Сторінка
3

Бюджетний дефіцит, його причин і наслідки, методи управління

Таблиця 1.1

Фінансування дефіциту бюджету України в 2000—2002 роках

Млн.грн.

Джерела

фінансування

2000

2001

2002

план

виконання

план

виконання

план

Внутрішнє фінансування ОВДП

3351,2

4945,8

1130,7

600

610

Зовнішнє фінансування (включаючи кредити)

2400

1501,9

2250

2000

630

Покриття дефіциту

5751,2

6447,7

3380,7

2600

1240

Як видно з наведеної таблиці, основний акцент у фінансуванні дефіциту бюджету змішено у бік внутрішнього фінансування за допомогою ОВДП, розміщених серед підприємств і банківських структур України. Все це призводить до необхідності повернення як внутрішнього, так і зовнішнього державного боргу. Наприклад, у 1998 році Мінфін України повинен був повернути майже 7 млрд. грн. За цієї ситуації внутрішній ринок державних цінних паперів не зможе забезпечити фінансування дефіциту в таких обсягах.

Зростає також і зовнішній борг держави. Тому, розглянувши можливі напрямки, які ведуть до скорочення дефіциту бюджету України, ми вважаємо найприйнятнішим другий напрямок — скорочення видаткової частини бюд­жету. Тим більше, що цей варіант збігається з основною вимогою МВФ — проведенням адміністративної реформи як основної за умов скорочення дефіциту бюджету і надання кредитів МВФ.

1.2. Причини бюджетного дефіциту та його вплив на економіку.

Незважаючи на загальноприйняте розуміння змісту бюджетного дефіци­ту як перевищення витрат держави над її доходами, багато що в теоретично­му з'ясуванні зв'язку названої ситуації з державними фінансами залишаєть­ся невстановленим. Полярність позицій починається з визначення взаємодії бюджетного дефіциту та інфляції. Так, існує думка, що " . Гіперінфляція завжди і скрізь явище бюджетне ."'. Інший автор вважає, що " . дефіцит є наслідком, а не причиною інфляції і в незначній мірі залежить від рівня державних витрат .". Згідно з іще однією точкою зору " . дефіцит феде­рального бюджету залишається найкрупнішим джерелом російської інфляції. Щоб ліквідувати його і відповідно інфляцію, слід зменшити дефіцит до такої величини, яку можна було б без великої фінансової напруги покрити з неін-фляційних джерел ." .

Зв'язок між бюджетним дефіцитом та інфляцією очевидний. Але первинною ланкою в цьому зв'язку є все-таки тривале перевищення державних витрат над доходами. У світовій практиці не спостерігалисьвипадки, коли б помітна інфляція мала місце при бездефіцитному бюджеті. Разом з тим, виникнувши як наслідок бюджетного дефіциту, інфляція посилює останній хоча б тому, що сильніше знецінює його доходи, ніж витрати. Адже основним джерелом доходів є податки, які сплачу­ються через певний час з початку року (через місяць чи квартал суб'єктами господарювання або навіть через рік фізичними особами - платниками податків зі своїх доходів), в той час як витрати здійснюються щоден­но.

Не все в теоретичному плані з'ясовано і щодо причин виникнення бюджетного дефіциту. На думку деяких авторів, " .Дефіцит бюджету . виникає внаслідок багатьох об'єктивних і суб'єктивних причин. Най­більш розповсюдженим явищем стає обмеженість фінансових можли­востей держави мобілізувати необхідні доходи ." і. В цьому твердженні проблема бюджетного дефіциту зводиться лише до одного його боку -доходів - і зовсім не береться до уваги інший - витрати держави.

Згідно з іншою позицією, " . дефіцит бюджету - наслідок немину­чості дотацій, обмеженої бази оподаткування, державних доходів і не­правильних орієнтирів фінансово-економічної політики ."2. Ця думка певною мірою конкретизує деякі причини бюджетного дефіциту, але не вказує на їх глибинні коріння і носить універсальний характер, тобто не орієнтує на встановлення передумов виникнення бюджетного де­фіциту в конкретній країні.

Ті ж автори, що намагаються це зробити, зводять проблему до зов­нішніх політичних факторів, які, звичайно, впливають на економіку, але не можуть бути визначальними у бюджетному дефіциті. Так, зус­трічається позиція, згідно з якою "однією з найбільш істотних причин (дефіциту бюджету в Україні. - 0.3) є розрив господарсько-економіч­них зв'язків країн, що входять до складу СНД" 3, або ж: "Найважливі­шою причиною дефіциту бюджету в Україні є . розпад фінансово-кредитної системи, зумовлений виходом із рубльової зони ." .

Звичайно, таким твердженням більш властиві емоції і ностальгія по бувшому СРСР, ніж тверезі аргументи. Адже протягом багатьох років існування радянської держави для неї був характерний дефіцит бюд­жету, який ретельно маскувався слухняною офіційною статистикою.

Та й зв'язки між підприємствами колишніх радянських республік при­пинились тільки ті, що не влаштовували одного з партнерів, вигідні ж для обох з них лише змінюються.

На нашу думку, в аналізі бюджетного дефіциту слід виділяти глибинне, загальне, що властиве будь-якій державі, в якій витрати стали перевищувати доходи, і більш поверхове, що має місце в окремій країні, тобто особливе. До загального необхідно віднести стан виробництва, його ефективність і політику державного впливу на доходи і витрати. Якщо це визначення застосувати до пояснення глибинних причин бюджетного дефіциту в Україні, то такими будуть спад виробництва і зростання витрат на виготовлення продукції, а також невиважена по­літика витрат у відношенні до державних доходів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Фінанси»: