Сторінка
13
Обладнання: ілюстрації до казки, кросворд.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація знань учнів
— Сьогодні ми з вами продовжуємо подорож у чарівний світ казки.
— А чи знаєте, що таке казка?
— Яка існує різниця між казкою та оповіданням?
— Якими є особливості казки?
— Чому деякі казки називаються чарівними? А які ще є?
1. Виступ «Мовознавців» за планом (план записаний на дошці).
— Чому деякі казки називаються народними?
— Як створюються, зберігаються та передаються народні казки?
III. Перевірка домашнього завдання 1. Розгадування кросворду.
1) В якому місці відбувалися події казки?
2) На якій річці знаходиться це місто? ,
3) Хто подав вісточку з неволі?
4) Який птах приніс вісточку?
5) Ім'я чоловіка, який спасав князівну.
6) 3 ким бився Кожум'яка?
2. Бесіда з використанням виставки малюнків.
Ви підготували ілюстрації до улюблених українських народних казок. Назвіть казку, епізод, які зображені на ваших малюнках. Чим ця казка вам сподобалась?
3. Переказ казки.
IV. Оголошення теми та завдань уроку
— Чи всі зібралися до нашої хати? (Всі!)
— Тоді вже й можна казку починати.
А вирушаємо ми в подорож сторінками казки «Кривенька качечка».
V. Робота над програмовим матеріалом
1. Виступ групи «Артисти».
Стислий показ казки учнями за ролями.
2. Розчитування.
• Читання слів із зростанням кількості букв у словах.
-дід сам іва
баба вода діва
грибки гніздо ніжка
качечка спачили тесаний
пір'ячко веретенце табуночок
3. Робота в групах.
Учні в групі читають казку ланцюжком. Після повного прочитання казки обговорюють допущені помилки.
4. Словникова робота.
• В парах.
Починок — пряжа, намотана на веретенце.
Кужілочка — частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.
Веретенце — дерев'яний пристрій для ручного прядіння.
• В групах.
Представники груп ставлять запитання іншим групам.
1) Пояснити незрозумілі слова.
2) Знайти та прочитати складні слова.
3) Прочитати слова, що допомагають впізнати казку (качечка, пір'ячко, кужілочка, веретенце, діва, іва).
5. Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться сидіти,
Треба трошки відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки,
І зроби чотири кроки.
Руки вище підніміть
І спокійно опустіть,
Розведіть їх в сторони,
Плесніть кілька раз,
За роботу — все гаразд.
6. Скласти речення зі слів казки по пам'яті.
Іва, онде, наша.
Наша, діва, онде, дворці, на, метеному, тесаному, стовпці, на.
7. Вибіркове читання.
Дати відповіді на запитання словами з тексту.
— Хто знайшов качечку?
— Що було хворе в качечки?
— Що помітили дід і баба, коли повернулися з грибами?
— Що розповіли сусід»?
— Що зробили дід і баба?
— Що на це сказала дівчинка-качечка?
— З яким табуном полетіла качечка?
Прочитати окличні, питальні речення, речення зі звертанням.
8. «Аукціон» запитань.
Діти ставлять запитання за змістом твору, а потім обирають найцікавіше з них.
9. «Коло думок».
Учні стають у коло і по черзі висловлюють свою думку відносно даних запитань.
• Довести, що ця казка — чарівна.
• Чому качечка не вибачила діда та бабу і полетіла від них?
IV. Підсумок уроку
«Мікрофон»
Отримуючи в руки мікрофон, учні дають відповіді на запитання.
— Що цікавого ви дізналися на уроці?
—Який вид роботи вам найбільше сподобався?
—Чи сподобалася вам ця казка? Чим?
VII. Домашнє завдання
1 група — читати й переказувати казку, відповідати на запитання до казки.
2 група — читати казку, обрати уривок, який найбільше сподобався. Пояснити свій вибір.
3 група — переказувати казку з творчим завданням: змінити зміст на свій розсуд.
Тема. Українська народна казка «Кобиляча голова»
Мета: познайомити учнів з українською народною казкою «Кобиляча голова»; розширювати знання дітей усної народної творчості, казок, особливостей їх будови; формувати навички читання та переказування; розвивати творчі здібності учнів; виховувати любов до українського народного слова.
Обладнання: ілюстрації до казки, казка «Кобиляча голова», малюнки дітей до змісту казки.
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
Ми продовжимо мандрівку, Перегорнемо сторінку. Нову казочку читаємо І батькам розповідаємо.
III. Перевірка домашнього завдання
1. Конкурс «Знайдіть зайве».
Серед даних малюнків знайти зайвий, що не відповідає змісту казки «Кривенька качечка». (Качечка, дід, пір'їна, лисиця, баба,, дім, озеро, змій)
2. Стислий переказ казки «Кривенька качечка».
3. Творчий переказ казки.
4. Прочитати казку, обрати уривок, який найбільше сподобався.
5. Робота в парах:
• поставити опонентам цікаве запитання за змістом казки;
• запропонувати пояснити значення трьох словникових слів казки.
IV. Оголошення теми та завдань уроку
V. Робота над програмовим матеріалом
1. Розчитування. Читання таблиць складів.
2. Первинне знайомство з казкою «Кобиляча голова».
• Початок читає вчитель;
• продовжують читати учні «ланцюжком».
3. Словникова робота.
— Ця казка чарівна не лише своїм змістом, а й наявністю цікавих, але малознайомих для нас слів. І відкриваючи, їх значення, ми ніби потрапляємо в чарівний світ слова.
• Робота в парах.
1) Знайти маловідомі слова та пояснити їх значення (небилиці, плутаниці, досвітки, прясти, ясочка, призьба).
2) Назвати п'ять односкладних та п'ять трискладових слова із тексту, одне з найдовших.
4. Робота над будовою казки.
• Прочитати перші три речення.
— Як називається ця частина? (Зачин)
— З якою інтонацією його потрібно читати?
• Прочитати кінцівку казки. Пояснити її оптимальність у даному випадку.
• Стисло переказати зміст основної частини.
5. Використання технології «Незакінчене речення».
«Я вважаю, що ця казка чарівна, тому що .»
6. Фізкультхвилинка.
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
І рукою, і ногою,
Навіть трішки головою.
Хто зуміє присідати
І ногам роботу дати?
Раз — присісти, два — піднятись.
Хто втомився присідати,
Може вже відпочивати.
7. Читання казки в парах.
Звертати увагу на інтонаційність, виразність читання, передачу голосом характеру дійових осіб.
• Обговорення точності передачі характеру дійових осіб, які були допущені помилки та як їх виправити.
8. Вибіркове читання. Прочитати речення:
• якими зверталася «Кобиляча голова»;
• опис дідової та бабиної дочки;
• діалоги в тексті;
• прочитати уривок казки, який найбільше сподобався.
9. Визначити тему та мету твору. Пояснити своє рішення.
10. Конкурс «Чомучок».
Діти ставлять запитання, з якими б вони хотіли звернутися до автора казки, дійових осіб, читачів.
11.«Впізнайте слово».
На дошці написані слова з даного тексту, але з пропущеними буквами. Діти впізнають їх, відтворюють, знаходять їх у творі.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Трудове виховання школярів в умовах сільської загальноосвітньої школи
Сучасні фізкультурно-оздоровчі технології у фізичному вихованні
Інноваційні, виховні та педагогічні технології навчання
Використання технік декоративного розпису у формуванні творчої особистості на уроках образотворчого мистецтва
Освіта, шкільництво і педагогічна думка в Україні у XX ст.