Сторінка
9
Важливо розглянути екологічні проблеми Світового океану.
—Яке значення Світового океану для життя на Землі?
Без Океану наша планета була б мертва, як Місяць. Мало хто замислюється над цим, а тим часом в житті кожної людини Океан грає не тільки важливу, але і до певної міри вирішальну роль. Можна сміливо сказати, що без Океану життя на Землі загинуло б. Адже він є постачальником половини кисню повітря, приблизно 1/6 білкової їжі людства. Світовий океан називають коморою корисних копалини.
—Якими шляхами відбувається забруднення Світового океану і які наслідки воно викликає?
Узагальнивши і доповнивши відповіді учнів, вчитель звертає їх увагу на те, що джерела забруднення океану різноманітні.
Найбільш відчутна шкода Світовому океану наноситься забруднення нафтою. Щорічно в океан поступає 15 млн. т нафти. Нафтопродукти згубно діють на тваринний і рослинний світ Океану. Нафтова плівка на поверхні води перешкоджає газообміну Океану з атмосферою і перешкоджає проникненню світла в його верхні шари, що вельми негативно позначається на життя в ньому.
Негативний вплив на природу Океану надає буріння і експлуатація свердловин на морських родовищах. Розвиток морського нафтовидобутку без застосування належних природоохоронних заходів (а це пов'язано з додатковими капітальними вкладеннями) небезпечно для природи Світового океану. У зв'язку з цим велику тривогу учених викликає стан багатьох частин Світового океану, які є крупними районами добування нафти (Північне і Червоне моря, Аденська, Перська затоки і ін.).
Світовий океан сильно забруднений також в тих частинах, які примикають до густонаселених областей материків. Прикладом такого району в даний час є Середземне море. Промислові і комунальні відходи, 90% яких не піддається ніякій обробці, могутнім потоком поступають в море з численних міст.
Необхідно зазначити, що охорона вод Світового океану, як і охорона атмосфери і інших компонентів, носить міжнародний характер. Всі країни відповідають за забруднення Океану, і всім необхідно приймати заходи з його охорони.
Різноманітність природи материків і океанів природні комплекси
Вчитель нагадує, що зміна природи може викликати не тільки господарська діяльність людини, але і природні явища і процеси. Потім вчитель відзначає, що господарська діяльність людини у всьому світі досягла високого рівня і в даний час продовжує розширюватися. У зв'язку з цим вплив людини на природні комплекси став дуже відчутним. До порівняно недавнього часу воно виявлялося в основному на стані окремих компонентів природного комплексу. Зараз же дія життєдіяльності людини привела в багатьох природних комплексах до порушення майже всіх природних компонентів і взаємозв'язків між ними. Завданням учених багатьох спеціальностей, у тому числі і географів, є відновлення природних комплексів, що втратили свої природні властивості, запобігання можливим порушенням їх цілісності. У зв'язку з цим географи проводять комплексні дослідження територій, дають оцінку стану природних комплексів, створюють загальнонаукові карти, на яких відбиваються властивості і якість природних комплексів, складають рекомендації по раціональному використанню їх в господарській діяльності, в санітарно-лікувальних і рекреаційних цілях, визначають заходи по охороні і попередженню негативних дій діяльності людини.
Материки і океани. Природа африки
Під час знайомства учнів з особливостями природи Африки розглядається питання про зміну природи материка під впливом людини. При цьому особлива увага звертається на причини змін: 1) тривала, хижацька експлуатація природних багатств колонізаторами; 2) неправильне господарювання місцевим населенням (випалювання природної рослинності для розширення сільськогосподарських площ, надмірний випас худоби і, як наслідок цього, толочення трав'яної рослинності). Для розкриття їх у розпорядженні вчителя є різні джерела: хрестоматії, книга для читання по географії материків і океанів, статті з періодичного друку і так далі Використання їх на уроці дасть можливість на конкретних прикладах показати учням вплив людини на природу.
Заслуховуються два-три приклади з відібраних учнями матеріалів. Вчитель узагальнює їх, вносить свої доповнення, робить вивід про ступінь зміни природи материка, його сучасний ландшафт.
Удома учням пропонується підібрати з різних джерел малюнки, фотографії, описи заповідників і національних парків Африки.
Клімат Африки
Доцільно ознайомити учнів з важким стихійним лихом — жорстокою засухою, що охопила в останнє десятиліття багато країн Африки і що принесла незліченні лиха місцевому населенню.
Використовуючи карту опустелювання, вчитель знайомить учнів з цим явищем і пояснює причини його виникнення.
В результаті діяльності людини до останньої чверті XX в. з'явилося ще понад 9 млн. км2 пустель.
Крім того, ще 30 млн. км2 (майже 1/5 всій площі суші!) знаходиться під загрозою опустелювання. Ця небезпека загрожує понад сто державам світу, і країнам Африки.
Вивчивши дані про минулі посушливі епохи, учені припустили: чи не відбувається опустелювання в досліджуваному регіоні Землі під впливом господарської діяльності людини? В результаті аналізу особливостей господарювання місцевим населенням учені прийшли до висновку, що опустелювання може відбуватися в результаті декількох чинників: перевипасу худоби, неправильної обробки землі, вирубки дерев і чагарників. Це зумовило підвищення відбивної здатності земної поверхні і зменшення кількості опадів.
Природні зони Африки
При розгляді природних зон необхідно також звернути увагу на взаємозв'язок компонентів природи, і порушення цього взаємозв'язку в результаті господарської діяльності людини. З цією метою вчитель знайомить учнів з тими проблемами, які стоять в даний час перед багатьма країнами материка. Найбільш актуальним з них є скорочення площі екваторіальних лісів, саван і настання пустель.
— Чим викликані подібні явища?
Вислухавши вислови учнів, вчитель відзначає, що головною причиною скорочення площі лісів є інтенсивна вирубка.
Розглядаються заходи з охорони природи Африки. Необхідно відзначити, що охорона природи материка стала предметом міжнародної співпраці в рамках Організації Об'єднаних Націй. Програми такої співпраці розроблені за оцінкою запасів, стану лісових багатств Африки, створенню спеціальних резерватів і так далі
На етапі закріплення знань учні читають уривки по темі з текстів, відібраних ними з різних джерел.
При поясненні домашнього завдання вчитель нагадує учням, щоб вони принесли на наступний урок зібраний ними матеріал про заповідники і національні парки Африки.
Заповідники і національні парки
На цьому уроці учні вперше знайомляться з формами заповідання. Тому після пояснення понять «заповідник», «національний парк», виявлення рис їх схожості і відмінності вчитель стисло знайомить учнів з історією виникнення територій, що охороняються.
За картою «Розміщення заповідників і національних парків Африки» вчитель пропонує завдання визначити, в якій частині материка більше всього заповідників і національних парків, і зіставити цю карту з політичною картою атласу, встановивши, в яких державах більше заповідників, а в яких — національних парків.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Особливості емоційних реакцій молодших школярів
Екологічне виховання при формуванні сучасних знань про проблему пестицидів в Україні
Підвищення рівня фізичної підготовленості дітей молодшого шкільного віку засобами ігрової спрямованості
Шляхи розвитку валеологічної культури школярів засобами української музики
Використання методів активного навчання на семінарських заняттях при вивченні дисципліни "Семіотика культури"