Сторінка
16
Аналіз фонду заробітної плати : Фонд оплати праці відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати , затвердженої наказом Міністерства статистики України складється з основної , додаткової та стимулюючих і компенсаційних виплат
Основна заробітна платат – це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці /часу, виробітку , обслуговування/, посадових зобовязань Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок для робітників і посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата – це винагорода за працю понад втановлені норми , за трудові досягнення і винахідництво і за особливі умови праці Вона включає доплати , надбавки ,гарантії і компенсаійні виплати ,передбачені чинним законодавством , премії за виконання виробничих завдань і функцій
Інші стимулюючі і компенсаційні виплати До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи року , премії за спеціальними системами і положеннями , компенсаційні та інші грошові та матеріальні виплати, непередбачені актами чинного законодавства або здійснювані понад встановлені законодавством норми .[26 с.310].
Перехід до ринкової суттєво змінює підхід до регулювання коштів , які підприємство витрачає на формування особистих доходів працівників . У сучасних умовах підприємствам коштів на заробітну плату ніхто не виділяє . Для кожного конкретного роботодавця витрати на оплату праці його працівників є частиною загальних витрат на виробництво продукції , які роботодавець повинен відшкодовувати під час її реалізації на ринку товарів і послуг .Витрати роботодавця на робочу силу визначаються виходячи з кількості найманих працівників і умов оплати їх праці , передбачених законодавством , тарифними угодами, колективними договорами і угодами, контрактами.
Фонд оплати праці – це сукупність індивідуальних заробітків , нарахованих працівникам незалежно від джерела покриття цих затрат : собівартість , прибуток, кошти спеціального та цільового призначення .Структура фонду заробітної пралати на підприємстві досить складна. Крім прямої оплати праці за відпрацьований час або виготовлену продукцію до фонду оплати праці включають стимулюючі та компенсаційні виплати – премії, доплати інадбавки за умови праці , за професійну майстерність , а також всі кошти , які виплачуються за невідпрацьований час , якщо відповідно до діючого законодавства за працівниками зберігається заробітна плата , наприклад , оплата чергових та додаткових відпусток , час виконання державних і громадських обов’язків , простоїв не з вини працівника тощо.
В умовах ринку та багатоукладної економіки необхідність наукового обґрунтованого , об’єктивного і точного планування фонду заробітної плати не тільки не знижується , порівняно з тим , як це було у минулому та за умов командно- адміністративної системи управління народним господарством , а й суттєво зростає. Якщо раніше кожне підприємство прагнуло одержати від держави як можна більше коштів на оплату , то в умовах ринку , з його конкуренцією, виникає необхідність знизити витрати виробництва і забезпечити вищий прибуток . Томк фонд заробітної плати повинен бути мінімальним , але доступним для функціонування підприємства . Надлишок фонду оплати праці лягає на собівартість продукції , скорочує прибуток і зменшує рентабельність . Одночасно нестача фонду , особливо в період інфляції , виникає відносне зниження середньої заробітної плати, може призвести до збільшення плинності кадрів , соціальної напруги в колективі .
У практиці економічної роботи на підприємстві використовують детальне . укрупнене і нормативне планування фонду заробітної плати .[ 27 с.294-295 ]
Аналіз фонду оплати праці працівників проводиться у наступній послідовності :
Оцінюєтьтся структура фонду оплати праці за економічним змістом , джерелами формування , категоріями працівників .
Відповідно до "Звіту з праці за 12 місяців 2005 року" можна проаналізувати структуру фонду заробітної праці.(див. дод. 5).
Фонд оплати праці праціників становить 677,9 тис .грн .
У тому числі:
Фонд основної заробітної плати – 584,6 тис .грн .
Фонд додаткової заробітної плати , всього – 92,4 тис .грн
З нього:
Надбавки та доплати до тарифних ставок та посадових окладів – 92,4 тис. грн
Заохочувальні та компенсаційні виплати- 0,9 тис. грн
Із загальної кількості штатних працівників облікового складу жінки становлять 31.
Фонд оплати праці жінкам складає 180,3 тис. грн .
З оглянутого вище фонду заробітної плати можна зробити висновок , що підпрємство не виплачує працівникам преміальних виплат. На це повинні бути певні причини : заробітна плата працівникам підприємства виплачується відповідно до Галузевої тарифної угоди , тобто всі посадові оклади і тарифні ставки обумовлені розмірами цієї угоди. А всі види надбавок і преміальних виплат нараховуються з прибутку , який залишається в розпорядженні підприємства. Перш за все підприємство повинно подолати збитковість .
2.2 Аналіз діючої на підприємстві організації обліку праці
При прийманні працівника на роботу керівник вступає з ним у трудові відносини. Основним документом, який закріплює ці відносини є трудовий договір або контракт.
Трудовий договір - це угода між працівником і власником (або уповноваженим органом, особою). За трудовим договором працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цим договором, дотримуватися внутрішнього трудового розпорядку підприємства, а власник підприємства або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату та забезпечити умови, необхідні для виконання роботи.
Основним документом про трудову діяльність працівника є його трудова книжка. Трудові книжки заповнюються на всіх працівників, які пропрацювали на підприємстві понад 5 днів, форма власності підприємства значення не має.
Облік особового складу прауівників на підприємстві ВАТ ‘’Коломийське АТП’’ здійснюється відділом кадрів.
На кожного працівника у відділі кадрів відкривається особова картка, в якій зазначаються необхідні анкетні дані про працівника та всі зміни, які відбуваютьсяу його роботі.
Всі працівники, які працюють на підприємстві мають трудові книжки ,що зберігаються на основному місці роботи.
На підприємстві ВАТ ‘’Коломийське АТП ‘’організований табельний облік робочого часу.
Табель – це первинний документ з обліку відпрацьованого часу( див дод. 10).
Він складається в одному примірнику табельником , яким доручено вести табельний облік і подається до бухгалтерії у встановлений на підприємстві термін.
Облік вихідних днів (днів щотижневого відпочинку) і святкових (неробочих) днів здійснюється в табелях згідно з графіком і режимом роботи даного підприємства .
Для ремонтно-допоміжних робітників , керівників спеціалістів, і службовців встановлюється п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями . Продовженість щоденноі робочої зміни визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності затвердженими адміністрацією та узгодженими з проспілковим комітетом. В разі важкого фінансового стану в підприємстві надається право Правлінню встановлювати скорочений баланс робочого часу.