Сторінка
14
12. Робота над прислів'ями.
— Які ви знаєте прислів'я, що змістом є аналогічними до нашої казки?
«Чарівна скарбичка»
Учні по черзі називають прислів'я {поповнюють чарівну скарбничку усної народної творчості). Решта дітей пояснює їх значення та відповідність даній казці.
13. Використання технології «Акваріум».
Учні класу об'єднуються в групи. Центральна група обговорює вголос проблему: «Чому "Кобиляча голова" по-різному поставилась до появи двох дочок?» Учасники інших груп слухають і після обговорення висловлюють свої думки.
• Чи правильно проводилось обговорення теми?
• Чи вислухалися всі думки?
• Чи коректною була поведінка учасників?
• Чи згодні з рішенням групи, чц є свої варіанти розв'язання?
Теми для обговорень *
• Чому «Кобиляча голова» нагородила дідову дочку?
• Як ви ставитеся до поведінки діда щодо двох дочок?
• Що б ви змінили в казці і чому?
VI. Підсумок уроку
—Чи сподобалась вам ця казка? Чим?
— Поведінку яких дійових осіб ви схвалюєте, а яких — засуджуєте?
— Чого навчила вас ця казка?
—Які висновки після сьогоднішнього уроку ви зробили?
VII. Домашнє завдання
1 група — переказувати казку;
2 група — творчий переказ казки (з власними змінами та доповненнями);
3 група — підготуватися до виступу на тему: «Добро і зло в казці "Кобиляча голова».
Тема. Українська народна казка «Колосок»
Мета: вчити дітей виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику, розвивати уміння аналізувати їх вчинки; формувати навички правильного і свідомого читання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати творчі здібності учнів; виховувати бажання допомагати дорослим; викликати негативне ставлення до ледарів.
Обладнання: Читанки, Читайлики, колоски з буквами, малюнки героїв, маски дійових осіб.
Хід уроку
I. Організація класу до роботи
Девізом нашого уроку будуть слова: «Уважність, старанність, праця — наш шлях до знань».
На дошці — зображення гори з написом «Вершина знань». Збоку — сходинки, на яких прикріплюються схематичні позначки під час виконання завдань.
II. Мовна розминка
1. Вправи для розвитку дихання.
2. Вправляння у читанні складів.
ка ко ку ки кі ке кра рка вкра
3. Вивчення скоромовки.
На печі, на печі смачні гарячі калачі. Хочеш їсти калачі — не лежи на печі.
— Який звук повторюється? Прочитайте скоромовку, чітко і твердо вимовляйте цей звук.
Читання скоромовки з різною інтонацією.
Насходинціз'являєтьсяпершапозначка.
4. Вправи для розвитку техніки читання.
Учні читають слово з картки-блискавки і добирають до нього антонім.
Ніч (день); початок (кінець); холод (тепло); спочатку (вкінці); голосно (тихо); знайшов (загубив); веселі (сумні); наївся (зголоднів); лінивий (працьовитий); працювати (відпочивати)
— Хто запам'ятав, яке слово прочитали останнім? Який синонім дібрали до нього? Коли можна відпочивати? Без чого ми не зможемо їсти калачі, про які читали в скоромовці?
На сходинки вивісити другу позначку.
III. Оголошення теми уроку. Мотивація
Відгадування кросворда.
1) Який жанр усної народної творчості ми опрацьовуємо у цьому розділі? (Казка)
2) Хто є автором цих казок? (Народ)
3) Гостродзьобий герой казки про невдале гостювання. (Журавель)
4) Страшний звір, якому не вдалося обманути сімох діток. (Вовк)
5) Рудохвоста, улеслива тварина, яка у всіх казках хоче тільки хитрувати і обманювати. (Лисиця)
6) Мати сімох .чемних, слухняних козенят. (Коза)
7) Хто перехитрив навіть лисицю? (їжак)
— Хто уважно подивиться на кросворд.тойпогоризонталізможепрочи-татиназвуказки,якусьогодніми прочитаємо. (Діти читають: «Колосок».)
2. Читання деформованих слів.
(На дошці прикріплені колоски з буквами.)
(Круть, Верть, півник)
—Отже,сьогоднімибудемочитати казку «Колосок». Ви закріпите свої уміння правильно читати, виділяти дійових осіб, характеризуватиїхповедінку. Продовжимо вчитися читати за особами, навчатися читати нові слова.
IV. Робота за темою уроку
1. Слухання казки. (Частину читає учитель, продовжують підготовлені учні.)
2. Перевірка первинного сприймання.
— Як звали Півника? (Голосисте Горлечко) Як ви гадаєте, чому його так звали?
3. Словникова робота.
Робота з Читайликом (С. 20, № 1).
4. Повторне читання казки вголос.
Щоб дати правильні відповіді на запитання і підтвердити іх рядками з тексту, прочитаємо казку ще раз.
1) Напівголосне читання за вчителем;
2) читання окремими учнями частинами;
3) читання способом «Земля — небо»;
4) напівголосне читання за вчителем.
5. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
— Подумайте, чому герої казки мають такі імена. Де відбуваються події казки? В яку пору року? Чому так думаєте? Чому мишок звати Круть і Верть? Прочитайте, що найбільше вони любили робити.
— Прочитайте, чим займався півник.
— Що він знайшов одного разу?
— Прочитайте, які поради давали мишенята.
— Хто все це робив?
— Прочитайте улюблені слова мишок.
— Що вийшло із пшеничного колоска?
— Що робили весь цей час мишенята? Прочитайте.
— Хто найбільше працював? А хто більше зрадів пирогам?
6. Перечитування уривка (від слів «Ох і зголоднів я!»).
—Прочитайте ще раз мовчки останню розмову півника з мишками. Простежте, як змінювався настрій мишенят під час розмови. Прочитайте слова казки, які свідчать про зміну їхнього настрою.
— Що зробив півник? Чи справедливо він вчинив?
— Чому мишенята вилізли з-за столу?
— Кого з героїв казки вам шкода? Чому?
— Який епізод казки вас найбільше схвилював?
На сходинку вивісити наступну позначку.
7. Характеристика героїв казки. Визначення головної думки. Диференційовано-групова робота.
Висновок зачитується окремими учнями.
— Кому у цій казці ви більше симпатизуєте? Чому? А як ставиться до своїх героїв автор?
На папері — дві колонки слів-характеристик.
Ви повинні знайти і підкреслити ті риси характеру, які, на вашу думку, притаманні героям казки.
Мишенята Півник
слухняні роботящий
веселі розумний
ледачі лінивий
нероби трудолюбивий
працьовиті невдячний
І хитрі стриманий
1 група
Виконують завдання Читайлика на С. 20, № 3.
Колективна перевірка виконаної роботи.
8. Підсумок роботи над казкою.
— Кому з героїв ви можете дати свої поради? Які саме? Чого вчить ця казка? Чи не поводитись ви інколи, як ці мишенята?
— Подумайте, що буде з героями після закінчення твору. Де потрібно була змінити сюжет казки, щоб мишенята змогли їсти пироги?
9. Творча робота.
Подивіться, як могли вчинити мишенята" після нашого уроку.
Півник (зажурено співає)
Ой у мене горечко — Болить дуже горлечко. Хто ж тепер про все подбає? Хто все тут поприбирає? Ще й пригляне за моїми Мишенятами малими?
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Особливості використання комп’ютера під час вивчення розділу "Жива природа" у початковій школі
Розробка педагогічного курсу професійного виховання "Механізми та елементи трансмісії"
Формування системи вищої освіти в Індії
Форми групової навчальної діяльності на різних етапах уроку іноземної мови
Реалізація дидактичних принципів у навчанні гімнастичних вправ учнів старших класів