Сторінка
26
- документи, які ведуться безперервно;
- аудиторські адміністративні документи;
- документи аудиторської інформації.
Види і зміст робочих документів.
Аудиторські адміністративні документи управління перевіркою - це документація, яка стосується початкових стадій планування перевірки.
Окремі документи розробляються централізовано Департаментом внутрішнього аудиту і доводяться усім аудиторам через технічні засоби, такі як ПриватДок, e-mail адреса.
До них відносяться:
• Документ про призначення аудитора для здійснення перевірки згідно з Планом перевірок чи по завданню керівництва банку,
• Аудиторська програма в письмовій формі,
• Документи, які містять інформацію про підрозділи банку,
• Результати попереднього аналітичного огляду об'єкту, що підлягає аудиту.
• Документи оцінки ефективності контролю.
Документи, що містять аудиторську інформацію - це документація, що стосується основних питань перевірки, запису про виконання процедури аналізу та інформація про прийняті рішення аудитора під час перевірки. Ці документи свідчать про якість проведеної перевірки, тому вони повинні бути чіткими, акуратно оформленими, точно пронумерованими. Робочі документи можуть бути роздруковані на комп'ютері чи написані від руки. У цих документах повинні міститися передумови, що перевіряються, (наприклад, балансова вартість активу, зобов'язання і розкрита до нього інформація і т.п.), зібрані про них зведення й остаточні рішення про їхню вірогідність. Відповідно до аудиторських стандартів у робочих документах необхідно показати, що:
• система внутрішнього контролю підрозділу, що перевіряється, відповідає внутрішнім стандартам (відхилення будуть свідчити про зворотнє);
• бухгалтерські записи відповідають бухгалтерським звітам (таким як баланс, особовий рахунок і т.п.), законодавчій і нормативній, у тому числі внутрішній, базі;
• була отримана достатня доказова інформація (відсоток вибірки в багатьох робочих програмах, установлений з цією метою) для складання аудиторського звіту і висновку.
До цих робочих документів відносяться: таблиці аналізу, графіки, блок-схеми, відповіді, запити аудитора в ході перевірки, документація з описом роботи системи "операція-контроль", копії договорів, які були об'єктом аналізу. Ці робочі документи повинні мати найменування, посилання про джерело інформації, прізвище аудитора, що склав документ, якщо він їх буде використовувати як самостійний документ для подальших перевірок наприклад, таблиця аналізу активів і доходів, і т.п.).
Робочі документи з аудиторським звітом чи висновком мають стандартний період збереження, що визначений законодавством - 5 років, однак деякі документи, що відбивають факти шахрайства чи зловживань співробітників банку, зберігаються довше для завершення юридичних процедур.
Результати внутрішнього аудиту використовуються керівництвом для керування поточною діяльністю в рамках діючого законодавства.
Керівництво своєчасно оцінює результати аудиторської перевірки; визначає і вживає належних заходів, спрямованих на виправлення недоліків і недопущення їхнього повторення, виходячи з рекомендацій аудиторів. Керівництву надаються доповіді по кожному з прийнятих рішень по аудиторському звіті.
В обов'язок керівництва входить:
- узгодження річного (піврічного) плану аудиторських перевірок;
- одержання звітів і висновків про аудиторські перевірки;
- оцінка рекомендацій внутрішніх аудиторів щодо удосконалення діяльності і процедур, де вони необхідні;
- виконання заходів щодо встановлення адекватної системи контролю в перевіреному підрозділі.
Взаємини внутрішнього аудиту з підрозділами банку будуються на принципах:
- несуперечності інтересів, тому що взаємодія не повинна приводити до погіршення результатів діяльності як системи в цілому, так і зокрема об'єктів фінансової відповідальності;
- відповідальності за результати діяльності;
- оперативності і рівноправності в частині обміну інформаційно-методичними матеріалами, а також на етапі прийняття управлінських рішень.
Служба внутрішнього аудиту виступає ініціатором, автором наказів, розпоряджень, інформаційних листів, інших нормативних актів банку в межах своєї компетенції, контролює їхнє виконання.
ВИСНОВКИ
За результатами проведених досліджень обліку та аудиту ТАС-Комерцбанку отримано наступні результати:
1 Ініціатором операції в бухгалтерському обліку банку є так званий фронт-офіс, котрий відповідає за укладання угод, ідентифікацію операцій з оцінкою ризиків і підрахунком прибутків та збитків. Фронт-офіс належить до центру прибутку, несе відповідальність за розвиток банківських продуктів, ліквідність та виконання нормативів. Бек-офіс належить до центру витрат, забезпечує дотримання прийнятих стандартів, виконання відповідних процедур обліку та контролю.
2. Усі банківські операції оформлюються відповідними документами, що містять інформацію про характер операції та підтверджують її законність. Операції, що здійснюються без участі клієнтів, оформлюються внутрішніми документами банку відповідно до процедур бухгалтерського обліку.
Інформація, що міститься в первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку. Регістри синтетичного та аналітичного обліку ведуться у формі спеціальних книг (журналів), відомостей тощо, у вигляді електронних баз даних (файлів), а також на магнітних носіях.
3. Методологічно й організаційно бухгалтерський облік поділяється на фінансовий та управлінський. Отже, єдина система обліку включає дві певною мірою незалежні одна від одної, але взаємоузгоджені ланки, кожна з яких має важливе призначення і відіграє належну їй роль. Так, фінансовий облік надає своєчасну та значущу інформацію про фінансовий стан банку та результати його діяльності. Коло користувачів цієї інформації досить широке: керівництво банку, його службовці, дійсні чи потенційні інвестори і кредитори, регулятивні органи та інші.