Сторінка
10

Система екологічного виховання учнів на уроках географії

Після виконання завдання що вчаться, відібрали матеріал про заповідники і національні парки, знайомлять з ним весь клас. Вчитель також повинен мати в своєму розпорядженні подібний матеріал і у разі недостатньої активності учнів включити його в бесіду.

— Чи є в наший місцевості (області, краю) заповідники або які-небудь інші території, що охороняються? З якою метою вони організовані?

Заздалегідь групі учнів пропонується зібрати відповідний матеріал, оформити невеликий стенд з фотографіями або малюнками. Потім одна з тематичних конференцій присвячується територіям своєї місцевості, що охороняються. На конференцію можуть бути запрошені фахівці, які візьмуть участь в її роботі і познайомлять учнів з цікавими відомостями з історії створення місцевого заповідника, з науковими дослідженнями, можливою природоохоронною діяльністю школярів в заповіднику.

Конференція проходить особливо цікаво, якщо учні демонструють створені ними фільми про території своєї місцевості, що охороняються, або використовують інший кіноматеріал.

Вивчаючи таким чином питання про заповідники, вчителеві вдається розвивати краєзнавчий підхід до вивчення і охорони природи своєї місцевості, закладений в початковому курсі фізичної географії.

Австралія

Зміна природи людиною і сучасні ландшафти Австралії

Розглядаючи зміни, які внесла людина в природу материка, важливо показати не тільки негативні сторони його впливу, але і ті позитивні заходи, які направлені на ліквідацію шкідливих наслідків господарської діяльності. При цьому наголошується, що в даний час охороні унікальної природи материка почали приділяти значну увагу. Так, зокрема, розширюються території, що охороняються. Тільки у штаті Новий Південний Уельс створено 52 національних парка. На думку учених, природоохоронні заходи в цих парках дозволять людині побачити природу в її майже первозданному вигляді.

Під охорону узята природа острова Тасманія. Можна познайомити що вчаться з вирішенням Верховного суду Австралії, прийнятим в 1983 р., згідно якому був відхилений проект будівництва на Тасманії крупної системи дамб і водосховищ на річці Франклін. Проект викликав різкий протест австралійської громадськості. Здійснення його могло б привести до знищення унікальної природи надзвичайно живописного району з лісами реліктових і рідкісних видів сосен, де в піщаних берегах розташовані печери, в яких більше 20 тис. років назад мешкала доісторична людина. Подібні приклади дають можливість показати таким, що вчиться, що в даний час люди всіх країн виразно усвідомлюють важливість і необхідність охорони природи.

Як домашнє завдання вчиться пропонується підібрати з різних джерел повідомлення, в яких би наводилися факти дбайливого відношення до унікальної природи Австралії. На наступному уроці що вчаться, зуміли підібрати потрібний матеріал, знайомлять з ним весь клас.

Антарктида

Міжнародна співпраця у вивченні Антарктиди і охорона її природи

Розповідаючи про співпрацю вчених різних країн у вивченні материків, необхідно відзначити, що в 1959 р. був підписаний міжнародний договір про Антарктиду. Згідно з цією угодою на материку забороняється будувати промислові і військові об'єкти. Весь континент надається вченим для наукових досліджень, тому Антарктиду називають континентом учених. Договір строго дотримується.

Зовсім недавно вважалося, що природа Антарктиди є найчистішою на Землі. Але, після того, як в організмі пінгвінів і інших тварин були виявлені шкідливі хімічні речовини (наприклад, ДДТ), в атмосфері і у верхніх шарах льоду встановлений підвищений вміст свинцю і сервь а в прибережних водах — наявність нафти і нафтопродуктів, ця думка була спростована.

— Чому в атмосфері над Антарктидою і у верхніх шарах льоду виявлений підвищений вміст свинцю, сірі, а в прибережних водах — нафти і нафтопродуктів?

Доповнюючи відповіді учнів, можна відзначити, що дані останніх наукових досліджень стану природи планети в цілому показали наступне: розповсюдження шкідливих речовин в Світовому океані і в атмосфері відбувається значно швидше, ніж це вважалося раніше.

Забруднення материка, що почалося, пов'язане не тільки з планетарними процесами, але і з діяльністю полярників, що проживають на нім. Зокрема, вже виявлені випадки, хоча і нечисленні, забруднення озер Антарктиди в результаті використання їх вод для господарських і технічних потреб. При цьому не встановлено, чи здатні вони до самоочищення. Науково-дослідні бази значно розширилися. Вони оснащені могутньою технікою, експлуатація якої приводить до забруднення атмосфери вихлопними газами. При цьому треба мати на увазі, що унаслідок зниженої активності протікання на материку всіх біохімічних процесів здатності природи Антарктиди до відновлення, дуже обмежені.

Південна Америка

Зміна природи Південної Америки в результаті діяльності людини. Заповідники

При вивченні типових ландшафтів природних зон Південної Америки учні познайомилися з основними причинами зміни природного середовища. На завершальному уроці з теми проводиться фронтальна бесіда, в ході якої виявляється дія людини на природу. При цьому наголошується, що особливо інтенсивним воно стало з приходом конкістадорів, які по-хижацьки винищували рідкісні види тварин, знищували цінні породи дерев і так далі Проте в пожадливості і жорстокості конкістадорам мало чим поступаються сьогоднішні мисливці, озброєні сучасною зброєю і технікою. Полюючи вночі, вони виявляють здобич могутніми прожекторами, засліплюють її і стріляють впритул. Гонитва за здобиччю здійснюється на відкритій місцевості за допомогою автомобіля, а на воді — швидкохідних моторних човнів.

Багатьом рідкісним тваринам загрожує вилов для зоомагазинів. Торгівля дикими тваринами, особливо в США, ФРН, Великобританії, перетворилася на великий бізнес. Агенти торговців тваринами почали буквально спустошувати ліси, савани, степи і річки материка. У зв'язку з цим над багатьма тваринами Південної Америки нависнула загроза винищування. З метою збереження тварин розширюється число заповідників і національних парків на материку.

Відновивши в пам'яті учнів поняття «заповідник» і «національний парк», вчитель пропонує їм завдання: зіставити карту «Розміщення заповідників і національних парків Південної Америки» з картою природних зон і політичною картою Південної Америки атласу і визначити, в яких природних зонах розташовані національні парки і заповідники. У якій природній зоні вони відсутні? На території яких держав найбільше число національних парків і заповідників?

Розповідаючи про заповідники, національних парках необхідно підкреслити, що на території багато з них створені наукові центри, де ведуться дослідження по вивченню природи материка, розробці мерів її охорони, здійснюються роботи по відновленню окремих видів тварин.

З розвитком транспорту, торгівлі, сільського господарства і промисловості дія людини на природу приводить до великих порушень в її рівновазі. На прикладі освоєння Амазонки можна показати проблему взаємозв'язку і взаємообумовленості компонентів природи, що виявляються не тільки на цій території, але і на всій планеті. Особливо детально слід зупинитися на наслідках винищення вологих тропічних лісів, існування яких знаходиться під загрозою.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: