Сторінка
5
9. Почати нелегко, покинуть - ще гірше!
Хай рішення ваше буде наймудріше.
Куріння шкідливе, курець — це не жарти,
Тож краще курити не починайте!
(Я. Зеліско)
Доктор медицини. Другим жахливим ворогом людини є алкогольна залежність.
Алкоголь - це специфічна паралітична отрута.
Він вражає насамперед головний мозок. За наявності невеликої концентрації алкоголю в крові (0,05%) блокується кора головного мозку, центри уваги й самоконтролю. Людина стає балакучою, рухливою. Утрачає контроль над своїми словами. Учинками. Якщо більша концентрація алкоголю в крові, то зникає почуття страху, переоцінюються власні можливості, що штовхає людину на ризиковані вчинки. А якщо велика кількість алкоголю (0,15%), то притупляється діяльність моторних центрів мозку й людина втрачає контроль над своїми рухами.
В алкогольну залежність людина потрапляє поступово. Спочатку - кухоль пива, потім - склянка вина, далі - склянка горілки, а тоді і пляшки замало. Людина перетворюється на потенційного алкоголіка. А це велика проблема як для самого алкоголіка, так і для його родини та суспільства.
Статист. В історії людства були спроби запровадити «сухий закон», підкріплений навіть досить жорстокими мірами, аж до смертної кари. Однак у багатьох країнах світу за останні 20 років куріння зросло: в Німеччині на 12%, Бельгії - на 19%, США - на 32%, Канаді - на 32%, Великобританії - на 34%.
За американськими дослідженнями, 3/4 дорослого населення країни вживає спиртні напої, а затрати на них зросли в 3,3 разу за останні 20 років і досягай 30 млрд. доларів.
Алкоголь є однією із причин дорожньо-транспортних пригод, 50% аварій на дорогах пов'язано із вживанням водіями спиртного.
Доктор медицини. П'янство - це захворювання добровільне, яке спричиняє низку інших захворювань: порушення внутрішніх органів. У алкоголіків розвивається алкогольний психоз: хворий не може заснути, виникають зорові галюцинації (гадюки, павуки, щури, чорти). Хворий хоче врятуватися від них, бере ніж або сокиру й рубає навколо себе. А від цього можуть постраждати люди. Часто алкоголіки мають слухові галюцинації: чують голоси невідомих людей або сусідів, друзів, які нібито переслідують її, на щось намовляють.
Перебуваючи в стані відчаю, хворі можуть бути дуже небезпечними для навколишніх. Таких хворих слід госпіталізувати. Одним із проявів психічного розладу є алкогольна депресія. У такому стані хворі можуть накласти на себе руки.
Майже всі алкоголіки страждають на захворювання внутрішніх органів, оскільки весь організм отруєний алкоголем: ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда, виразкова хвороба шлунка, кишечнику, запалення нирок, цироз печені, гепатит, туберкульоз легень, венеричні захворювання, невралгії, неврити. Практично уражені всі системи й органи людини.
Статист. Працездатність таких людей зменшується на 15 - 30 % порівняно із тверезими людьми. Економіка країни страждає від таких людей, оскільки їм треба часто оплачувати лікарняні листи, бо вони хворіють у 10 20 разів частіше, ніж звичайні люди. У п'яниць у 4,3 разу виший рівень травматизму, ніж у тверезих.
Литовські вчені констатують, що в стані сп'яніння замерзають 82,2 % осіб, серед повішаних - 58%, серед утоплених - 54,3 %. За даними американської поліції, близько 55% порушників закону - люди, що перебувають в стані сп'яніння.
У Франції нараховується 3 млн. розумово відсталих через те, що 60 % батьків із цих сімей вживали алкоголь. Французькі вчені дослідили, що з 819 дітей, батьки яких вживали алкоголь, 16 - мертвонароджені, 37 — недоношені, 38 - недорозвинуті, 145 - душевнохворі, 121 - передчасно померлі.
Психолог: Як бачите, картина дуже сумна. Дуже важко лікувати алкоголізм. Краще запобігти звиканню організму до спиртних напоїв. Дітям ні в якому разі не можна вживати алкоголь. Склянка пива може вбити немовля. Мама, яка годує дитину грудьми, сама випиває, прирікає своє дитя на смерть. Тож будьте розумними, обачними, не забувайте про страшні наслідки.
Мудрець. У народі з давніх-давен негативно ставились до пияцтва, кажучи:
- Коли вино в людині, то розум у пляшці.
- Хто вино любить, той сам себе губить.
- Пияцтво роботі не товариш.
- Річка починається з потічка, а пияцтво - з чарочки.
- Вино входить - розум виходить.
- І розумні часом від вина дуріють.
- Добрі діти - батькам вінець, а погані - кінець.
Читці.
1. Ніколи не кажи й одного злого слова -
Поспішного, недоброго, пустого!
О Боже мій, де істину шукати?
Так важко досконалості надбати.
2. Знай, що на суд підуть твої діла.
Пильнуй, бо ж ти собі не ворог!
Якщо у праці Господу хвала —
Вона не перетвориться на порох.
3. Ти бачиш: світ наш пропадає.
В тьму Земля поринула.
Хто блудить в світі, той страждає,
Бо звісно, сильний сатана.
4. А Бог стократ його сильніший!
Хай же відкриються врата,
Тоді диявол не зуміє
Зітерти світ цей до кінця!
5. Та ми чомусь глухими стали,
Забули Бога пияки.
Невже нам горя й сліз замало?
Одумаймося, грішники!
(Я. Зеліско)
Психолог: Однією з найстрашніших загроз для нашої молоді та й для всього людства є наркоманія — чума XX століття, яка поширюється з космічною швидкістю на планеті. А все - від незнання, неусвідомлення наслідків цього повторного явища.
Мудрець. Наркоманія (від грец. паrkе - заціпеніння і mаnіа - безумство, захоплення) - хвороба, що характеризується непереборним потягом до наркотиків, які викликають у малих дозах ейфорію - стан піднесеного настрою, безтурботність, задоволення, а у великих дозах - заціпеніння, наркотичний сон, а далі - смерть.
Психолог: А чи є різниця між наркоманією й токсикоманією? Ні! Різниця лише в хімічних сполуках, які застосовуються для одурманення.
Якщо людина зловживає препаратами, офіційно віднесеними до груп наркотиків, то це наркоманія. В усіх інших випадках - це токсикоманія, яка, до речі, більше поширена. Цьому посприяв бурхливий розвиток побутової хімії. Нюхання бензину, отруйних засобів проти комах, лакофарбових виробів, зловживання лікарськими препаратами — все це токсикоманія. Історична довідка. Наркоманія відома ще з давніх часів. Наприклад, у поемі «Одіссея» Гомера головний герой змушений рятувати свою команду, одурманену запахом квітки лотоса, у давньоіндійських книгах згадується таємнича Сома — це назва «Божественного гриба» - мухомора. Стародавні звичаї вживання наркотиків збереглися в Східній Азії й арабських країнах. У Європі наркоманія поширилась після Другої світової війни. У 60-ті роки з появою руху хіпі почалося поширення наркотичної сировини в США.
Довідка хіміка. Які ж препарати вживають наркомани?
1. Опій - сильнодіючий наркотик, який добувають з особливих сортів маку. З нього виробляють морфін, героїн та інші знеболювальні медичні препарати, на що полюють наркомани.
2. Марихуана, гашиш, анаша - препарати з індійських конопель, які використовуються для куріння впереміш із тютюном.
3. Месколін - алкалоїд, токсичний компонент, який добули з деяких кактусів.