Сторінка
27

Облік та аудит результатів діяльності комерційного банку (Тисменицьке відділення Івано-Франківської філії ТАС-Комерцбанку)

Управлінський облік є процесом визначення, оцінювання, на­громадження, аналізу, підготовки, інтерпретації та передавання інформації, використовуваної керівництвом для планування, оцінювання й контролю діяльності, а також для прийняття рішень щодо напрямів використання банківських ресурсів.

4. Організація аналітичного обліку базується на нових підходах до параметрів аналітичних рахунків, що в цілому визначає окремий блок питань у загальній програмі реформування бухгалтерського обліку в банках України. Параметри аналітичного обліку та інші параметри, що деталізують інформацію про операції контрагентів (клієнтів) банку, є неодмінною умовою акумуляції бази даних для формування фінансової та статистичної звітності.

Щоденна детальна інформація про здійснені банком операції відображається в основній формі аналітичного обліку — особовому рахунку. По кожному балансовому і позабалансовому рахунку відкриваються рахунки аналітичного обліку. Виділення особових рахунків залежить від виду активу, зобов'язань і власного капіталу з розподілом за контрагентами.

5. Звітність — це процес надання комерційним банком інформації про свою діяльність тим, хто її потребує для прийняття відповідних рішень.

Метою звітності є забезпечення інформацією про фінансовий стан банку, його діяльність на валютному ринку та участь у виконанні окремих доручень уряду та Національного банку України.

З одного боку, звітність є основним джерелом отримання інформації для суб'єктів господарювання, з іншого — каналом зв'язку, через який суб'єкт передає відомості про свою діяльність у ринкове середовище. Необхідність звітності зумовлена відкритістю економіки.

Користувачами звітності комерційних банків України є: інвестори, кредитори, клієнти, контрагенти, органи влади (у тому числі податкова адміністрація), громадськість, керівництво та працівники банку, Національний банк України, міжнародні фінансово-кредитні установи. Вони використовують звітність для того, щоб задовольнити свої різноманітні потреби в інформації.

6. Найважливішою складовою звітності комерційних банків є фінансова звітність, яка дає можливість одержати достатньо повний обсяг інформації, на підставі якої оцінюється реальний фінансовий стан банку, якість управління та рівень ризику.

Основною формою звітності є балансовий звіт, який має власну структуру, відмінну від простої копії залишків на рахунках, але побудовану відповідно до принципів і групувань, зазначених у плані рахунків.

Другою основною формою звітності є звіт про прибутки та збитки, також розроблений на основі вимог міжнародних стандартів з урахуванням національних особливостей. Основні форми звітності доповнюються набором додаткових форм, пристосованих до потреб конкретних користувачів.

7. Банки - юридичні особи подають проміжну фінансову звітність на паперових носіях територіальним управлінням Національного банку України та електронною поштою в обласному розрізі через його територіальні та Операційне управління у встановлений ними термін. Останні подають файл Департаменту бухгалтерського обліку Національного банку через Центральну розрахункову палату 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Банк -юридична особа зобов'язаний публікувати проміжну фінансову звітність протягом місяця, що настає за звітним кварталом.

8. Внутрішній аудит ТАС-Комерцбанку є однією з форм внутрішнього фінансово-господарського контролю діяльності банку. Об'єктом дослідження аудиторів є не внутрішній адміністративний контроль, а лише його підфункція - внутрішній бухгалтерський контроль, яка зумовлює ефективне інформаційне забезпечення процесу управління.

Завданням внутрішнього аудиту є функції запобіжного, оперативного, післяопераційного і стратегічного видів фінансово-господарського контролю, що особливо важливо в умовах недосконалості законодавчої бази з оподаткування.

9. Аудиторська перевірка юридичної особи - засновника (акціонера, учасника) банку здійснюється за певний період станом на перше число кожного місяця, у якому юридична особа зробила внесок до статутного капіталу банку згідно з чинним законодавством України в сфері фінансово-господарської діяльності та оподаткування відповідно до правил ведення бухгалтерського обліку та складання звітності.

Внутрішніми аудиторами керує Директор Департаменту внутрішнього аудиту, який згідно статті 45 Закону України "Про банки і банківську діяльність" підпорядковується безпосередньо Керівнику Спостережної Ради ТАС-Комерцбанку, а функціонально - Керівнику Правління ТАС-Комерцбанку.

Кандидатура Директора Департаменту внутрішнього аудиту погоджується з Національним банком України,

Банки створюють службу внутрішнього аудиту, яка є органом оперативного контролю Спостережної Ради банку.

Результати внутрішнього аудиту використовуються керівництвом для керування поточною діяльністю в рамках діючого законодавства.

Служба внутрішнього аудиту виступає ініціатором, автором наказів, розпоряджень, інформаційних листів, інших нормативних актів банку. 95

ЛІТЕРАТУРА

1. ЗУ «Про аудиторську діяльність» від 22 квітня 1993 р. № 3125.

2. ЗУ «Про бухгалтерський облік і звітність в Україні» від 16 липня 1999 р. № 996.

3. ЗУ «Про банки і банківську діяльність».

4. Правила бухгалтерського обліку процентних та комісійних доходів і витрат банків. Постанова Правління НБУ від 25.09.1997 р. за № 316 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. - 1997. - Випуск 11. - с. 25.

5. Положення про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банківських установах України: Постанова Правління НБУ від 30 грудня 1998 р. за № 566 // Законодавчі і нормативні акти з банківської діяльності. -1999.-Випуск З.-с. 14.

6. Інструкція № 1 з організації емісійно-касової роботи в установах банків України від 9 квітня 2002 р. № 132.

7. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України від 17 листопада 2004 р. № 556.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28 


Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»: