Сторінка
6
Основним елементом проблемного навчання є: створення проблемних завдань. Проблемні ситуації включають в себе щось нове, незрозуміле для учнів, те що виходить за рамки вже знайомого, вивченого. Проблемна ситуація збуджує учнів до активного мислення, до пошуку вирішення проблем.
Створення проблемної ситуації переслідує різні дидактичні цілі, але головною є збудження пізнавального інтересу та активізація пізнавальної діяльності учнів. Проблемні завдання - це засіб вираження проблеми в навчальному процесі. В змісті проблемного завдання закладені потенційні можливості для виникнення проблемних завдань, які визначаються характером проблемної ситуації, яка виникає:
при зіткненні учнів з незнайомими явищами, фактами, які потребують теоретичного пояснення;
при організації практичної діяльності учнів;
при пробудженні учнів до порівняння, співставлення;
при формуванні гіпотез;
при пробудженні учнів до аналізу життєвих явищ;
при дослідницьких завданнях.
Проблемне навчання, під час якого обґрунтовується актуальність і новизна змісту навчального матеріалу, відбувається розкриття важливості знань, мають місце порівняння та аналогії, ефект парадоксальності та здивування сприяють формуванню пізнавального інтересу учнів, а значить сприяє розвитку творчого мислення.
Підвищення якості знань учнів засобами проблемних ситуацій можливе за дотримання таких педагогічних умов:
урахування, умінь і навичок при підготовці до сприймання нового матеріалу кожним учнем;
врахування особистісно-орієнтованого навчання учнів;
гуманізація взаємовідносин учителя й учнів;
активізація навчальної діяльності.
Стан проблеми в практиці роботи сучасної школи
Досвід роботи вчителів переконує, що для підвищення якості знань учнів важливе значення має правильна організація і методика проведення проблемного навчання на уроках обслуговуючої праці. Останні залежать від наявності педагогічних умов. Експерименти з даної проблеми проводились на базі середньої школи № 26 м. Кривого Рогу у 7-х класах. Була проведена дослідницька робота, мета якої полягала в тому, щоб визначити стан проблеми використання проблемного навчання на уроках технології як засобу підвищення якості знань учнів, з'ясувати ставлення учнів до навчання і до розділу « Технологія оздоблення виробів бісером».
В ході дослідної роботи ми використали наступні методи дослідження:
метод теоретичного аналізу наукової літератури по дослідній проблемі;
метод анкетування;
метод бесіди;
метод включеного спостереження;
метод експериментального оцінки.
На етапі констатуючого експерименту нами вирішувались наступні задачі:
1) виявити рівень знань учнів з технологічної освіти;
2) виявити рівень мислення учнів:
- високий (творчий )- учень виділяє суттєві ознаки, аргументує своє рішення, прогнозує та передбачає результат своїх дій; учень виділяє суттєві ознаки, дає рішення проблемної задачі, але затрудняється аргументувати своє рішення , прогнозувати та передбачити результати;
- середній (репродуктивний )- учень виділяє лише окремі суттєві ознаки проблемних завдань, не може її проаналізувати, не виходить за межі відомих правил, надає перевагу діям за зразком;
- низький (інтуїтивний)- учень затрудняється у визначенні суттєвих ознак проблемних завдань, діє за інтуїцією, не вміє пояснити та обґрунтувати свої дії.
З метою виявлення відношення вчителів до проблемного навчання в навчальному процесі, вчителям була запропонована анкета наступного змісту:
Які основні елементи проблемного навчання ви можете назвати?
Чи використовуєте ви у навчальному процесі проблемне навчання і з якою метою?
Від яких, на ваш погляд, умов залежить ефективність проблемного навчання на уроках?
Аналіз анкетних даних показав, що 65% вчителів змогли виділити елементи проблемного навчання, назвавши проблемну ситуацію і навчальну проблему. Не відповіли на це запитання 35% вчителів.
В своїй практичній роботі до використання проблемного навчання вдаються лише 20,4% вчителів з метою активізації пізнавальної діяльності учнів, 31% - з метою активізації мислення учнів, 49% - для пізнавального інтересу, використовуючи різні форми і методи навчання.
Серед умов, забезпечуючих ефективне використання проблемного навчання на уроках були виділені наступні: врахування пізнавальних інтересів учнів та їх здібностей, індивідуальний підхід до кожного учня, гуманізація навчання в системі «вчитель – учень» у навчальному процесі.
Аналіз відвіданих уроків свідчить про те, що якщо в навчальному процесі й використовується проблемне навчання, то лише епізодично, а не систематично. Цей факт вчителі пояснюють тим, організація та підготовка проблемного навчання вимагає багато часу, 18% вчителів вказали на незнання логіки вирішення навчальної проблеми; 29% вчителів вказали на низький рівень пізнавальної активності та самостійності учнів.
Наступним етапом нашого дослідження було виявлення відношення учнів до уроків обслуговуючої праці. Ми також намагалися встановити яке місце в ході уроку займає проблемне навчання, який вид пізнавальної діяльності переважає, чи існує залежність між характером мислення та активністю учнів.
Результати анкетування учнів 7-х класів були наступні: 25% учнів виявили свій інтерес до уроків технології, 35% - відмітили, що іноді уроки цікаві для них, 26% від опитаних відмітили, що їм не цікаво, 14% - виявили байдужість до уроків обслуговуючої праці.
Спостереження за діяльністю учнів на уроках підтвердили їх відповіді на питання анкети. 15% учнів займалися підготовкою завдання на наступний урок, 20% - листали підручник з обслуговуючої праці в очікуванні запитання вчителя і того, що їх викличуть відповідати, 25% учнів очікували дзвоника, 40% - приймали активну участь в пізнавальній діяльності, намагалися міркувати над вирішенням поставленої проблемної задачі.
З метою визначення вихідного рівня якості знань нами була проведена контрольна робота, яка показала фактичне положення навчальних успіхів у контрольному та експериментальному класі. Опрацювавши результати контрольної роботи ми помістили їх до таблиці 2.1.
Таблиця 2.1 - Рівень якості знань учнів (%)
Клас |
"1 - 3" |
"4 - 6" |
"7 - 9" |
"10 - 12" |
7 - А |
19 |
41 |
27 |
13 |
7 - Б |
23 |
43 |
24 |
10 |
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Особливості сімейного виховання дітей з порушенням мовлення
Процес навчання математики з впровадженням елементів історизму
Підготовка молодших школярів до виконання соціальних ролей на уроках української мови
Організація особистісно-орієнтованого виховання у початковій школі
Причини неуспішності студентів