Сторінка
12
Нерівномірність розподілу вод на території україни.
Використання вод і шляхи збереження їх якості і об'єму
Вивчення цієї теми доцільно провести методом узагальнюючої бесіди. Учням пропонується по кліматичній карті визначити райони з нестійким, недостатнім і надмірним зволоженням.
Узагальнюючи відповіді учнів, вчитель говорить про те, що нерівномірність зволоження може бути «виправлена» зрошуванням посушливих і осушенням перезволожених територій України. Зрошування дає великий економічний ефект, забезпечує високі урожаї при збереженні їх стабільності. Одночасне зрошування оздоровляє біосферу, збільшуючи вміст кисню в повітрі і скорочуючи кількість вуглекислого газу. Позитивний вплив зрошування виявляється лише в тому випадку, якщо ретельно враховуються природні умови і норми води, що витрачається. Інакше зрошування може викликати руйнування ґрунтів і навіть цілих природних комплексів. Наприклад, надмірне зрошування в умовах посушливого клімату може привести до засолення ґрунтів.
Найважливішим же у вирішенні проблеми раціонального використання і охорони водних ресурсів є дбайливе, економне витрачання водних ресурсів в промисловості, сільському господарстві, побуту і так далі
У промисловості початі розробки технологій виробництв з метою скорочення водоспоживання (безводною і маловодною). Важливе місце серед них займає введення оборотної системи водоспоживання. Суть її в тому, що вода, узята з вододжерел, використовується багато разів, в замкнутому циклі, з мінімальними втратами.
У сільському господарстві велике значення має вдосконалення норм і режиму зрошування, скорочення безповоротних втрат в каналах і зрошувальних системах. Відомо, що воду на поля часто подають у великих кількостях, чим її вимагається рослинам. Перевищення ж поливних норм приводить до заболочування і засолення зрошуваних земель. Внаслідок чого значні земельні площі щорічно випадають з сільськогосподарського обороту.
У побуті і комунальному господарстві вода використовується нерідко з великими втратами із-за несправностей водопровідної мережі.
Вчитель пропонує звернути увагу учнів на те, як витрачається вода у них удома, і зробити все необхідне, щоб усунути втрати води. Потім підкреслюється, що для вирішення проблеми раціонального використання води виняткове значення має розробка і здійснення комплексу заходів по захисту вод від забруднення.
Від якості води залежить стан здоров'я людини. Створена спеціальна служба контролю за якістю води розроблені норми гранично допустимих концентрацій (кількостей)' шкідливих речовин у воді. Дотримання їх забезпечить безпека здоров'я населення і сприятливі умови для санітарно-побутового водокористування.
Земельні ресурси, заходи по їх заощадженню. Боротьба з руйнуванням і забрудненням грунтів
Для розвитку у школярів ціннісних орієнтації розгляд цього питання починається з виявлення ролі ґрунтів в житті Землі і людини.
Перед учнями доцільно поставити питання: які причини руйнування ґрунтів?
Доповнюючи відповіді, вчитель підкреслює, що руйнування ґрунтів відбувається природним чином і в результаті господарської діяльності. Проте процеси ці протікають з різним ступенем інтенсивності.
Щоб у школярів було повніше уявлення про види ерозії ґрунтів, необхідно відзначити хімічну ерозію, що виникає в результаті хімічного забруднення навколишнього середовища, і вплив її на здоров'я людини. Встановлено, що істотний вплив на зростання і розвиток рослин, на стан і функції організму тварин і людини надають мікроелементи, що знаходяться в ґрунті. Вони поступають в організм з рослинною і тваринною їжею, частково з водою по схемі: грунт — рослина — організм тварини. Значення їх для організму людини велике. До складу крові людини входить 24 елементи.
Значна частина відходів промислових підприємств, сільськогосподарського виробництва потрапляє в грунт, що може зробити негативний вплив на її властивості. Зокрема, може змінитися загальна кількість мікроелементів, а це спричинить втрату здатності ґрунту до самоочищення, що позначиться на її родючості і кінець кінцем на здоров'ї людини.
Перед учнями ставиться питання: які заходи по попередженню ерозії ґрунтів вам відомі?
Далі організовується робота по статтях Конституції України. Учні зачитують ці статті, під керівництвом вчителя коментують їх, використовуючи зміст уроку.
При поясненні домашнього завдання вчиться пропонується ознайомитися з краєзнавчою літературою, відвідати краєзнавчий музей, зв'язатися з організацією охорони природи і підготувати коротке повідомлення про стан ґрунтів своєї місцевості.
Рослинний і тваринний світ і його охорона
Спочатку уроку перед учнями ставиться питання: яке значення рослин в житті Землі і людини?
Узагальнюючи відповіді, вчитель звертає увагу учнів на здатність рослин очищати повітря від забруднювачів. Розглядається вплив свинцю, сірчистих сполук на навколишнє середовище і роль рослин у боротьбі з цими речовинами.
Підвівши підсумки повідомленням учнів, вчитель знайомить з планом заходів щодо охорони рослинного і тваринного миру своєї місцевості і реалізує його в позакласній роботі.
Різноманітність природних комплексів. ландшафти природні і антропогенні
З метою розвитку у школярів пізнавального інтересу до даного питання вчитель готує творче завдання. Він роздає по групах учнів кольорові ілюстрації з різними природними ландшафтами і говорить, що зображені територія призначені для освоєння.
Від вас залежить збереження їх природної цілісності і естетичної цінності. Як ви плануєте використовувати їх? Що ви при цьому враховуватимете, чим керуватися?
Розкривши поняття «ландшафт», вчитель відзначає, що вивчення ландшафтів представляє велике практичне значення, оскільки господарська діяльність людини здійснюється не в географічній оболонці взагалі, а в конкретних ландшафтах, що представляють різноманітні можливості і вимагають різних шляхів їх господарського освоєння.
Особливо глибокі, комплексні дослідження ландшафтів необхідні при плануванні їх використання. Розумно змінюючи ландшафт шляхом дії на один або декілька компонентів, треба заздалегідь знати, як при цьому мінятиметься решта всіх компонентів.
Використовуючи різний фактичний матеріал, необхідно показати естетичну цінність ландшафтів, розумне збереження природної краси, живописності ландшафтів при створенні всіляких споруд.
При створенні культурного ландшафту із заданими властивостями необхідно якомога повніше враховувати і використовувати природні особливості природних комплексів.
Потім надається слово учням, які підготували «проекти» про використання відповідних територій. Учні демонструють ілюстрації і висловлюють свої міркування про використання конкретних територій. Їх повідомлення повинні носити дискусійний характер. У обговоренні пропонованих «проектів» бере участь весь клас.
Природні зони
При вивченні природних зон доцільно познайомити учнів з проблемою використання їх природних багатств. У її вирішенні однієї з важливих сторін є їх облік, інвентаризація, визначення їх природного потенціалу, оцінка продуктивності.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Експериментальне дослідження розробленої соціально-педагогічної технології корекції агресивності у дітей молодшого шкільного віку
Сучасні підходи до організації роботи з дітьми з особливими освітніми потребами
Гендерне виховання у школі: Теорія та практика
Процес навчання математики з впровадженням елементів історизму
Сучасні комп`ютерні технології в навчанні