Сторінка
7
У зв'язку з такими тенденціями розвитку планування на підприємствах незалежно від їхніх розмірів і галузі зтикається з певними труднощами. Для їхнього подолання використовують метод розробки сценаріїв майбутнього. Виходячи з різноманітних припущень про імовірний розвиток, одержують альтернативні базові передумови для розробки планів.
Під сценарієм розуміється опис прогнозної майбутньої ситуації, у якій опиниться підприємство, і шляхів розвитку, що ведуть до цієї ситуації. Розробляються альтернативи, виходять з оптимістичних, і песимістичних припущень про розвиток ситуації. Потім на основі сценаріїв розвитку підприємець формує відповідні плани.
Сценарій є важливим допоміжним інструментом планування на підприємстві. Для кожного варіанту сценарію варто скласти альтернативні плани. У випадку настання події, передбаченого сценарієм, керівництво підприємства може діяти швидко і відповідно до ситуації. Результати реалізації сценаріїв повинні полегшити і поліпшити якість майбутніх підприємницьких рішень. До таких рішень, зокрема відносяться: розширення збутової діяльності; виробництво або постачання зі сторони; структура асортименту; політика у відношенні товарних марок; кооперація; альянси.
Таким чином, сценарний аналіз дозволяє визначити найбільш імовірний шлях розвитку підприємства в планованій перспективі. Розробивши декілька сценаріїв розвитку, підприємство знижує ризик непевності майбутнього й одержує можливість зпроектувати свої дії для будь-якої ситуації.
Аналіз економічної ефективності.
Аналіз фінансового положення підприємства - невід'ємний процес планування. У кінцевому рахунку, такий аналіз повинен дозволити прогнозувати можливі фінансові результати, виходячи з реальних умов господарської діяльності в планованому періоді.
У процесі фінансового аналізу досліджуються:
·Наявність, склад і структура засобів підприємства, причини і наслідку їхньої зміни;
·наявність, склад і структура джерел засобів підприємства, причини і наслідку їхньої зміни;
·Стан, структура і динаміка зміни довгострокових активів;
·Дебіторська заборгованість;
·Ефективність використання засобів.
Для оцінки досяжності і прийнятності бюджетів застосовуються інструменти фінансового аналізу і діагностики. З їхньою допомогою оцінюється ефективність запропонованих бюджетів.
Аналіз відхилень.
Точність реалізації цільових планів залежить від ефективності контролю за його виконанням. Аналіз відхилень сприяє своєчасному прийняттю необхідних рішень.
Порівняння фактичних і планових показників дозволить:
· визначити причини невідповідності фактичних результатів запланованим,
· проаналізувати чинники, що впливають на ефективність господарської
· передбачати розвиток ситуації
· приймати оперативні рішення по усуненню негативних тенденцій і зміцненню позицій компанії.
Розділ ІІІ. Фінансове прогнозування — основа фінансового планування на підприємстві
3.1. Прогнозування надходження і видатків грошових засобів по операційній діяльності підприємства
Жоден з видів поточних фінансових планів підприємства, жодна з великих господарських його операцій не може бути розроблена поза зв'язком із планованими грошовими потоками по них. Концентрація усіх видів планованих грошових потоків підприємства отримує своє відображення в спеціальному плановому документі — плані надходження і витрат коштів, котрий є однією з основних форм поточного фінансового плану.
План надходження і витрат коштів розробляється на майбутній рік у помісячному розрізі для того, щоб забезпечити облік сезонних коливань грошових потоків підприємства. Він складається по окремих видах господарської діяльності і по підприємству в цілому. З огляду на те, що ряд вихідних передумов розробки цього плану носять слабопрогнозований характер, він складається звичайно у варіантах — “оптимістичному”, “реалістичному” і “песимістичному”. Крім того, розробка цього плану носить багатоваріантний характер і по використовуваних методах розрахунку окремих його показників.
Основною метою розробки плану надходження і витрат коштів є прогнозування в часі валового і чистого грошових потоків підприємства в розрізі окремих видів його господарської діяльності і забезпечення постійної платоспроможності на всіх етапах планового періоду.
Прогнозування надходження і витрати коштів по операційній діяльності підприємства здійснюється двома основними способами: 1) виходячи з планованого обсягу реалізації продукції; 2) виходячи з планованої цільової суми чистого прибутку.
1. При прогнозуванні надходження і витрати коштів по операційній діяльності виходячи з планованого обсягу реалізації продукції розрахунок окремих показників плану здійснюється в такій послідовності (рис.).
Визначення планового обсягу реалізації продукції базується на розробленій виробничій програмі (плані виробництва продукції), що враховує потенціал відповідного товарного ринку. Такий підхід дозволяє погоджувати плановий обсяг реалізації продукції з ресурсним потенціалом підприємства і рівнем його використання, а також ємністю відповідного товарного ринку. Базовим показником розрахунку планової суми реалізації продукції виступає в цьому випадку планований обсяг виробництва товарної продукції.