Сторінка
14
У металургії щорічно виходить 75 млн. т. шлаків, велика частина з яких йде у відвали. Вивіз шлаків у відвали щорічно обходиться в десятки мільйонів рублів. Вони займають значні площі, забруднюють навколишнє середовище. В даний час все ширше здійснюється використання шлаків.
Металургійне виробництво є крупним споживачем прісної води. Вона використовується на всіх стадіях отримання металу, велику частину цієї води металургія повертає природі у вигляді забруднених стоків, що містять множину хімічних з'єднанні і небезпечних для навколишнього середовища.
Вирішення екологічної проблеми в даному випадку можливо лише при створенні безстічного і безвідходного металургійного виробництва.
Екологічні проблеми хімічної промисловості
Щоб учні краще засвоїли заходи по попередженню шкідливої дії хімічних виробництв на навколишнє середовище, з відповідей учнів вчителеві необхідно виділити ті методи очищення газів і інших відходів, які є специфічними лише для хімічної промисловості.
Екологічні проблеми хімічної промисловості
Разом з відновленням велике значення надається правильній експлуатації лісових ресурсів. Це — і впровадження раціональних способів рубки лісу, зокрема поступових і вибіркових, що важливе не тільки для охорони лісових ресурсів, але і для водного режиму річок, ґрунтоутворення, мікроклімату, захисних і інших цілей. Це і охорона лісів від пожеж, хвороб і шкідливих комах. Це і максимальна хімічна переробка низькоякісної деревини і її відходів.
Найважливішими завданнями органів лісового господарства є своєчасне відновлення лісів на площах вирубок, гару і пустирів, а також реконструкції малоцінних лісонасаджень шляхом впровадження господарський цінних деревних порід; проведення заходів щодо поліпшення стану і підвищення продуктивності лісів, збереження цінних лісових масивів і ін.
Додому можна запропонувати таким, що вчиться по матеріалах періодичного друку, а також на основі власного досвіду підготувати повідомлення про те, в яких конкретних заходах по охороні і відновленню лісів вони можуть брати участь.
Агропромисловий комплекс (АПК)
При вивченні цієї теми необхідно познайомити що вчаться з впливом сільськогосподарського виробництва на навколишнє середовище.
Вчитель звертає увагу учнів на два джерела забруднення природного середовища — мінеральні і органічні добрива.
Скупчення поблизу тваринницьких ферм великих мас гною є небезпечним епідеміологічним чинником забруднення навколишнього середовища перш за все тому, що вони містять велику кількість шкідливих мікроорганізмів, серед яких можуть бути збудники таких небезпечних захворювань, як правець, бруцельоз, сибірська виразка, туберкульоз.
Стічні води ферм, тваринницьких комплексів нерідко забруднюють поверхневі і підземні ґрунтові води шкідливою для людини бактерійною мікрофлорою, отруйними продуктами розкладання, що створює велику кількість отруйних газів (сірководень, метан, аміак і ін.).
Підвищена концентрація аміаку в зоні тваринницьких ферм негативно позначається на здоров'ї людей, надає пригноблюючу дію на зростання сільськогосподарських рослин, тварин, а також нерідко є одній з причин прискореного руйнування будов тваринницьких ферм і довколишніх житлових приміщень. Тому не випадково останніми роками одним з головних критеріїв оцінки тваринницьких комплексів, що знов будуються, є ступінь екологічної досконалості технології змісту і годування худоби, а також утилізації відходів виробництва.
Як домашнє завдання вчиться пропонується скласти проект екологічно чистого, практично безвідходного сільськогосподарського виробництва.
Комплекс виробництва товарів народного споживання і сфери послуг
Мета екологічної освіти при вивченні цієї теми — поглибити їх знання про взаємозв'язок здоров'я людини з навколишнім середовищем на прикладі розкриття питання про розвиток санаторно-курортних і рекреаційних районів.
Перед класом ставляться питання:
— З якою метою здійснюються заходи охорони навколишнього середовища?
— Чим небезпечно для людини забруднення навколишнього середовища?
— Від чого залежить стан навколишнього середовища і здоров'я людини?
Уточнюючи відповіді, вчитель підкреслює, що охорона природи і краще використання природних ресурсів направлені на створення найбільш сприятливих умов життя і здоров'я, роботи і відпочинку трудящих.
Екологічне виховання у курсі соціально-економічної географії світу
Проблеми сучасності
План лекції
1. Суть екологічних суперечностей.
2. Причини їх виникнення.
3. Особливості екологічних проблем сучасності.
4. Природні ресурси і екологічні проблеми.
Перед початком лекції вчитель ставить перед учнями питання:
—Коли найгостріше встали перед людством екологічні проблеми?
—Чим вони були викликані?
Потім вчитель починає лекцію.
Початок останньої третини XX в. було відмічено різким погіршенням якості навколишнього людину природного середовища — забрудненням повітря, річок, озер, морів; зростанням шумових навантажень, особливо в містах; засміченням різного роду відходами і покидьками обширних територій; збідненням видового складу тваринного і рослинного світу; деградацією ґрунтів і так далі. Процес цей торкнувся переважної більшості країн. Соціально-екологічна ситуація сьогодні характеризується надзвичайною напруженістю. По своїх можливих наслідках це глобальна проблема номер два, після проблеми миру і роззброєння.
Суть сучасних екологічних проблем полягає в конфлікті між збільшеною природо перетворюючою діяльністю людини (споживання природних ресурсів, повернення в природне середовище відходів виробництва і споживання, зміна і створення культурних ландшафтів і т. д.) і процесами, регулюючими динамічну рівновагу в біосфері в цілому і на різних рівнях її організації.
Загроза екологічної кризи стала реальною не тому, що само по собі використання технічних пристроїв в процесі «обміну речовин» між людиною і природою у будь-якому випадку веде до катастрофічного порушення балансу природних сил і ресурсів, а перш за все тому, що це індустріальний розвиток здійснювався на основі вседозволеності, при якій природа почала виступати як беззахисна, пасивна матерія, а людина — повелителя всевладдя. Все це в комплексі і привело до виникнення екологічної проблеми як глобальною.
Впродовж всієї історії людства взаємодія в системі «чоловік — суспільство — природа» розвивалося не як простій лінійний процес. У нім виразно виділялися — в тимчасовому і просторовому вимірюваннях — етапи, що відрізняються особливими якісними змінами. Нинішній етап характеризується тим, що екологічні проблеми придбали незрівнянно ширший, ємкий зміст, новий соціально-політичний аспект, глобальний характер. Головною силою, що діє, в цьому процесі є антропогенний чинник, вплив якого виявляється в деградації ґрунтів, природи Світового океану, настанні пустель і так далі В забрудненні навколишнього середовища різко підвищилося хімічне і фізичне забруднення. (Цю думку можна конкретизувати прикладами, запозиченими з періодичної преси).