Сторінка
8
6. Батьки мають допомогти дитині позбутися звички курити. Ігри, відпочинок на свіжому повітрі, прогулянки, бесіди — усе це сприяє відмові від куріння.
7. Не повчати, а підтримувати своїх дітей, стверджувати, що все вийде, якщо мати велике бажання.
8. Не боятися компанії своєї дитини, а допомагати їй боротися зі спокусою куріння.
Батьківський практикум
(запитання для курців — батьків та їхніх дітей)
1. Які цигарки курить ваша дитина?
2. Скільки разів на день?
3. Із ким, у якій компанії вона курить?
4. Що є причиною куріння?
Порівняти відповіді батьків І дітей і зробити висновки.
(Аналіз анкети «Я курю тоді, коли .», обговорення відповідей і з'ясування основних причин підліткового куріння.
Аналіз тесту «Незакінчене речення», обговорення ставлення дітей до проблеми куріння.
Зачитування і обговорення кількох дитячих творів «Монолог курця», висновки батьків і дітей).
Рольова гра «Фахівець»
(беруть участь діти і батьки)
Психолог. Зараз ви будете по черзі виступати в ролі пропагандистів здорового способу життя. Ви розіб'єтесь на пари — батьки і діти. Спочатку один з вас грає роль фахівця антинікотинової пропаганди. У вас є п'ять хвилин, щоб написати тези своєї бесіди і з затятим курцем, роль якого буде грати інший учасник пари. Потім ви поміняєтеся ролями.
У бесіді повинні прозвучати конкретні аргументи, прості і зрозумілі, але науково обґрунтовані, які допоможуть вам переконати опонента. Наприклад:
— від тютюну жовтіють зуби;
— куріння скорочує життя;
— у курців неприємний запах з рота;
— нігті часто тріскаються;
— виникають проблеми з диханням тощо.
Психолог.
Поради курцям
1. Ви — людина, яка може винагородити себе не лише курінням. Краще кілька разів глибоко вдихнути чи прогулятися. Наслідки дадуть більший ефект.
2. Вам потрібно задіяти руки. Візьміть олівець і напишіть лист другові чи розгадайте кросворд.
3. Куріння нібито налаштовує вас на діяльність, але це не так. Чим більше ви курите, тим більше ускладнюєте свою діяльність.
4. Ви використовуєте цигарки, коли хвилюєтесь. Спробуйте просто вчасно вирішувати конфліктні ситуації і не потрібно буде цього робити.
5. Для того, щоб прийняти важливе рішення, його потрібно всебічно обміркувати, а куріння відволікає і не дає можливості зосередитися на проблемі.
6. Щоразу, коли ви берете цигарку, ставте собі запитання: а чи хочу я курити? Ви будете здивовані як часто ви цього не хочете.
Завдання батькам і дітям: сформулюйте 10 правил, які допоможуть боротися з курінням.
(Порівняння і обговорення складених правил).
Психолог. Засідання нашого круглого столу завершено. Я сподіваюся, що кожен з вас почерпнув багато корисної інформації і зробив правильні висновки. Я сподіваюся, що ті з вас, хто сьогодні вирішив покинути курити, зустріне дружню підтримку і допомогу батьків, близьких друзів.
Хай життя дарує вам справжню радість і здоров'я.
Просвітницьке заняття для батьків
практичний психолог НВК с. Котюжани Андрійчук А.М.
Тема: Шкідливість алкоголю
Мета: ознайомити батьків з інформацією і статистикою щодо алкоголізму; переконати батьків у необхідності активного обговорення цієї проблеми в родині.
Бесіда з батьками
Загальнонародна боротьба проти пияцтва й алкоголізму, яка дедалі ширше розгортається в нашому суспільстві, створює всі умови для поліпшення антиалкогольного виховання в сім'ї.
І все ж, яких заходів необхідно вжити, щоб уберегти дітей від вживання спиртних напоїв? Що може зробити сім'я?
Найголовніша її мета - утвердження здорового, тверезого способу життя членів сім'ї. Батькам належить виховати дітей так, щоб запобігти формуванню у них інтересу до спиртного, щоб були вони нетерпимими до пияцтва.
Дане питання актуальне насамперед тому, що родина є елементом тієї системи антиалкогольного виховання, яка складається в країні. Отже, треба знати її можливості. Крім того, залишається досить активним так званий домашній спосіб вживання спиртних напоїв. І не просто залишається, а й дещо активізується в міру витіснення алкогольного споживання з громадських місць. Це може негативно позначитись на вихованні дітей. Адже діти беруть приклад із старших, які демонструють споживання спиртного перед дітьми як норму поведінки дорослих.
Дослідження, яке проводилось серед 33 тисяч учнів міських шкіл засвідчило, що пере-більшість дітей вдавалась до вживання спиртного під впливом сім'ї. Причому, якщо батько і мати пиячили, то в такому разі недійовими виявляються їхні антиалкогольні декларації на зразок: «Дітям пити вино й горілку не можна». Однак ще не перевелися серед батьків ті, хто не тільки сам споживає міцні напої, а й пригощає ними дітей.
Сучасні дослідження свідчать, що, як правило, прилучення дітей до спиртних напоїв відбувається в сім'ї. Зокрема, за даними опитувань 65% шістнадцятирічних учнів відповіли, що їм уперше запропонували спиртне батьки. Залучають дітей до вживання алкогольних напоїв також родичі І знайомі. Здавалося б, ніякої шкоди не завдасть дитині сімдесятиграмова чарка домашньої вишневої наливки, настояної також і на травах, якою пригощає бабуся любимого онука. Солодка вона, запашна й приваблива. І ні в яке порівняння із сорокаградусною горілкою не йде, бо не міцна. Але скільки людей свій шлях до пияцтва починали саме з ось такої чарки.
Дуже ваблять дітей до спиртного ритуал чаркування, атмосфера застілля. Гості й батьки за столом, який заставлений стравами, пляшками, бокалами, що заповнюються шипучим і пінистим вином. Люди піднесено говорять, посміхаються, бажають одне одному добра . Підіймають чарки, бокали, цокаються. Хтось, розморений і роздобрілий, наливає в келишок малюкові лимонаду і пропонує: «Давай поцокаємося». Малюк у захопленні. Він радісно цокається, а потім випиває лимонад під схвальні вигуки присутніх.
Якщо такі випадки мають місце в сім'ї, то можна з впевненістю сказати, що діти стануть продовжувачами її алкогольних традицій. Вони будуть вживати спиртні напої, бо психологічно готуються до такої поведінки описаним ритуалом. Атмосфера застілля, причетність дитини до чаркування та тестування, яскраві фарби етикеток пляшок формують змалку потяг до подібних урочистостей. А коли дитина попробує спиртне, то, не виключено, у неї може почати формуватися схильність до алкоголю. Звичайно, між першою чаркою і звичкою пиячити існує не мала дистанція, але факти алкоголізму серед неповнолітніх свідчать: цю дистанцію людина може дуже швидко пройти, якщо прилучення до алкоголю починається в ранньому віці.
Отже, антиалкогольне виховання у сім'ї може ґрунтуватися тільки на тверезому способі життя всіх її членів. Діти повинні бачити, що ніхто з оточуючих алкоголю не вживає. У цих випадках вдається уникнути розбіжності між словом і діями вихователя. Нині згадана розбіжність спричиняє немало невдач у сімейному вихованні. Не може батько виховати свого сина байдужим до чарки, якщо він сам часто заглядає в неї. Скільки дітям не говори, що горілка та вино - отрута, скільки їх не лякай наслідками споживання алкоголю, ті слова не справлятимуть ніякого впливу на дітей, якщо вони бачать, що батько і мати пиячать.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Професійне самовизначення учнів педагогічного ліцею технологічного профілю
Самооцінка учнів в виховній роботі
Етап узагальнення та апробації результатів дослідження
Розробка проектної методики формування іншомовної комунікативної компетенції учнів основної школи
Особливості спілкування в молодшому шкільному віці