Сторінка
4
Результатом перспективного фінансового планування є розробка трьох основних фінансових документів:
·Прогноз звіту про фінансові результати
·Прогноз руху грошових коштів
·Прогноз бухгалтерського балансу
Основною ціллю побудови цих документів є оцінка фінансового положення підприємства на кінець періоду, що планується.
Виробниче планування
Велике значення відводиться виробничому плануванні. Основною ціллю виробничого плану надання інформації про забезпечення з виробничої сторони випуску продукції і розробку заходів по підтримці і розвитку виробництва. Зміст виробничого плану може змінюватися в залежності від галузі, в якій працює фірма. Наприклад, для бізнесу в обробній промисловості в план в обов’язковому порядку включається політика управління запасами, збутом, визначаються постачальники комплектуючих.
План виробництва бажано проводити в перспективі на 2-3 роки. Дуже корисною тут може стати схема виробничих потоків, яка наочно зображає звідки і куди будуть поступати всі види сировини і комплектуючих, в яких цехах і як вони будуть перероблятися в продукцію, як і куди ця продукція буде поставлятися. Важливо визначити, яким чином буде здійснюватися контроль за якістю продукції.
На додаток – оцінка можливих витрат виробництва і їх динаміка на перспективу. При цьому потрібно вказувати витрати, пов’язані з утилізацією відходів і охороною навколишнього середовища.
В план виробництва необхідно також включити такі дані, як вид необхідних виробничих потужностей, необхідні виробничі приміщення, потреба в основних виробничих фондах і робочій силі. В цілому структуру даного розділу можна представити в такому вигляді:
А) виробничий цикл. Дуже ефективним елементом тут може стати схема виробничих потоків. Експерти (партнери, інвестори) перш за все розглядають даний підрозділ з точки зору раціональності технологічної схеми, економії витрат праці, часу і матеріалів. Тут повинні бути розглянуті сезонні коливання завантаженості виробничих потужностей.
Б) виробничі потужності і їх розвиток. Для вже існуючого підприємства описати виробничі потужності, включаючи виробничі і адміністративні приміщення, склади і площі, спеціальне обладнання, механізми та інші виробничі фонди. Необхідно вказати необхідність в придбанні додаткових виробничих потужностей, тобто збирається підприємство купити чи орендувати обладнання чи приміщення, скільки це буде коштувати на найближчі три роки. Таким чином, буде вказана перспектива розширення приміщень і нарощення потужностей з метою збільшення об’ємів реалізації.
В)стратегія постачання і виробничий план. Опис усього виробничого процесу дозволить підготовити виробничий план з інформацією, що характеризує залежність витрат від об’єму виробництво для рівня реалізації з розбивкою по змінним матеріалам, праці, комплектуючим та іншим витратам виробництва. Важливо вказати, на яких стадіях виробничого процесу буде проводитися контроль за якістю продукції.
Г) при співставленні виробничого плану важливо врахувати правові аспекти бізнесу, тобто вказати будь-які урядові, місцеві чи закордонні нормативні акти, як і можуть вплинути на функціонування підприємства.
Таким чином можна зробити висновок, що виробниче планування необхідне для визначення об’єму продукції і можливості підприємства з наявними виробничими потужностями задовольнити план реалізації продукції.
Поточне фінансове планування
Поточне фінансове планування є плануванням “реалізації”, воно розглядається як складова частина перспективного плану і являє собою конкретизацію його показників. Поточне планування господарської діяльності підприємства також полягає в розробці трьох документів: план руху грошових коштів, план звіту про фінансові результати, план бухгалтерського балансу.
Поточний фінансовий план складається на період одного року. Це пояснюється тим, що за рік в основному вирівнюються сезонні коливання кон’юнктури ринку. До того ж такий період відповідає законодавчим вимогам стосовно звітного періоду. Річний фінансовий план розбивають поквартально чи помісячно, оскільки на протязі року потреба в грошових засобах може змінюватися і в якомусь кварталі чи місяці може виявитися нестача фінансових ресурсів. Крім того, розбивка річного плану на короткі періоди дозволяє відслідковувати синхронність потоків і притоків грошових засобів і ліквідувати касові розриви.
Процес поточного фінансового планування можна розглянути на прикладі складання річного плану руху грошових коштів. Він являє собою власне план фінансування, який складається на рік з розбивкою по кварталам. План руху грошових коштів відображає рух грошових коштів, в тому числі усі напрямки використання засобів. В розділі надходження відображається виручка від реалізації продукції (робіт, послуг), від реалізації основних засобів і активів та інші доходи, які планується отримати в на протязі року чи кварталу. При необхідності залучаються додаткові засоби, шляхом випуску акцій і/або облігацій. В видатковій частині – витрати на виробництво реалізованої продукції (робіт, послуг), сума податкових платежів, погашення довгострокових кредитів, сплата відсотків за банківський кредит, напрямки використання чистого прибутку (накопичення, споживання, резервний фонд).
ПДВ і акциз в плані руху грошових коштів не відображаються, так як вони вираховуються до формування прибутку. Як в доходній, так і в видатковій частинах плану відображаються надходження (притоки) і видатки (відтоки) грошових засобів по трьом видам діяльності: поточній, інвестиційній, фінансовий. Сальдо по кожному виду діяльності формується як різниця підсумкових величин розділів дохідної і розхідної частин.
За допомогою такої форми плану підприємство може реальність джерел надходження засобів і обгрунтувати видатки, синхронність їх появи, визначити можливу величину потреби в додатково залучених засобах.
Завдяки плану руху грошових коштів планування охоплює весь оборот грошових засобів підприємства, це дає можливість проводити аналіз і оцінку надходжень і видатків грошових засобів і приймати рішення про можливі способи фінансування в випадку виникнення дефіциту засобів. В плані повинні бути представленні джерела покриття дефіциту, в цьому випадку план вважається сформованим до кінця.
Розробка плану руху грошових коштів проходить в декілька етапів. На першому етапі розраховується планова сума амортизаційних відрахувань, так як вона є частиною собівартості і передує плановим розрахункам прибутку. Планова сума амортизаційних відрахувань визначається на основі даних про середньорічну балансову вартість основних фондів по групам і норм амортизаційних відрахувань.