Сторінка
11

Формування навичок здорового способу життя у дітей та молоді

Деякі батьки (1,5 - 2,0% батьків) самі пригощають цими напоями свої дітей та регулярно дають їм випити певну кількість алкогольних напоїв. За їх міркуваннями, це робиться для поліпшення апетиту у дітей. З дорослішанням дітей частка дітей, які отримували алкогольні напої від своїх батьків збільшується. Вищенаведені факти свідчать, що в умовах сім'ї дітям прищеплюється думка про дозволеність та допустимість вищеназваних звичок, що є одним з чинників залучення їх ще в шкільному віці до вживання алкоголю та тютюнопаління.

Отже, із цього матеріалу ми можемо зрозуміти, що кожен із батьків прагне, щоб дитина виросла фізично і психічно здоровою, не мала шкідливих звичок. Та багато в чому формування здорового способу життя залежить від стилю життя сім'ї, способу організації життя, характеру взаємин між батьками, участі їх у вихованні, правильної організації вільного часу сім'ї, ставлення самих батьків до вживання алкоголю, паління, наркотичних речовин. Спосіб життя сім'ї в основному зумовлює і спосіб життя дітей. Відомо, що батьки для своїх дітей є одним з основних джерел інформації з багатьох питань. Саме до батьків насамперед звертаються молоді люди зі своїми проблемами та труднощами. Діти очікують від батьків порад і допомоги з різних проблем, тому часто батькам доводитися виконувати функції не лише старших друзів і вчителів, а й психолога, лікаря, довідкового бюро та «швидкої допомоги».

Свідченням того, що батьки є надзвичайно важливим і впливовим джерелом формування здорового способу життя, є також те, що 36% 10-16-річних цілком довіряють батькам і відверто обговорюють із ними будь-які питання, а ще 52% довіряють батькам, хоча деякі питання не наважуються з ними обговорювати. Таким чином, 88%) підлітків довіряють батькам, 1% зазначили, що вони зовсім не довіряють батькам. Про високий рівень довіри та достатньо відверті стосунки між дітьми та батьками свідчать відповіді більшої частини опитаних 10-14-річних учнів, що їхні батьки знають, де і з ким вони спілкуються ввечері.

Вправа «Лінія здоров'я»

Інструкція. Кожен стовпчик таблиці містить стовідсоткову шкалу. Позначте на цій шкалі ваше ставлення до обумовлених факторів згідно з позначками за 0, а його кінець - за 100%.

Перелік факторів:

Р — режим дня (дотримання режиму дня);

Ф - фізкультура і спорт (зайняття спортом, зокрема зарядкою);

X - харчування (його калорійність та режимність прийому їжі);

С - сон (повноцінність, тривалість);

Е - емоційність життя (стрес, хвилювання, яскравість і вираження емоцій);

ФН - фізичні навантаження їх нормованість);

Т - відсутність тютюнокуріння;

А - відсутність вживання алкоголю;

П - відсутність інших поганих звичок.

З'єднайте позначки і зверніть увагу на лінію, яка утворилася. Цю ж вправу можна провести з дітьми і показати, які лінії у дітей (перед цим обов'язково спитати дозволу у дітей).

Вправа «Коло здоров'я»

Мета : усвідомити поняття «здоров'я», використовуючи активні форми роботи, з'ясовуючи чинники, які позитивно та негативно впливають на стан здоров'я, показати цінність здоров'я для особистості, розвивати мислення, творчість, уяву та фантазію.

Обладнання: плакат із зображенням сонечка (без промінців), сонячні промінці, хмаринки, фломастери, скотч.

Учасники діляться на дві групи. Кожна група отримує завдання.

І етап (на виконання завдання дається 5 хвилин)

Завдання для першої групи. На «сонячних промінчиках» перелічити фактори, які допомагають людині бути здоровою.

Завдання для другої групи. На «хмаринках» перелічити фактори, які негативно впливають на здоров'я людини.

II етап (на виконання завдання дається 5 хвилин)

На дошці плакат із зображенням сонечка (без промінців). Друга група перелічує і коментує фактори, які негативно впливають на здоров'я людини, кріплять до дошки «хмаринки».

Учасники першої групи група перелічують і коментують фактори, які допомагають людині бути здоровою, кріплять за допомогою скотча до сонечка «промінці».

Психолог ще раз повторює визначення поняття «здоров'я».

Просвітницький захід для батьків

Соціальний педагог

СЗШ І-ІІІ ст. с. Обухів

Возна Л.І.

Тема: Формування здорового способу життя

Мета: звернути увагу батьків на найвищу життєву цінність життя – здоров’я їх та їхніх дітей. Формувати негативне ставлення до вживання тютюнових алкогольних та наркотичних засобів.

Соціальний педагог. Ви, мабуть, погодитеся з твердженням, що для щасливого життя в XXI столітті вашій дитині насамперед необхідно бути здоровою. Міцне здоров'я за всіх часів було найбільшою цінністю, але тільки в останні роки було встановлено, наскільки тісно воно пов'язане зі здоровим способом життя. Що можуть зробити батьки для того, щоб їхній син або дочка вибрали здоровий спосіб життя? І чи можна зробити ще щось, чого Ви ще не робите?

Можливо, ви вважаєте, що дітей у початковій школі мало цікавлять такі типово підліткові проблеми, як уживання тютюну й алкоголю. Ви не одні. Так думає багато хто. На жаль, факти свідчать про інше. Діти вже у віці 7-10 років стикаються з цими речовинами в житті й цікавляться їхньою дією.

Ви маєте унікальну можливість запобігти вживанню тютюну та алкоголю вашими дітьми. Це пов'язано з кількома причинами. По-перше, ви, принаймні поки що, - найголовніші та найавторитетніші для дитини люди. По-друге, успішно сформувати установку на опір зовнішньому тиску простіше, поки він не сильний або його немає. По-третє, оскільки ваша дитина, скоріше за все, ще не пробувала спиртне і не намагалася палити, ви зможете відкрито обговорити всі пов'язані з подібною поведінкою небезпеки.

На хвилину замисліться над тим, як ви розмовляєте із сином або дочкою. Чи часто критикуєте, щось нагадуєте, погрожуєте, читаєте лекції або мораль, допитуєте, висміюєте, чіпляєтесь? Ніколи? Іноді? Ці поширені методи спілкування з дітьми, навіть при найкращих намірах батьків, призводять до втрати довірливих стосунків, ускладнюють і збіднюють спілкування. Уявіть собі, що ви читаєте повчальні лекції друзям або, насміхаючись, критикуєте їх. Навряд чи вони надовго залишаться вашими друзями.

Якщо ви будете поводитися з дітьми як із кращими друзями, то ваші стосунки можуть покращитися. Діти будь-якого віку будуть ділитися з тими, хто вміє слухати. Дитині, як і дорослому, властиве прагнення поділитися з кимось своїми проблемами. Якщо батьки не вміють слухати дитину, вона буде шукати іншого слухача, а для батьків буде втрачена чудова можливість установити більш тісний контакт із дитиною.

Людина, яка вміє уважно слухати, сконцентрована на тому, що їй говорять. Вона дивиться дитині в очі, нахилена до неї, часто повторює: "Я тебе слухаю уважно!" Іноді вона мовчить, іноді відповідає.

Слухаючи дитину, дайте їй зрозуміти й відчути, що ви розумієте її стан, почуття, пов'язані з тією подією, про яку вона вам розповідає. Для цього вислухайте дитину, а потім своїми словами повторіть те, що вона вам розповіла. Ви уб'єте зразу трьох зайців:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: