Сторінка
22

Управління фінансовою санацією підприємства (ДП “Криворізька терплоцентраль”)

Узагальнені сильні та слабкі сторони ДП „Криворізька теплоцентраль”, а також шанси і ризики, які можуть виникнути під дією зовнішніх обставин, наведено на рисунку 2.3.21.

Сильні сторони:

- наявність власних виробничих споруд;

- кваліфікований інженерно-технічний персонал;

- прихід молодих та енергійних співробітників фінансових служб;

- низькі витрати на заробітну плату;

- придбання нових енергозберігаючих технологій та основних засобів.

Слабкі сторони:

- висока енергомісткість продукції;

- наявність значних сум дебіторської заборгованості;

- велика питома вага зносу основних засобів та їхнє моральне застаріння;

- здійснення цінової політики органами місцевого самоврядування;

- відсутність податкових пільг.

Додаткові шанси:

- підприємство є майже монополістом на ринку збуту продукції за винятком лише одного конкурента;

- продукція підприємства є суспільно необхідною;

- можна розраховувати на державну підтримку підприємства.

Ризики:

- інфляційний ризик;

- ризик неплатоспроможності чи банкрутства контрагентів;

- ризик зростання дебіторської заборгованості;

- ризик зміни податкового законодавства та накладення фінансових санкцій4

- ризик зміни кредитної політики

Рисунок 2.3.21 – Матриця СОФТ-аналізу ДП „Криворізька теплоцентраль”

3 Напрямки стабілізації діяльності

ДП „Криворізька теплоцентраль” по виходу з кризи

3.1 Пошук внутрішніх джерел фінансового оздоровлення ДП „Криворізька теплоцентраль”

Проведений аналіз фінансово–господарської діяльності ДП “Криворізька теплоцентраль” показує, що підприємство знаходиться у фінансовій кризі та у нинішньому стані не становить інтересу для інвесторів, є стабільно збитковим з кількох причин. Підприємство є частиною комунального господарства міста Кривого Рогу і однією з основних проблем, що перешкоджає формуванню ефективного механізму функціонування підприємства, є недостатність фінансових ресурсів. На жаль, обмеження на даний час власних фінансових ресурсів та відсутність державної підтримки залучення нових джерел фінансування підприємства призводить до подальшого загострення кризового фінансового становища.

Але навіть за такого складного фінансового становища, що склалося на підприємстві, трудовий колектив дедалі працює, виробляє і постачає теплову енергію жителям міста, керівництво підприємства намагається пролонгувати кредитні угоди з постачальниками ресурсів, насамперед газу, щоб не залишити місто без опалення та гарячого водопостачання.

Специфіка діяльності ДП “Криворізька теплоцентраль” (надання комунальних послуг з центрального опалення, гарячого водопостачання та водовідведення) спрямованість на виконання найголовнішої функції – життєзабезпечення, а отже, і постійна наявність регулятивної функції держави, виділяє підприємства цієї галузі в окрему ланку суб’єктів господарювання.

Майже весь період існування комунального господарства України характеризувався відсутністю достатніх обсягів фінансування, відволіканням значних сум оборотних коштів у дебіторську заборгованість, наявністю значного морального та фізичного зносу, що, в свою чергу, сприяло погіршенню якості комунальних послуг. [11.с.126] Всі ці фактори зумовили загострення фінансової кризи галузі, а отже, питання пошуку нових джерел фінансування галузі постало дуже гостро.

Такі умови функціонування підприємства суттєво обмежують розвиток фінансового менеджменту на підприємстві.

Отже, якщо не буде вжито ніяких санаційних заходів направлених на виведення підприємства з кризи, то через декілька років чиста вартість підприємства буде дорівнювати нульової оцінки.

Розглянемо заходи стабілізації діяльності підприємства, які можна провести за рахунок внутрішніх джерел фінансування підприємства, без залучення зовнішнього капіталу (кредиторів, інвесторів, держави).

Використовуючи внутрішні фінансові резерви, підприємство може не тільки подолати внутрішні причини кризи, а й значною мірою зменшити залежність ефективність санації від залучення зовнішніх фінансових джерел.

Проте на ДП “Криворізька теплоцентраль”, яке перебуває у фінансовій кризі повністю вичерпані такі класичні джерела самофінансування, як прибуток та амортизація.

Мобілізація внутрішніх резервів фінансової стабілізації ДП „Криворізька теплоцентраль” спрямована насамперед на підвищення, а для розглянутого підприємства це відновлення його платоспроможності та ліквідності. Цього можна досягти збільшенням обсягів вхідних грошових потоків (наприклад, за рахунок збільшення виручки від реалізації, продажу частини основних фондів, рефінансування дебіторської заборгованості) або в результаті скорочення вихідних грошових потоків (зменшення витрат, які відносяться на собівартість продукції).

Класифікація вхідних та вихідних грошових потоків (рисунок 3.1.1) є підставою для розробки заходів, спрямованих на мобілізацію внутрішніх джерел фінансової санації.

Згортання,

заморожування інвестицій

Рисунок 3.1.1 – Класифікація внутрішніх фінансових джерел санації підприємства [22.с.128]

До внутрішніх джерел збільшення грошових надходжень відносять збільшення таких грошових потоків:

1. виручки від реалізації основної продукції;

2. надходжень у вигляді інших операційних доходів;

3. доходи від інвестиційної діяльності.

Так як ДП “Криворізька теплоцентраль” не має надходжень від інших операційних доходів та не має доходів від інвестиційної діяльності, то розглянемо можливість збільшення виручки від реалізації продукції, як одного із заходів зі стабілізації фінансового стану підприємства.

Розмір виручки від реалізації залежить від двох основних факторів:

- обсягу реалізованої продукції;

- ціни одиниці такої продукції.

Ринок збуту продукції ДП “Криворізька теплоцентраль” є досить сталим. Споживачами послуг підприємства (теплова енергія для потреб опалення та гарячого водопостачання) є населення міста Кривого Рогу, бюджетні установи та організації і інші суб’єкти господарської діяльності. Подібні послуги у місті надає комунальне підприємство “Криворіжтепломережа”. У 2007 році запланована передача функцій обслуговування частини споживачів теплової енергії по Жовтневому, Саксаганському, Інгулецькому та Довгинцівському районах від КП “Криворіжтепломережа” ДП “Криворізька теплоцентраль”. Будуть передані функції виробника, постачальника та виконавця послуг (постачання теплової енергії для опалення та гарячого водопостачання) від теплових джерел теплоцентралі з передачею на баланс квартальних теплових мереж до житлових будинків довжиною 176,5 км. і тепло розподільних пунктів в кількості 68 штук.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30 
 31  32  33 


Інші реферати на тему «Фінанси»: