Сторінка
18

Формування показників праці та заробітної плати і методика їх аналізу на підприємстві

Заробітна плата працівника підприємства , при умові відробки місячного балансу робочого часу не може бути нижча місячноі ставки ,але не нижче мінімального розміру заробітної плати.

Встановлена робітнику відповідно з кваліфікацією тарифна ставка визначає рівень гарантованого йому заробітку (за виключенням переводу на нижчеоплачувану роботу, внаслідок грубих пору­шень трудової, транспортної та фінансової дисципліни).

Заробітну плату виплачують працівникам регулярно в робочі дні не рідше двох разів на місяць через проміжок часу , що не перевищує 16 календарних днів.

Оплата праці водіїв, ремонтно- допоміжних робітників та інших категорій працюючих проводиться у відповідності до Галузевої угоди між Державним департаментом автотранспорту і профспілкою працівників автомобільного транспорту та шляхового господарства України.

1. Оплата праці водіїв вантажних автомобілів, зайнятих почасових перевезеннях, водіїв автобусів, інших категорій працюючих - почасова.

2. Водіям вантажних автомобілів, автобусів проводиться щомісячна надбавка за класність в слідуючих розмірах:

- водіям 1-го класу - 25%;

- водіям 2-го класу -10% встановленої тарифної ставки за відпацьовані години в ролі водія.

3. Оплата праці за роботу в понадурочний час і святкові дні проводиться в подвійному розмірі.

4. За години простою не з вини робітника оплата здійснюється в розмірі часової тарифної ставки, при наявності коштів.

5. У випадку переводу водіїв на роботи по технічному обслуговуванню і ремонту автомобілів на період до одного місяця оплата їх праці проводиться по 3-му розряду ремробітника-почасовика, але не менше середнього заробітку на попередній роботі .

6. Оплата праці за роботу в нічний час проводиться в розмірі 40% тарифної ставки за відпрацьовані години вночі (нічний час з 22 години до 6 години ранку).

7. За роз’їздний характер роботи водіям на регулярних приміських, міжміських і міхнародних марщрутах виплачується доплата 20% тарифної ставки .

8. За стажування водіям прооводиться доплата в розмірі 50% тарифної ставки за час проведення стажування водія на лінії.

9. За суміщення професій проводиться доплата в розмірі 30% тарифної ставки суміщуваних працівників.

10. Інженерно-технічним працівникам та службовцям проводиться надбавка в розмірі 30% посадового окладу за досягнення в роботі.

Заробітна плата водію ,коли він ремонтує автомобіль нараховується:

Госпрозрахункові підприємства самостійно визначають умови розміри оплати праці працівників ,у тому числі водіїв і встановлюють їх у колективному договорі , дотримуючись при цьому норм і гарантій, передбачених законодавством генеральною галузевою угодою.

Мінімальні державні гарантії з оплати праці і норми генеральної галузевої угоди, якщо підприємство перебуває у сфері чинності цих угод, є обовязковим в разі встановлення в колективнин договорах тарифних ставок ,окладів, надбавок, міжкваліфікаційних співвідношеньтощо

Отже, підприємство самостійно вирішує питання оплати праці водіїв, розробленням відповідного Положення про умови та розміри оплати їхньої праці.

Як правило, технічне обслуговування та поточний ремонт автомобілів має провадитись без залучення водіїв для виконання таких робіт. Водіїв може бути використано для роботи на інших автомобілях.

Якщо у звязку з виробничою потребою водіїв перевели на роботу з ремонту і технічного обслуговування автомобілів тривалістю до одного місяця, оплата провадиться за виконаною роботою в розмірі не нижчому від середнього заробітку за основною роботою.

Якщо заробітна плата за виконану роботу буде меншою від середнього заробітку за основною роботою, то провадиться доплата до середнього заробітку в разі виконання норм виробітку , в разі невиконання норм виробітку або переведення на почасову оплачувану роботу – до тарифної ставки за основною роботою.

Надбавка за класність, що як правило виплачується за відпраццьований час водієві за час котрий оплачено за тарифними ставками робітників- ремонтників не виплачується. При цьому водіям писвоюється кваліфікаційний розряд слюсаря з ремонту автомобілів відповідно до кваліфікаційних характеристик Класифікатора професій.

Якщо в штаті підприємства немає робітників-ремонтників і обслуговуючих працівників і водії повністю виконують роботи з ремонту і технічного обслуговування автомобілів у свій робочий час оплата праці водіїв за час виконання цих видів робіт првадиться відповідно до встановлених умов оплати праці – з виплатоюнадбавки за класність і доплатою за ненормований день.

Якщо водію оформляється простій, то оплата часу простою провадиться згідно зі ст 113 КЗпП України. Відповідно до цієї статті час простою не з вини працівника, якщо працівник попередив власника або уповноважений ним орган про початок простою оплачується з розрахунку в розмірі не нижчому від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду окладу. За час простою через виробничу ситуацію небезпечну для життя чи здоровя працівників або людей, які його оточують і навколишнього природнього середовища не з вини працівника за ним зберігається середній заробіток. Час простою з вини працівника не оплачується. [1 ст.113].

Відповідно до типових форм первинного обліку затверджених наказом Мінстату від 09. 10. 95 р. №253 облік часу простою ведуть на підставі листків обліку простоїв форма №П-16, котрі з відміткою про час простоїв використовуються для запису в табелі обліку робочого часу.

Підтвердження факту простою через відображення часу простою в листку простою та табелі обліку робочого часу є обовязковою умовою. У цьому разі доплати і надбавки за час простою до двох третин тарифної ставки не нараховуються.

Якщо ж час простою не відображено в табелі обліку робочого часу оплачують працю працівника в наведеному випадку водія згідно з чинними нормативно правовими актами. Відповідно до ст. 7 Закону України "Про колективні договори і угоди" колективним договором може бути передбачено додаткові порівняння з чинним законодавством і угодами гарантії соціально-побутові пільги для працівників.[7 ст.7].

Отже , за рахунок власних коштів підприємство може передбачити в колективному договорі що за водієм зберігаються належні йому за кваліфікацією та умовами праці надбавки й доплати в той час, коли він не виконує обовязки водія.

Якщо в колективному договорі підприємства встановлено що надбавка за класність водіям виплачується лише за відпрацьований час водієм то якщо водії не були безпосередньо зайняті керуванням транспортним засобом цю надбавку не виплачують. [17 с. 10].

Працівникам , які проходять перекваліфікацію , підвищують свій професійний рівень по направленню підприємства за весь час навчання виплачується середній заробіток.

Робота по сумісництву дозволяється працівнику тільки за його згодою. Розмір доплати встановлюється по домовленості між адміністрацією і працівником.

Оплата праці по тарифних ставках для ремонтних працівни­ків , зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці проводиться відповідно з галузевими положенням по оцінці умов праці на робочих місцях

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28 


Інші реферати на тему «Економіка підприємства»: