Сторінка
13
Після народження дитини батьки починають думати, яке ж їй дати ім’я.
Колись і ваші мами, і тата думали, як же вас назвати. Чи всі знають свої імена? (Дати дітям можливість відповісти). Тоді пропоную пограти в таку гру. Ось я приготувала для вас картки, одні — рожеві й на них написано: “Я—дівчинка! Мене звуть .”; інші — блакитні, на них написано: “Я — хлопчик! Мене звуть .”. Кожен з вас має взяти відповідну картку і по черзі казатиме# “Я — хлопчик!” або “Я — дівчинка!” і називатиме своє ім’я. (Діти виконують завдання).
А тепер напишіть на своїй картці своє ім’я та прикріпіть її до одягу.
Діти, давайте порахуємо, скільки в нашій групі дітей жіночої статі, скільки — чоловічої. (Діти виконують завдання).
Отже, у нас у групі — . дівчаток та . хлопчиків.
Матеріал: набір карток блакитного та рожевого кольорів з відповідними написами, олівці, скотч (або інший матеріал) для прикріплення карток на одяг дітей.
Гра “Що означають наші імена?”
Вихователь. У попередній грі кожен з вас називав своє ім’я. А чим відрізняються імена хлопчиків від імен дівчаток? (Дати можливість дітям відповісти); А, можливо, хтось знає, що означають ваші імена? (Дати можливість дітям відповісти). Пропоную знайти на столі картки, на яких написані імена. (Вихователь заздалегідь готує на аркушах А 4 картки: з одного боку великими літерами написано ім’я дитини, зі зворотного — текст про те, що означає це ім’я). Хто зможе, прочитає сам, а тому, хто не зможе, я допоможу прочитати. (Діти разом з вихователем дізнаються, про те, що означають їхні імена. Наприклад, Борис — “борець", Олександр — “захисник" тощо).
Пропоную кожному розфарбувати своє ім’я в ті кольори, які вам подобаються, щоб воно мало гарний вигляд. (Діти розфарбовують малюнки).
Тепер ви вже знаєте, що означають ваші імена, а чи подобаються вони вам? Можливо хтось хотів би, щоб його звали інакше? Як саме? Чому? (Дати дітям можливість відповісти).
Методичні поради. Інформація про значення імен дітей має бути лаконічною, щоб її можна було відразу на занятті прочитати разом з дитиною. Якщо вважаєте за потрібне дати вихованцям розширену інформацію про значення імен, запропонуйте їм ознайомитися з нею разом з батьками вдома, що дасть змогу залучити до навчально-виховного процесу тат і мам.
Матеріал: набір карток з іменами вихованців саме цієї групи та значеннями цих імен.
Бесіда на основі власного досвіду
Вихователь, Мабуть, ви помітили, що імена хлопчиків і дівчаток різняться між собою, та й ті риси, які підкреслюють імена, також різні. Поговоримо, про це, Я ставитиму вам запитання, а ви висловлюватимете свою думку.
Про які жіночі риси йдеться у ваших іменах?
Про які чоловічі риси йдеться у ваших іменах?
Чи подобається тобі бути дівчинкою? Чому?
Чи подобається тобі бути хлопчиком? Чому?
Чи хотів би ти стати дівчинкою? Чому?
Чи хотіла б ти стати хлопчиком? Чому?
Чому добре бути дівчинкою?
Чому добре бути хлопчиком?
Як ви гадаєте, якою має бути найкраща дівчинка? Чому?
А яким має бути найкращий хлопчик? Чому?
Гра “Я — хороший . Я — хороша .”
Вихователь. Щойно ми говорили з вами про дівчаток і хлопчиків узагалі. А зараз пропоную кожному з вас поговорити про себе: розкажіть нам усім про свої найкращі чоловічі або жіночі риси. Висловлювання варто починати зі слів: “Я хороша дівчинка, бо я — (яка?) . “Я хороший хлопчик, бо я — (який?) .”.
Методичні поради. Діти по черзі мають назвати якості, яким подобаються у собі.
Практичне завдання
“Схоже й відмінне у дівчаток та хлопчиків”
Вихователь. Ми вже говорили, що особи чоловічої саме можна сказати про професії: є такі роботи” де й жіночої статей мають багато схожого й відмінного.
