Сторінка
11
Створення проблемних ситуацій для учнів перед первинним їх ознайомленням з текстом. Внаслідок застосування такого прийому діти були відразу націлені на виконання завдань, які ставились перед ними при читанні казки. При відповіді вони вже вміли скористатись власним життєвим досвідом, на основі якого могли будувати первинні роздуми відносно твору. Надалі аналогічні проблемні ситуації покращували мотиваційну сторону опрацювання казки та розвивали мовлення, мислення і увагу школярів.
Змістовний і структурний аналіз твору, що пропонувався для виконання дітьми після ознайомлення з казкою. В процесі його колективного (групового) виконання під керівництвом вчителя учні отримували первинні навички з аналізу мовностилістичних особливостей казок, зокрема визначення теми і мети казки, характеристики змісту тощо.
Складання плану – малюнкового і словесного – для кращого засвоєння основного змісту казки, характеристики образів та персонажів. Застосування такого прийому сприяє розвитку уяви та фантазії дитини.
Взаємозапитання учнів щодо змісту твору, розкриття певних зв’язків, ролі персонажів. Такий прийом покликаний розвивати перш за все мовлення учнів, навички зв’язного викладу матеріалу. Разом з тим взаємозапитання несуть в собі великий виховний потенціал.
При роботі з народними казками нами були застосовані також і різноманітні форми переказування (вибірковий, детальний, з продовженням, творчий та ін.). Такий прийом допомагає учням продемонструвати свої аналітичні вміння.
Прийоми інсценізації й драматизації дозволяють продемонструвати учням свої акторські здібності. Разом з цим такий прийом дозволяє вчителю сформувати належні знання із змісту твору, розкрити образи.
Орієнтовна тематика завдань для опрацювання певної казки може бути такою:
Розширення кола казок зумовлене тим, що для глибшого усвідомлення провідних ідей доцільно їх визначити на основі кількох тематично близьких сюжетів. Цій же меті служить розгляд тематичних сюжетних варіантів однієї і тієї ж самої казки. Так, для урізноманітнення дитячих ігор на основі українських народних казок варто запропонувати такі завдання:
- одну й ту ж саму історію розповісти від імені різних персонажів;
- самостійно проілюструвати казку, намалювати портрети персонажів;
- проінтерв'ювати головного героя казки (інших персонажів) для газетної публікації;
- придумати різні варіанти кінцівки казки;
- описати ситуацію, яка складеться за умови, що позитивні герої стануть негативними і навпаки;
- явіть, що ви є одним з персонажів казки. Розкажіть, яку роль ви виконуєте. Розповідь ведіть від першої особи. Розкажіть, чи задоволені ви собою як персонажем. Що ви думаєте про інших героїв казки;
- придумайте різні закінчення прочитаної казки. Познайомте з ними клас. Спробуйте використати під час читання музичний супровід;
- використовуючи почерпнуту з казки інформацію, виготовте альбом з наклейками, вирізками речей, про які йдеться;
- придумайте монолог чи діалог на основі прочитаної казки, підготуйте пантоміму і запропонуйте, як відгадати назву казки;
- виготовте мініатюрну сцену для інсценізації казки, розмістіть ляльки-персонажі, розв'яжіть проблему озвучування ляльок;
- візьміть дві добре відомі народні казки, складіть на цій основі казку, розширюючи її зміст;
- візьміть відому казку, дочитайте до середини, а далі запитайте: що було б, якби головний герой не зробив певного вчинку (рушниця не вистрелила, летючий корабель не з'явився, друг не прийшов на допомогу тощо)?
- обговоріть негативні вчинки, драматичні чи трагічні події в книжці. Що сталося б, якби їх не було (змій не з'їдає дітей, чаклунка не перетворює юнаків на камінь)?
- уявіть, як зміниться ваше життя вдома, якщо членом сім'ї стане якийсь герой улюбленої книжки;
- перенесіть персонаж з минулого в теперішній світ, покажіть його реакцію шляхом інсценізації, дискусії, оповіді;
- приготуйтеся до балу книжкових персонажів; перевдягніться в якогось героя, відгадайте, кого зображають ваші друзі, з якої вони казки, хто її автор;
- виберіть абзац з улюбленої казки і спробуйте записати його як вірш, спочатку розбийте речення на частини, а потім експериментуйте з римою, можливо, вийде щось цікаве.
Зазначені вище вправи та завдання, які ми ставили перед молодшими школярами в експериментальному класі дозволили нам отримати певні результати на кінець експерименту. При перевірці зверталась увага перш за все на ті аспекти, оволодіння якими є одними з пріоритетних в вивченні народних казок на уроках читання.
За результатами експериментальної роботи мимаємо яскраві приклади зростання творчої активності учнів. Учні початкової ланки охоче виконують різноманітні творчі завдання: придумують закінчення казок, складають казки за прислів'ями, на основі спостережень, роздумів. Залучення дітей до творення прекрасних позитивних образів має упереджуючу роль — відвернути їх від примітиву техногенних образів.
Для того, щоб перевірити ефективність нашої методики початку експериментального дослідження ми провели конкурс кращих читачів між класами «З книгою крокую я» з метою перевірити техніку і швидкість читання.
За кінцевим результатом нашого дослідження ми побачили, що навчання за запропонованою нами методикою покращило знання учнів, техніку і швидкість читання, інтонаційну забарвленість, а також активність учнів на уроках читання.У експериментальному класі кількість учнів, що мають високий рівень читання становила 16, середній – 10, і лише один учень трохи відставав у техніці читання. Також варто сказати, що пропонована методика покращує мотиваційну сферу навчання, знайомить учнів з історичним минулим народу, його побутом, звичаями, збільшує рівень домагань школярів і, як наслідок покращує їх результативність.
Загалом казка в початковій школі здатна виконати не лише виховні, але й, як бачимо з результатів, у великій мірі, розвивальні та навчальні задачі. За правильної організації процесу роботи над казкою учні зможуть істотно покращити мислення, увагу, пам’ять, мовленнєвий розвиток тощо.
Опрацювавши науково-методичну літературу і фахові періодичні видання з питань розвитку творчих здібностей молодших школярів засобами українських народних казок; вивчивши та узагальнивши досвід учителів-практиків щодо методики використання творчого підходу на уроках читання у 1-4 класах; провівши власні дослідження, ми дійшли таких висновків:
1. Важливе місце в реформуванні освіти в нашій державі посідає реалізація принципу креативності, що передбачає орієнтування на творення мислячої, духовно багатої творчої особистості здатної успішно розв'язувати актуальні проблеми засобами усної народної творчості.
2. Казка – один із основних жанрів народної творчості, епічний, повістувальний, сюжетний художній твір усного походження.
Казки поділяються на три групи:
а) про тварин, у яких головними дійовими особами виступають звірі або птахи.
б) фантастично-пригодницькі та героїчні, в яких провідними героями виступають воїни-визволителі чи інші особи, що втілюють у собі найкращі позитивні якості людини.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Опішнянська народна іграшка як засіб виховання дітей дошкільного віку
Особливості навчання учнів різних освітньо-вікових категорій
Педагогічний малюнок на класній дошці в роботі вчителя початкових класів
Особливості консультування батьків підлітків з питань профілактики педагогічної занедбаності
Формування математичного поняття дробі на уроках математики