Сторінка
1
З метою виконання функції доведення податкових порушень на заключному етапі податкового контролю складається акт, у разі відсутності порушень оформляється довідка. Складовими частинами акта документальної перевірки є довідки, які складаються посадовими особами податкового органу як з окремого питання плану перевірки, так і з декількох питань плану перевірки.
За результати документальної перевірки в акті викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності суб’єкта підприємницької діяльності, які стосуються фактів виявлених порушень податкового та валютного законодавства. Акт перевірки повинне складатися на паперовому носії та в електронному вигляді державною мовою, мати наскрізну нумерацію сторінок.
Титульний аркуш акта документальної перевірки друкується на номерному бланку органу державної податкової служби для складання актів документальних перевірок. Перший примірник акта в оригіналі залишається в органах державної податкової служби, всі інші присінки – копії.
Усі вартісні показники вказуються в гривнях, а показники, що виражені в іноземні валюті, підлягають відображенню в акті документальної перевірки з одночасним зазначенням їх еквіваленту в гривнях за курсом валют НБУ на дату проведення фінансово-господарської операції.
Акт за структурою можна умовно поділити на три частини: вступну, описову і результативну.
У вступній частині акту перевірки зазначаються прізвище й ініціали, посада, спеціальне звання особи, яка здійснює перевірку; назва державного податкового органу, фахівці якого здійснювали перевірку. Вказується повне та скорочене найменування підприємства, на якому проводилася перевірка; прізвище, ініціали, посада керівника підприємства, яке перевіряється; прізвище, ініціали головного бухгалтера підприємства.
У акті вказується дата початку і закінчення перевірки, вид перевірки (планова чи позапланова), а також здійснюється запис про те, які питання охоплені перевіркою податки (збори) та інші обов’язкові платежі.
У вступній частині вказується прізвище, ініціали, посада керівника та головного бухгалтера підприємства, відповідальних на період перевірки за правильність обчислення й своєчасність сплати податків та інших обов’язкових платежів. Вказується дата попередньої перевірки підприємства з питань дотримання вимог про оподаткування.
Особи, що здійснюють перевірку, вказують в актів перелік документів бухгалтерської і податкової звітності, регістр бухгалтером та податкового обліку (Головна книга, журнал-ордер, накопичу вальні відомості, книга обліку продажу товарів (робіт, послуг), книга обліку придбання товарів (робіт, послуг).
У описовому розділі подається повна назва підприємства, повна назва органу, що зареєстрував дане підприємства, дата реєстрації і реєстраційний номер, форма власності, з якою зареєстроване підприємство, назва органу. У веденні якого знаходиться підприємство, адреса, за якою фактично розміщується підприємство. У цьому ж розділі проводиться запис про юридичну адресу підприємства. Вказується ідентифікаційний код під яким підприємство внесене органами статистики в Державний реєстр. В акті вказується види діяльності в порядку здійснення підприємством протягом періоду, який перевіряється. При цьому вказуються обсяги за видами діяльності, а за наявності діяльності, що не відповідає статутним документам, особа, яка проводить перевірку, фіксує обсяги за цими видами робіт, в акті фіксується наявність спеціальних дозволів (ліцензій, дозволів на право здійснення діяльності) за тими видами, за якими їх отримання передбачене законодавством. Вказуються номери рахунків, відкритих для підприємства, а також назви установ банків, в яких відкриті такі рахунки підприємства, залишки коштів на цих рахунках на дату складання акту перевірки.
В акті аналізуються факти порушень, які були встановлені попередньою перевіркою, і повнота та своєчасність їх усунення. При цьому виявляються випадки несвоєчасної сплати донарахованої суми податків, пені, фінансових санкцій.
Основне місце в описовому розділі приділяється фактом виявлених перевіркою порушень, зокрема:
- ведення бухгалтерського й податкового обліку об’єктів оподаткування;
- правильність повнота і своєчасність обчислення й перерахування сум податків та інших обов’язкових платежів до бюджету;
- правомірність здійснення грошових операцій;
- правильність, повнота і своєчасність складання й подання до податкових органів статистичної, бухгалтерської і податкової звітності;
- відповідність аналітичного, статистичного, податкового обліку звітності, що подається до податкових органів;
- дотримання встановлених лімітів залишків готівки в касах, норм витрачання готівки на поточні потреби й повнота оприбуткування готівки в колі.
Факти порушень повинні бути викладені в акті документальної перевірки ясно, об’єктивно, повно, з козаками, що базуються на податкових, бухгалтерських регістрах.
В актах, розрахунком, матеріалом і довідках не допускається виправлення цифр. Дат та інших даних.
У результативній частині акту узагальнюються виявлені факти. У заключному розділі відбиваються конкретні пропозиції щодо усунення виявлених порушень і стягнення донарахованих сум. Фіксуються суми передплати або недоплати з кожного конкретного податку. Для забезпечення правового оформлення акту перевірки всі сторінки повинні бути завірені особою, яка здійснює перевірку.
Акт перевірки, як правило, складається у двох примірниках, кожний з яких підписується службовою особою державного податкового органу, керівником і головним бухгалтером підприємства.
Посадові особи підприємства підписують акт із записом на останній сторінці про заперечення і додають письмові пояснення та документи, які підтверджують ці зауваження. Документи можна надати і пізніше – в узгоджений з інспектором строк, який не повинне перевищувати трьох робочих днів з моменту підписання акта, про що роблять у ньому запис. Після підписання акта його другий примірник (з додатками) передають керівнику або головному бухгалтеру підприємства під розпис. У разі відмови керівника або головного бухгалтера, що перевіряються, від підписання акту перевірки, службовими особами органу ДПС складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої відмови, та акт перевірки надсилається поштою.
1 2