У дівчаток і хлопчиків різні імена, різні статеві риси.
Я - працьовитий хлопчик (Я — працьовита Дівчинка).
Я - скромний хлопчик (Я — скромна дівчинка).
Я — сміливий хлопчик (Я — смілива дівчинка).
Я — чесний хлопчик (Я — чесна дівчинка).
Я — ввічливий хлопчик (Я — ввічлива дівчинка).
Я — стриманий хлопчик (Я — стримана дівчинка).
Я — впевнений хлопчик (Я — впевнена дівчинка).
Я — активний хлопчик (Я — активна дівчинка).
Я — добрий хлопчик (Я — добра дівчинка).
Вихователь. Отже, сміливими, добрими, чесними . можуть бути і дівчатка, і хлопчики. Лагідними бувають більше дівчатка, а сильними — хлопчики. (Вихователь коментує гру, пояснює, які риси більше притаманні хлопчикам або дівчаткам, а які властиві обом статям).
Методичні поради. Педагог не повинен коментувати думку вихованця про себе, а може лише запитати, чому він так думає. Навіть якщо вихованець приписує собі кращі, не властиві йому риси, варто дотримуватися нейтральної позиції. Якщо, на думку педагога, у вихованні дитини є проблеми, варто звернутися за порадою до психолога. Головне — підтримати віру дитини (дівчинки чи хлопчика) в себе.
Гра “Це — для хлопчиків, це — для дівчаток”
Вихователь. Ми вже досить багато говорили про те, що дівчатка і хлопчики, чоловіки й жінки мають як спільне, так і відмінне. Тому в своєму повсякденному житті вони досить часто послуговуються різними речами. Спробуймо розібратися в цьому. (Вихователь показує заздалегідь розкладені на столі різноманітні речі: елементи одягу, прикраси, іграшки, побутові прилади тощо).
Ви маєте визначити, якими з цих предметів переважно користуються чоловіки, якими — жінки, а які можуть стати в пригоді і чоловікам, і жінкам. Тож маєте розподілити ці речі на три групи: “Це — для дівчаток”, “Це — для хлопчиків”, “Це — і для дівчаток, і для хлопчиків”, та пояснити, чому саме ви так зробили.
Матеріал: різноманітні речі, якими користуються чоловіки й жінки у буденному житті: елементи одягу, прикраси, іграшки, побутові прилади тощо. Якщо немає можливості зібрати реальні предмети, можна використати їхні зображення — фото або малюнки.
Гра “Професії жіночі, професії чоловічі”
Вихователь. Ми вже говорили, що чоловіки й жінки різняться між собою, але водночас мають і спільне. Те саме можна сказати про професії: є такі роботи, де працюють переважно жінки, є такі, де працюють здебільшого тільки чоловіки; а також є роботи, які можуть виконувати і чоловіки, і жінки.
Матеріал: картинки із зображенням шахтаря, будівельника, кухаря, вихователя, перукаря, швачки, міліціонера, пожежника, лікаря, рятувальника, продавця, тощо.
Гра “Компліменти — подяка”
Вихователь. Дівчатка й хлопчики, чоловіки й жінки мають дотримуватися певних норм поведінки. Так, хлопчики й чоловіки мають брати на себе важчу роботу, бути захисниками слабкіших, а дівчатка й жінки – лагідними і турботливими тощо. Хлопчики мають час від часу говорити дівчаткам компліменти, а вони, в свою чергу, дякувати за увагу до себе і також відзначати кращі риси і вчинки хлопчиків. А чи знаєте ви, що таке комплімент? (Дати дітям можливість відповісти.) Отже, комплімент — це особлива форма похвали, прояв поваги, захоплення, приємні словак Вони допомагають налагоджувати дружні взаємини між людьми, завжди дарують задоволення, бо зосереджують увагу на позитивному в кожній людині.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Застосування педагогічної технології реалізації міжпредметних зв'язків у навчальному процесі
Самостійна робота як засіб активізації пізнавальної діяльності молодших школярів
Фізичне виховання як засіб корекції психоемоційного стану студентів перших курсів вищого навчального закладу
Методика викладання математики в системі спеціальних дисциплін
Виховання в сім’ї як першооснова інтелектуального розвитку особистості молодшого школяра