Сторінка
37
Кваліметричні моделі діяльності використовуються за допомогою комп’ютерної підтримки, яка зазвичай розробляється в табличному редакторі Excel, що значно полегшує обчислення та порівняння.
Перш, ніж розпочати розробку, необхідно чітко визначити, чию саме діяльність ми будемо вимірювати й відстежувати. Вважаємо, що необхідно розробити субмоделі діяльності всіх учасників навчального процесу та керівників факультетів/інститутів, які безпосередньо планують й організовують навчальний процес у ВНЗ. Субмоделі включатимуть фактори, що відповідають напрямам діяльності, та критерії, до яких спеціально визначаються показники (індикатори). Нижче подається комплекс зазначених субмоделей (рис. 1.9.).
Рис. 1.9. Комплекс субмоделей діяльності для відстеження результативності навчального процесу в системі педагогічного менеджменту ВНЗ
Отже, здійснення моніторингу результативності навчального процесу ВНЗ потребувало розробки відповідного інструментарію у вигляді комплексу субмоделей діяльності. Це субмоделі діяльності декана, кафедри та завідувача кафедри, науково-педагогічного працівника, студента приватного ВНЗ. Ключовою ми вважаємо субмодель результативності навчального процесу ВНЗ, а результуючою − кваліметричну матрицю визначення рівня педагогічного менеджменту приватних ВНЗ.
Розробка субмоделі результативності навчального процесу Приватних ВНЗ була детально описана вище.
Розглянемо інші субмоделі. Так, виділення факторів субмоделі діяльності завідувача кафедри здійснювалося на основі вимог до особистих якостей керівника та вимог до організації та здійснення діяльності кафедри, а саме:
– особисті якості;
– планування навчального навантаження викладачів та роботи кафедри;
– координація навчально-методичної роботи викладачів кафедри;
– організація науково-дослідної роботи кафедри;
– результати керівництва кафедрою.
До кожного фактору були підібрані критерії як вимоги до здійснення діяльності в його межах. Для вимірювання діяльності за певними критеріями мають підбиратися або психологічні тести, або складатися анкети, опитувальники, або використовуватися перелік відповідних вимог, який унормовується на рівні закладу.
Кваліметрична субмодель діяльності кафедри розроблена на основі Закону України ,,Про вищу освіту” та ,,Положення про кафедру вищого навчального закладу”.
Вона складається із семи напрямів діяльності кафедри (умовно факторів):
– організаційно-педагогічні умови діяльності кафедри;
– навчальна та методична робота;
– результати навчальної та методичної роботи;
– науково-дослідна діяльність;
– видавнича діяльність;
– кадрове забезпечення;
– соціальна активність кафедри.
Кожний фактор конкретизовано, виділено критерії його прояву, за якими проводиться й оцінювання діяльності. Ми виходимо з того, що для забезпечення успішності в досягненні результатів необхідно створити спеціальні умови. Ці умови характеризують можливості певної управлінської структури. Отже, фактором, який характеризує діяльність та її результат, є створення умов для її здійснення. Вимоги до цієї діяльності, які встановлюються у факторах, ми визначили як їх критерії. У кожному випадку це специфічні, свої критерії, хоча вони і поєднуються загальною структурою діяльності кафедри.
Навчальна та методична робота кафедри містить вимоги, які розробляються колегіально та унормовуються на рівні факультету/інституту. У нашому випадку це розробка науково-методичного забезпечення викладання навчальних дисциплін, рівень проведення занять, проведення консультацій, взаємовідвідування занять та зв'язок з іншими кафедрами.
Вимоги до результатів навчальної та методичної роботи кафедри установлюються керівництвом факультету/інституту та визначаються, наприклад, забезпеченістю дисциплін навчально-методичними комплексами, впровадженням нових форм і методів навчання, рейтингом якості навчання по дисциплінах тощо.
Науково-дослідна робота кафедри детермінується вимогами ліцензування та акредитації спеціальностей ВНЗ та вимогами до діяльності кафедр із боку адміністрації факультету/інституту та ВНЗ в цілому. Цей фактор проявляється через наявність загальної наукової теми кафедри, залучення студентів до наукової роботи наявність експериментальних майданчиків, ін.
Вимоги до видавничої діяльності кафедри установлюються адміністрацією з урахуванням державних вимог ліцензування та акредитації. Це може бути підготовка та видання наукових статей із наукової теми кафедри, монографій, науково-методичних посібників, наукового звіту тощо.
Кадрове забезпечення регламентується положеннями про ВНЗ, кафедру та вимогами статусу вищого навчального закладу. Цей фактор може проявлятися через рівень кадрового забезпечення навчальної діяльності, рівень компетентності та особистісного росту професорсько-викладацького складу, рейтинг професорсько-викладацького складу кафедри серед інших кафедр тощо.
Вимоги до соціальної активності кафедри визначаються колегіально і можуть виявлятися в участі кафедри:
− у міжнародних, всеукраїнських наукових проектах;
− у виставках та конкурсах, громадському житті факультету/інституту, ВНЗ, ін.
Субмодель діяльності науково-педагогічного працівника (викладача) розкриває його особисті якості та складові науково-педагогічної діяльності, передбаченої індивідуальним планом викладача і містить такі фактори:
− особисті якості;
– організаційна робота;
– навчальна робота (навчальне навантаження);
– навчально-методична робота;
– наукова робота;
– результат роботи викладача.
Зазначені складові умовно прийняті за фактори як чинники, що мають вплив на якість роботи викладача. Критерії, як і у вищезазначених субмоделях, відбивають вимоги до діяльності викладача за певними напрямами, які унормавані на рівні навчального закладу або його структурного підрозділу (факультету, інституту тощо).
Так, до інтегральних особистих якостей ми віднесли людяність, професіоналізм, відповідальність, організованість, об’єктивність.
Обов’язковими вимогами до організаційної роботи є своєчасність та якість складання індивідуального плану, участь у засіданнях кафедри. Залежно від додаткових завдань кожного викладача, можуть з’являтися додаткові вимоги, які зазначаються в індивідуальному плані.
Навчальна робота вимагає якісного виконання навчального навантаження, використання інновацій та новітніх технологій, у т.ч. дистанційного навчання, своєчасність заповнення навчальної документації, наявності пропозиції додаткових спецкурсів для вибору студентами тощо.
Вимогами до навчально-методичної роботи є дидактичне забезпечення викладацької діяльності, системне забезпечення навчально-методичними матеріалами дисциплін, які викладає викладач, взвємовідвідування занять із метою обміну досвідом тощо.
Наукова робота регламентується вимогами наявності публікацій із наукової теми кафедри, керівництвом науковою роботою студентів, наявністю спільних публікацій, здійсненням експериментальної роботи з впровадження результатів наукової діяльності.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Застосування тестового контролю навчальних досягнень учнів з теми "Хімічні реакції у 9 класі" у шкільному курсі хімії
Використання засобів зорової наочності у формуванні лексичної компетентності учнів 5-го класу середньої загальноосвітньої школи
Розвиток педагогічної думки в Росії у XVIII —XIX ст.
Теоретичний аналіз світового досвіду профільної диференціації навчання
Використання музичного фольклору на уроках музики в початкових класах