Сторінка
7

Система екологічного виховання учнів на уроках географії

І ця ідея була відхилена. Отже, грунт не можна віднести ні до геологічних, ні до кліматичних, ні до твариною, ні до рослинних утворень.

В кінці минулого століття російський природодослідник Василь Васильович Докучаєв виклав свою теорію утворення ґрунтів. Грунт — це самостійна природна освіта, яка є результатом взаємодії: гірських порід, клімату, рослинності, тварин, а частково рельєфу місцевості і часу.

Таким чином, всі чинники, про які говорив В.Докучаєв, були відомі. Але вони висувалися вченими ізольовано один від одного. Причому, кожен з цих чинників розглядався як одна визначальна умова утворення ґрунту. В.В. Докучаєв різко заперечував проти такого тлумачення поглядів про грунт, підкреслюючи, що виникнення ґрунту відбувається лише в результаті сумісної дії всіх чинників.

Читаючи свої лекції з ґрунтознавства, він образно говорив про значення всіх чинників утворення ґрунту: «Якби, припустимо, медик задався питанням, що важливіше для організму людини: вода, повітря або їжа, то, без сумніву, таке питання всі б визнали дозвільним і даремним. І вода, і повітря, і їжа однаково необхідні, бо без кожної з цих речовин окремо неможливо існувати. . Так само абсолютно марно задаватися питанням про те, який саме з ґрунтоутворювачів грав найважливішу роль в історії утворення грунту. Кожен з них окремо однаково важливий».

Пізніше до чинників ґрунтоутворення, перерахованих у визначенні В.Докучаєва, були додані вода і господарська діяльність людини.

Вивчення ґрунту має величезне практичне значення, і в першу чергу для сільського господарства, де вона є основним засобом виробництва. Крім сільського господарства, вивчення ґрунту має велике значення для будівництва доріг, магістральних трубопроводів, осушувальних і зрошувальних систем, гідротехнічних споруд, для лісового господарства, а також для цілей охорони здоров'я людей. Шкідливі речовини, що забруднюють грунт, через воду і продукти харчування можуть потрапити в організм людини і викликати серйозні захворювання, а іноді і невиліковні.

Програмою з географії передбачено проведення практичної роботи з вивчення компонентів природи своєї місцевості. В процесі проведення цієї роботи бажано познайомити учнів з впливом діяльності людини на грунт.

Для роботи на місцевості вчиться пропонуються наступні завдання:

1. Обійдіть різні ділянки території і встановіть, як використовуються ґрунти вашої місцевості.

2. На ріллі визначите способи оранки: чи застосовуються добрива і сівозміни? Чи є луги, як вони використовуються?

3. У якому співвідношенні знаходяться території, зайняті сільськогосподарськими, промисловими, міськими, транспортними об'єктами, зонами відпочинку, заповідниками і т. д.?

4. Якщо ведуться будівельні роботи, то встановіть, як чинять будівельники з верхнім родючим шаром ґрунту?

5. Запишіть в щоденник загальний висновок про використання ґрунту вашої місцевості і відношення до неї населення.

На початку уроку вчитель розкриває сенс поняття «Екологічні проблеми».

— Чи доводилося вам чути про науку екологію і чи знаєте ви, які завдання вона вирішує?

Термін «екологія»— учення, тобто вчення про будинок або місце, в якому ми живемо. Він був введений в 1869 р. німецьким біологом Э. Геккелем і позначав розділ біологічної науки про взаємини організмів і місці їх існування. В даний час виділилася екологія людини, комплексна наука, що вивчає закономірності взаємодії природи і суспільства.

Пояснення взаємодії природи і суспільства проводиться на конкретних прикладах. Можна запропонувати таким, що вчиться наступне питання:

—Які наслідки вирубки лісів?

Учні наводять багато прикладів зміни природи, які можуть відбутися в результаті рубки лісу. Проте не завжди вони називають наслідки в логічній послідовності. Тому завдання вчителя полягає у встановленні причинно-наслідкових зв'язків даного явища. Узагальнення відповідей проводиться у формі доказу наслідку, що витікає з якої-небудь причини. Наприклад, так.

Ліс — це перш за все будинок для його мешканців — птахів, звірів, комах. Вирубавши його, ми лишаєм їх необхідних умов для життя. Що відбудеться з мешканцями лісу? Одні з них перемістяться на нові житла. Інші загинуть, і в першу чергу молодняк.

Яка роль лісу в природі?

Він забезпечує надходження кисню в атмосферу і поглинання з неї вуглекислого газу. Отже, в районі обширних вирубок лісу зменшиться надходження кисню в атмосферу і поглинання вуглекислого газу. Таким чином, відбудуться небажані для всієї живої зміни в газовому складі атмосфери.

—Що ж відбувається після вирубки лісу?

Починається руйнування ґрунту, її змив у водоймища, що викликає їх обміління, а іноді і знищення. Якщо територія складена рихлими породами, то швидко почнуть розвиватися яри.

Швидкий стік з поверхні, позбавленої рослинності, приводить до того, що мало води просочується в грунт. Отже, знижується рівень ґрунтових вод, а це означає, що зменшується об'єм підземних вод, живлення річок.

Обміління річок викликає наступний ланцюжок взаємозв'язаних проблем. Такі річки втрачають свою естетичну цінність, людина не може використовувати їх в своїй господарській діяльності. Від вирубки лісу в першу чергу страждають малі річки і не тільки тому, що вони позбавляються живлення ґрунтових вод. Часто їх використовують як транспортні шляхи і сплавляють по ним зрубані дерева. Багато хто з них намокає і тоне, покриваючи дно товстим шаром; утворюються затори, порушується перебіг річки. Поступово вона заростає, замулюється і припиняє своє існування. Адже ця маленька річка так живописно вписувалася в загальну картину навколишньої природи, служила джерелом життя великої річки, лісових мешканців! Знищивши її, людина нанесла важку рану природі і, в першу чергу, собі.

— Як же людина повинна використовувати ліс, щоб в природі не відбувалося подібних змін?

Багато учнів відповідають, що ліс зовсім не треба рубати. В цьому випадку необхідно пояснити, що людина не може обійтися в своїй господарській діяльності без лісу. Проте розпоряджатися нашим багатством, яким є ліс, необхідно гранично розумно. Перш за все, не можна вирубувати ліс на великих площах. Вирубку треба вести вибірково, залишаючи молоді дерева і не наносячи їм шкоди. Вільні від вирубаних дерев місця відразу ж повинні бути засаджені саджанцями. У такій роботі по відновленню лісу беруть активну участь школярі багатьох районів наший країни. Тим самим вони вносять свій внесок до справи охорони природи не тільки свого краю, але і всій наший країни в цілому.

Закінчуючи бесіду про вплив діяльності людини на природу, необхідно показати вплив зміненої людиною природи на її життя і здоров'я. При вивченні впливу погодних змін на стан здоров'я людини учні засвоїли ідею про те, що людина, будучи частиною природи, зберегла з нею щонайтісніший зв'язок, не дивлячись на тривалу історію свого розвитку. Все те, з чим так тісно пов'язана людина, - сонце, річки, гори, ліси, степи — створює умови, необхідні для її життя. Порушуючи цей зв'язок, людина наносить шкоду і природі, і своєму здоров'ю.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: