Сторінка
10
Для громадян, котрі потребують соціальної допомоги і реабілітації, створюються такі заклади:
• загальноосвітні школи-інтернати (для дітей, що не мають необхідних умов для освіти в сім'ї);
• загальноосвітні школи-інтернати, дитячі будинки (для дітей-сиріт та дітей без батьківського піклування);
• загальноосвітні санаторні школи-інтернати, дошкільні заклади, дитячі будинки ( для дітей, які потребують тривалого лікування);
• спеціалізовані загальноосвітні школи-інтернати, школи, дитячі будинки, дошкільні заклади ( для дітей з фізичними і психічними вадами);
• загальноосвітні школи і професійно-технічні училища соціальної реабілітації ( для дітей та підлітків, які потребують особливих умов виховання).
Позашкільна освіта спрямовується на розвиток здібностей, талантів дітей, учнів, студентів, задоволення їхніх інтересів, запитів та потреб у професійному визначенні. Позашкільна освіта здійснюється освітніми закладами, сім'єю, трудовими колективами, громадськими організаціями, товариствами, фондами і грунтується на принципі добровільності.
До позашкільних закладів освіти належать палаци, будинки, центри, станції дитячої, юнацької творчості, учнівські та студентські клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи мистецтв, студії, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади, бібліотеки, оздоровчі та інші заклади.
Професійно-технічна освіта забезпечує здобуття громадянами професії відповідно до їх покликань, інтересів, здібностей, а також перепідготовку, підвищення професійної кваліфікації. Професійно-технічна освіта здійснюється на базі повної або базової загальної середньої освіти. У другому випадку надається можливість здобувати повну загальну середню освіту. Громадяни, котрі потребують соціальної допомоги і реабілітації, а також громадяни, які навчаються окремим професіям, що визначені урядом, можуть отримувати професію, не маючи базової загальної середньої освіти.
Професійно-технічними закладами освіти є професійно-технічне училище, професійно-художнє училище, професійне училище соціальної реабілітації, училище-агрофірма, училище-завод, вище професійне училище, навчально-виробничий центр, центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів, навчально-курсовий комбінат та інші заклади, що надають робітничу професію. Ці освітні заклади можуть мати денні і вечірні відділення. Учні державних професійно-технічних закладів освіти із числа дітей-сиріт, дітей без батьківського піклування та дітей, котрі потребують особливих умов виховання, перебувають на повному державному утриманні, інші учні зазначених освітніх закладів забезпечуються безкоштовним харчуванням і стипендією.
Вища освіта забезпечує фундаментальну, наукову, професійну та практичну підготовку здобуття громадянами відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів, перепідготовку та підвищення кваліфікації. Вища освіта здійснюється на базі повної загальної середньої освіти. У випадку підготовки молодших спеціалістів, до вищих учбових закладів допускається прийом осіб з базовою загальною середньою освітою. Підготовка фахівців у вищих закладах освіти може проводитися за очною та заочною формами навчання або на основі їх комбінації, з окремих спеціальностей - екстерном.
Вищими закладами освіти є училище, технікум, коледж, інститут, консерваторія, академія, університет та ін. Для них встановлено чотири рівні акредитації:
• І - технікум, училище та інші прирівняні до них освітні заклади;
• II - коледж, інші прирівняні до нього освітні заклади;
• III і IV рівні(залежно від наслідків акредитації) - інститут, консерваторія, академія, університет. Вищі заклади освіти здійснюють підготовку фахівців за наступними кваліфікаційними рівнями:
• молодший спеціаліст - технікум, училище та інші вищі освітні заклади 1 рівня акредитації;
• бакалавр - коледжі та інші вищі заклади освіти II рівня акредитації;
• спеціаліст, магістр - вищі освітні заклади III і IV рівня акредитації.
При цьому, вищі заклади освіти певної акредитації можуть здійснювати підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями, які реалізують заклади освіти нижчого акредитаційного рівня. Основними напрямками діяльності вищого закладу освіти є:
- підготовка фахівців;
- підготовка та атестація науково-педагогічних кадрів;
- науково-дослідна робота;
- спеціалізація, підвищення кваліфікації, перепідготовка кадрів;
- культурно-освітня, методична, видавнича, фінансово-господарська, виробничо-комерційна діяльність;
- здійснення зовнішніх зв'язків.
Вищому закладу освіти, відповідно до його рівня акредитації, може надаватись автономія, що передбачає такі права:
- визначення змісту освіти;
- складання планів прийому студентів, аспірантів, докторантів з урахуванням державного контракту (замовлення) та укладених угод;
- встановлення і присвоєння вчених звань вищого закладу освіти IV рівня акредитації;
- інші повноваження, що делегують закладу державні органи управління освітою.
Навпаки, вищий заклад освіти може делегувати окремі свої повноваження державним органам управління освітою.
Післядипломна освіта (спеціалізація, стажування, клінічна ординатура, підвищення кваліфікації та перепідготовка кадрів) забезпечує одержання нової кваліфікації, нової спеціальності та професії на основі раніше здобутої в закладі освіти і досвіду практичної роботи, поглиблення професійних знань, умінь за спеціалізацією , професією.
До закладів післядипломної освіти належать:
- академії, інститути (центри) підвищення кваліфікації, перепідготовки, удосконалення , навчально-курсові комбінати;
- підрозділи вищих закладів освіти (філіали, факультети, відділення);
- професійно-технічні заклади освіти;
- відповідні підрозділи в організаціях та на підприємствах.
Ці заклади можуть працювати за денною, заочною формами навчання, мати філіали і вести науково-дослідницьку роботу.
Центральні, місцеві органи державної виконавчої влади управління освітою, органи управління освітніх закладів
Згідно закону в Україні для управління освітою створюється система державних органів управління і органів громадського самоврядування, які діють у межах повноважень, визначених законодавством.
До центральних органів державної влади, що здійснюють керівництво у сфері освіти, належать:
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, міністерства і відомства, яким підпорядковані заклади освіти, Вища атестаційна колегія (ВАК).
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України:
- бере участь у визначенні державної політики в галузі освіти;
- реалізує державну освітню політику, здійснює контроль за її втіленням та дотриманням актів законодавства про освіту;
- розробляє програми розвитку та державні стандарти освіти;
- визначає нормативи матеріально-технічного, фінансового забезпечення освітніх закладів;
- здійснює керівництво державними закладами освіти, контроль за дотриманням державних освітніх стандартів, державне інспектування;