Сторінка
11
- розрахунково-клірингова діяльність – це діяльність з визначення взаємних зобов’язань щодо угод з цінними паперами та розрахунків за них;
- діяльність з управління цінними паперами – це діяльність, що здійснюється від свого імені за винагороду на підставі відповідного договору протягом визначеного терміну щодо управління переданими у володіння цінними паперами, які належать на правах власності іншій особі, в інтересах цієї особи або визначених цією особою третіх осіб;
- діяльність по веденню реєстру власників іменних цінних паперів – збір, фіксація, обробка, зберігання та надання даних, що складають систему реєстру власників іменних цінних паперів, в якому є перелік іменних цінних паперів, їх емітентів та власників;
- діяльність щодо організації торгівлі на ринку цінних паперів – це надання послуг, які безпосередньо сприяють укладанню цивільно-правових угод з цінними паперами на їх біржовому та організаційно оформленому позабіржовому ринку.
Професійна діяльність на ринку цінних паперів, в тому числі й посередницька щодо їх випуску та обігу, здійснюється юридичними і фізичними особами винятково на підставі спеціальних дозволів (ліцензій), що видаються в порядку, встановленому чинним законодавством [№ 20, с. 76].
Професійною діяльністю на ринку цінних паперів, слід вважати:
- для юридичних осіб – придбання ними цінних паперів та наступне відчуження цих цінних паперів протягом календарного року після їх отримання, якщо загальний оборот їх обігу (визначений, виходячи з номінальної вартості цінних паперів) перевищує суму еквівалентну 10000 неоподаткованих мінімумам доходів громадян;
- для фізичних осіб – придбання ними цінних паперів від свого імені та за свій рахунок на підставі укладених угод та наступна продажа цих цінних паперів протягом календарного року, якщо обсяг угод (визначений, виходячи з номінальної вартості цінних паперів) перевищує суму, еквівалентну 1000 неоподаткованим мінімумам доходів громадян.
Приведені показники розміру доходу, одержаного від операцій з цінними паперами, не поширюються на випадки, коли операції по купівлі-продажу цінних паперів здійснюються через торгівця цінними паперами, який має відповідний дозвіл (ліцензію) Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
З метою впорядкування діяльності на фондовому ринку, відповідно до Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку постановила встановити, що професійні учасники ринку цінних паперів, які мають дозвіл (ліцензію) на діяльність, та на здійснення діяльності щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів, зобов’язані бути членами щонайменше одного об’єднання професійних учасників ринку цінних паперів відповідно до виду діяльності, яку ці професійні учасники здійснюють згідно з наданими дозволами [2].
Отже, особами, що здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку, є фізичні особи (згідно з вимогами чинного законодавства), брокери/дилери, депозитарії, реєстратори, розрахунково-клірингові установи, особи, що здійснюють управління цінними паперами і організовують торгівлю ними на відповідних ринках. Так, термін “реєстратори” був поширений на ринку цінних паперів США. А з 1996 року реєстраторська діяльність почала розвиватися і в Україні.
Реєстратор власників іменних цінних паперів (реєстратор) – це юридична особа, що має дозвіл (ліцензію) на ведення реєстру власників іменних цінних паперів, і яка уклала договір на ведення реєстру з емітентом цих цінних паперів.
Реєстратор повинен виконувати такі функції: складання реєстру власників іменних цінних паперів та перелік власників цінних паперів і номінальних утримувачів їх на певну дату; ведення особових рахунків емітента і зареєстрованих осіб; здійснення обліку зареєстрованих заставодержателів; ведення обліку нарахованих і виплачених дивідендів на іменні цінні папери; здійснення обліку іменних цінних паперів на рахунках емітента, пов’язаних з проведенням корпоративних операцій та операцій щодо викупу і погашення іменних цінних паперів; ведення в хронологічному порядку журналу обліку записів до реєстру для кожного виду іменних цінних паперів; ведення журналу обліку запитів; забезпечення обліку та зберігання документів, які є підставою для внесення змін до реєстру; здійснення поточної і своєчасної передачі права власності та обробки інших необхідних документів; дотримання державних вимог і надання відповідей на запити та інші. Реєстратор також зобов’язаний здійснювати свої права і обов’язки згідно з чинним законодавством тієї чи іншої країни [29, с. 139].
Розрахунково-клірингові заклади – це інфраструктурні заклади, які спеціалізуються на діяльності з визначенням взаємних зобов’язань щодо угод з цінних паперів та розрахунків по них. Ця діяльність також включає виконання таких функцій, як здійснення умов угод купівлі-продажу цінних паперів, перевірка наявності на рахунках учасників грошових коштів і цінних паперів, інформування структур, які ведуть книги реєстрації іменних цінних паперів та інші.
Основні клірингово-розрахункові функції пов’язані з депозитарними. Клірингова частина даного комплексу найчастіше складається із таких функцій: порівняння умов угод купівлі-продажу, зазначених у документах посередників; перевірка наявності на рахунку продавця цінних паперів, а на рахунку покупця – грошових коштів; при співпаданні даних продавця і покупця відносно виду, кількості і ціни купівлі-продажу цінних паперів – здійснити підтвердження угоди; а також інформування сторін угоди про її підтвердження.