Сторінка
16
Активні та пасивні рахунки відображаються окремо, у чіткій послідовності, за балансовими рахунками — на рівні рахунків IV порядку, груп, розділів та за позабалансовими рахунками — на рівні рахунків IV порядку та груп.
У п'ятому класі «Капітал банку» залишок рахунку № 5900 «Результат поточного року» формується один раз у кінці року і повинен дорівнювати різниці між сумами шостого класу «Доходи» та сьомого класу «Витрати». У випадку від'ємного результату сума п'ятого класу зменшується. Рахунки доходів та витрат закриваються один раз у кінці року.
Залишки за рахунками надаються також окремо в розрізі операцій з резидентами та нерезидентами, а всередині їх — за видами валют: національна вільноконвертована, неконвертована валюти.
Обігово-сальдовий баланс за структурою не відрізняється від сальдового. За змістом, крім залишків за рахунками на звітну дату, він містить обіги за звітний період.
Пробні, сальдові та обігово-сальдові баланси в основному призначені для внутрішнього менеджменту та подання Національному банку України. Для зовнішніх користувачів передбачено балансовий звіт.
До інших форм синтетичного обліку належать: обігово-сальдові відомості, перевірочні відомості, касові журнали тощо. Вони відрізняються ступенем узагальнення інформації і використовуються для звірки даних аналітичного та синтетичного обліку.
Особливістю статистичної звітності комерційних банків є подання цієї інформації до Національного банку України відповідно до чинних Правил організації фінансової та статистичної звітності банків України, затверджених постановою Правління НБУ від 12.12.97 р. № 436 з урахуванням доповнень до них. Технологія Національного банку України, застосована для збирання й аналізу звітної інформації, вже в самій своїй побудові орієнтована на використання комп'ютерної техніки. Ефективність такої технології принципово залежить від рівня автоматизації роботи в банку, особливо якщо він має розгалужену мережу філій.
Згідно з вимогами НБУ звітна інформація комерційних банків передається у вигляді файлів економічних показників за відповідною схемою. Існує три джерела створення зазначених файлів:
1. автоматично за даними програмних комплексів автоматизованих банківських систем "Операційний День Банку";
2. автоматично за допомогою іншого програмного забезпечення;
3. за допомогою текстових редакторів на підставі регістрів бухгалтерського обліку та інших документів.
Перед відправкою файлів економічних показників на основі даних, що містяться у файлах, за допомогою автоматизованого робочого місця АРМ "Статзвітність" Національного банку України генеруються і роздруковуються відповідні форми звітності, які підписують відповідальні працівники і зберігають в архіві. Це безумовно стосується місячної, квартальної та річної звітності, а також щоденних файлів економічних показників.
"Національний банк України зобов'язав банки України забезпечити виконання вимог, які встановлені Інструкцією про складання проміжної (квартальної) фінансової звітності банків України, затверджені постановою Правління НБУ від 12.11.2002 р. № 431, починаючи з 2003 р. Вказана Інструкція визначає порядок складання проміжної (квартальної) фінансової звітності банків України, яка відображує фінансовий стан банку на кінець останнього дня кварталу та результати його діяльності за цей самий період.
Проміжна фінансова звітність складається банками - юридичними особами щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року у формі звітів "Баланс", "Звіт про фінансові результати" та приміток "Зобов'язання банку, які обліковуються на позабалансових рахунках" [26, с.48 ]."
Порядок складання та подання звітності відокремленими структурними підрозділами (філіями) ТАС-Комерцбанк визначає самостійно. Проміжна фінансова звітність банку складається на підставі даних бухгалтерського обліку банку з урахуванням відповідних коригувань.
Банки юридичні особи подають проміжну фінансову звітність на паперових носіях територіальним управлінням Національного банку України та електронною поштою в обласному розрізі через його територіальні та Операційне управління у встановлений ними термін. Останні подають файл Департаменту бухгалтерського обліку Національного банку через Центральну розрахункову палату 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Банк-юридична особа зобов'язаний публікувати проміжну фінансову звітність протягом місяця, що настає за звітним кварталом (газета "Урядовий кур'єр" чи “Голос України”) (додаток Т.2.).
Крім того, банки України зобов'язані забезпечити отримання консолідованої фінансової звітності.
Консолідована фінансова звітність - фінансова звітність, яка відображує фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів банку -юридичної особи та її дочірніх установ як єдиної економічної одиниці.
Метою складання консолідованої фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів банку юридичної особи та його дочірніх установ як єдиної економічної одиниці.
Консолідована фінансова звітність складається згідно із Законами України "Про банки і банківську діяльність" та "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", вимогами національних Положень (стандартів) бухгалтерського обліку 20 "Консолідована фінансова звітність", 12 "Фінансові інвестиції", 19 "Об'єднання підприємств", 21 "Вплив змін валютних курсів", а також нормативно-правових актів НБУ, облікової політики банку та Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.
Консолідована фінансова звітність містить показники фінансової звітності материнського банку та всіх дочірніх установ, представництв, за винятком показників фінансової звітності дочірньої установи, якщо:
Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»:
Звіт про фінансові результати
Вибіркові і суцільні спостереження у фінансово-господарському контролі й аудиті
Проблеми та перспективи розвитку аудиту в Україні
Розрахунково-аналітичні методичні прийоми
Облік та аудит результатів діяльності комерційного банку (Тисменицьке відділення Івано-Франківської філії ТАС-Комерцбанку)