівень продукту (доходу), рівень цін, обсяги державних закупівель, рівень зайнятості (безробіття), ступінь диференціації доходів, проценти за державним боргом і курс національної валюти. У складі тих, які діють через надходження, — обсяг реального продукту (доходу), ступінь залучення ресурсів (передусім праці), агрегована податкова ставка, співвідношення прямих і непрямих податків, динаміка грошової маси та ціни.
Другим етапом побудови економетричної моделі має бути відбір най-впливовішнх чинників. Такими в результаті розрахунків були визнані: обсяг ВВП; величина державних видатків; обмінний куос національної валюти; рівень безробіття; частка податкових надходжень у ВВП (агрегована податкова ставка); рівень диференціації доходів (частка пенсій, допомог і стипендій у структурі доходів домашніх господарств).
Економетричне рівняння, яке наводиться далі, одержане на основі конкретних розрахунків і об'єднує дефіцит бюджету з названими чинниками.
У моделі використані значення перелічених чинників (показників) за 20 кварталів: із III кварталу 1992 р. до II кварталу 1997 р. Усі розрахунки здійснені за даними Українсько-Європейського консультативного центру і подаються у "Тенденціях української економіки" ("ТУЕ").
Чинниками, які теоретично мали б визначати дефіцит бюджету, але при перевірці адекватності були вилучені з моделі, є такі: динаміка цін (Р); сплата процентів за державним боргом; співвідношення прямих і непрямих податків; динаміка грошової маси .
Неврахування у результуючому рівнянні моделі згаданих чинників і відповідно показників зумовлене такими причинами:
а) можливістю забезпечити адекватність багатофакторної регресійної моделі за рахунок певного обмеження кількості впливових чинників;
б) відносною недосконалістю пакета статистичної обробки інформації 5ТАТGRАРН, що був використаний для моделювання.
Розрахунок та оцінку параметрів сконструйованої моделі, що є рівнянням множинної лінійної регресії, здійснено за допомогою стандартного МНК (методу найменших квадратів) та класичного t-критерію Ст'юдснта.
Дослідивши величину дефіциту бюджету як результуючого показника з боку статики і динаміки, автори запропонували дваваріанти моделі дефіциту бюджету, кожен із яких має відносно самостійне значення: статичну та ди-намічну моделі.
Статична регресійна багатофакторна модель використовується для оцінки взаємозв'язку досліджуваних залежностей за вказаний ретроспективний період і для побудови виносне спрощеного прогнозу. Цінність статичної багато-факторної моделі полягає у тому, що, по-перше, вона дає можливість відповісти на питання: чи справді аналізовані чинники визначали результуючий показник — дефіцит бюджету в досліджуваному періоді.
По-друге, на грунті статичної моделі можуть бути розраховані факторні навантаження регресії, тобто визначені пріоритети впливу аналізованих чинників на дефіцит бюджету (ієрархія чинників за їх роллю у визначенні результату). Статична модель дає підгрунтя-для-.зідповіді на питання, які чинники у попередньому періоді визначали дефіцит»бюджету більшою мірою, а які — меншою.
Динамічна регресійна багатофакторна модель відображає вплив часу і будуєтьсяз урахуванням статичної моделі, яка формується методом динамізації параметрів зв'язку і враховує кореляційні залежності самих чинників для щорічних рівнянь регресії. Дослідження динаміки результуючого показника — величини дефіциту бюджету — може бути досягнуто і простіше: через екстраполяцію часового тренду самого показника. Скоригувавши (за допомогою усереднення) прогнозоване значення дефіциту бюджету на коефіцієнт перерахунку статистичних даних, можна побудувати песимістичний та оптимістичний варіанти прогнозу.
Адекватність розрахованих економетричних моделей (статичної і динамічної) визначалася за такими критеріями математичної статистики:
1) коефіцієнтом множинної детермінації, яким оцінюють дисперсію результуючого показника;
2) критерієм Дарбіна—Вотсона, який визначає наявність автокоре-ляційних залежностей, що існують між самими аналізованими чинниками;
3) критерієм Ст'юдента, що оцінює значущість (відмінність від нуля) коефіцієнтів регресії ( його значення наводяться в дужках під відповідними параметрами).
Динамічна модель, що використовується для прогнозування величини дефіциту бюджету, побудована з урахуванням лише трьох чинників: обсягу ВВП; частки бюджетних надходжень у % до ВВП ( величини державних закупівель.
Такий відбір зумовлений, по-перше, намаганням досягти значного рівня адекватності динамічної моделі (саме ці чинники й забезпечили високу адекватність), по-друге, певними технічними й методологічними складностями. Запропонований відбір чинників для прогнозування величини дефіциту бюджету має значне підґрунтя у вигляді детального аналізу взаємозв'язків статичної моделі, поданої ррніше. Слід звернути увагу на той факт, що три макро-показники, які увійшли до динамічно''' моделі, входять до першої четвірки (за значимістю при формуванні: величини дефіциту бюджету у 1992—1997 роках) статичної моделі. Виняток становить лише курс валюти.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Формування основних фондів підприємства
Бюджетні правовідносини, їх зміст і особливості
Бюджетні права України, Автономно? Республіки Крим та місцевих рад народних депутатів
Становлення та розвиток Державного казначейства України
Основи організації фінансів місцевих органів влади в зарубіжних країнах