Сторінка
6
Доходи місцевих бюджетів складаються з власних, закріплених доходів і бюджетних трансфертів. До власних доходів місцевих бюджетів належить:
- місцеві податки і збори;
- плата за землю;
- податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів;
- податок на промисел;
- плата за забруднення навколишнього природного середовища;
- фіксований сільськогосподарський податок ;
- надходження сум відсотків за користування тимчасово вільними бюджетними коштами;
- надходження дивідендів, нарахованих на акції (частки, паї) господарських товариств, що знаходяться у власності територіальної громади;
- кошти від відчуження комунального майна, в тому числі від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення;
- плати за оренду майнових комплексів комунальної власності;
- надходження від місцевих грошово-речових лотерей;
- плата за гарантії, надані органами місцевого самоврядування;
- гранти та дарунки;
- власні надходження бюджетних установ, що утримуються з місцевих бюджетів;
- податок на прибуток комунальних підприємств;
- платежі за спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення.
До закріплених доходів бюджетів місцевого самоврядування включені:
- прибутковий податок з громадян;
- державне мито і єдиний податок для суб’єктів малого підприємництва у частині, що належить відповідним бюджетам;
- плата за ліцензії на певні види господарської діяльності та сертифікати, що видаються виконавчими органами місцевих рад;
- плата за державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності та за торговий патент на здійснення деяких видів підприємницької діяльності, що справляються виконавчими органами місцевих рад;
- адміністративні штрафи, які накладаються даними органами.
Найбільше значення у формуванні доходів місцевих бюджетів мають податкові надходження і, перш за все, податок на прибуток підприємств комунальної форми власності, прибутковий податок з громадян, платежі за використання природних ресурсів. Не зважаючи на досить значний перелік місцевих податків та зборів, вони поки що не відіграють значної фіскальної ролі у формуванні місцевих бюджетів. Як правило, їх питома вага складає лише 3-4% сукупних доходів місцевих бюджетів України для структури дохідної частини місцевих бюджетів більшості адміністративно-територіальних одиниць характерною є висока питома вага бюджетних трансфертів, які надаються з Державного бюджету України.
Видатки місцевих бюджетів поділяються на дві групи:
1). видатки, які враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів;
2). видатки, які не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів.
Перша група видатків місцевих бюджетів відповідає повноваженням, які органи державної влади делегуються органам місцевого самоврядування друга група видатків-власним повноваженням місцевого самоврядування.
Структура видатків місцевих бюджетів протягом останніх років засвідчує їх чітко окреслену соціальну спрямованість: на соціальний захист і соціальне забезпечення, утримання об’єктів соціально-культурної сфери (освіта, охорони здоров’я, культури, мистецтва, засобів масової інформації, молодіжні програми, фізичну культуру і спорт) витрачається майже ¾ усіх коштів місцевих бюджетів України. Але не зважаючи на те, що фінансування об’єктів соціальної та побутової інфраструктури поглинає левову частку бюджетних коштів, їх хронічно не вистачає не тільки на розвиток даних установ, але і на належне поточне утримання.
Не менш важливим напрямком витрачання коштів місцевих бюджетів є видатками, пов’язані з економічною діяльністю місцевої влади капітальні вкладення у промислові об’єкти комунальної власності, агропромисловий комплекс, електроленергетику та інші галузі, обслуговування комунальної системи, роботи по благоустрою, земельній реформі та землевпорядкуванню.
Бюджетний кодекс України передбачає, що внутрішня будова як державного, так і місцевого бюджетів може складатися із загального та спеціального фондів. У загальному фондів .У загальному фонді акумулюються кошти, які мають загальнодержавний характер і підлягають подальшому перерозподілу. У спеціальному фонді зосереджуються кошти, бюджетних установ, у тому числі спеціальні, державних цільових фондів, які не підлягають перерозподілу і використовують за цільовим призначенням.
Складовою частиною спеціального фонду місцевих бюджетів є бюджет розвитку, в якому зосереджуються бюджетні ресурси, призначені для проведення інвестиційної та інноваційної діяльності. Джерелами надходжень бюджету розвитку є: кошти від відчуження майна, яке знаходиться у комунальній власності, в тому числі від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення; надходження дивідендів, нарахованих на акції (частки, пай) господарських товариств, що знаходяться у власності громади; кошти від повернення позик, які надавалися з місцевого бюджету та відсотків, сплачених за користування позиками; кошти, що передаються з іншої частини місцевого бюджету; запозичення, які здійснюють місцеві ради; субвенції в інших бюджетів на виконання інвестиційних проектів.
Напрямки витрачання коштів бюджету розвитку: погашення основної суми боргу Автономної Республіки Крим і місцевого самоврядування (крім боргу за короткостроковими позичками, отриманими на покриття тимчасових касових розривів у процесі виконання місцевих бюджетів); капітальні вкладення; внески у статусі фонди суб’єктів діяльності.
2.4. Міжбюджетні відносини
У бюджетній системі України постійно виникають взаємовідносини між бюджетами різних рівнів та видів їм притаманні великі за обсягами зустрічні потоки бюджетних ресурсів. Основними формами цього руху є міжбюджетні трансферти, взаємозаліки та взаєморозрахунки, об’єднання коштів бюджетів для виконання спільних проектів і програм. Суб’єктами міжбюджетних відносин виступають органи влади і управління, до компетенції яких включені повноваження щодо складання, розгляду, затвердження і виконання бюджетів. І тому у Бюджетному кодексі міжбюджетні відносини розглядаються як відносини між державою, Автономною Республікою Крим та місцевим самоврядуванням щодо забезпечення відповідних бюджетів фінансовими ресурсами, необхідними для виконання функцій, передбачених Конституцією та законами України.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Шляхи становлення національної валютно-фінансової системи України. Формування системи валютного регулювання і валютного контролю
Державний фонд сприяння зайнятості населення
Амортизаційна політика як ключовий елемент забезпечення інноваційного розвитку економіки України
Розрахунок строкiв одержання, погашення банківського кредиту
Мирова угода. Приховане, фіктивне та зумисне банкрутство Санація шляхом реорганізації (реструктуризації)