Сторінка
16
Педагогічне забезпечення – «сукупність факторів і умов розгортання за допомогою спеціальних педагогічних форм, методів, процедур і прийомів (технологій)». Проблему формування здорового способу життя учня Н. Краснопьорова пропонує реалізувати за допомогою педагогічної стратегії орієнтування на здоровий спосіб життя. Дана стратегія як діяльнісно-цільовий компонент педагогічного забезпечення передбачає наявність мети, педагогічних умов, методів, прийомів і засобів досягнення етапів і передбачає здійснення певних педагогічних дій, що сприяють розумінню учнем значущості діяльності, спрямованої на самозбереження і самореалізацію в різних галузях, усвідомлення цінності здорового способу життя збагачення досвіду здоров’язберігаючої діяльності.
Орієнтування учня на здоровий спосіб життя як педагогічну стратегію можна включати в педагогічне забезпечення освітнього процесу навчального закладу, який повинен бути пронизаний ідеями формування в учня норм і правил здорового способу поведінки.
З різноманіття педагогічних стратегій ми виокремили стратегію запропоновану доктором педагогічних наук, професором В. Ігнатовою, а саме стратегію орієнтування. Дана стратегія адекватна реальній ситуації розвитку особистості учня, не суперечить основним освітніх потребам учня, торкається основних сфер особистості (пізнавальної, емоційно-мотиваційної, діяльнісної) і передбачає комплекс заходів ознайомчого, рекомендаційного, підтримуючого характеру, спрямованого на досягнення мети, певний результат. За допомогою даної стратегії розгортаються основні педагогічні засоби орієнтування: ознайомлення, звернення уваги, направленість, допомога, підтримка, активізація, адекватне оцінювання. В результаті реалізації цієї стратегії відбувається усвідомлений вибір ціннісних орієнтацій, напрямку становлення особистості, самореалізації в політичному, економічному, професійному та культурному житті. Таким чином, особливості учнівського віку і сутнісні характеристики педагогічної стратегії орієнтування дозволяють розглядати цю стратегію в контексті здорового способу життя і включати учня як суб’єкта в здоров’язберігаючу діяльність. Н. Краснопьоровою розроблена блок-схема орієнтування учнів на здоровий спосіб життя в освітньому процесі вузу, яка відображає суть даної стратегії.
Педагогічна стратегія орієнтування учня на здоровий спосіб життя включає в себе дії педагога ознайомчого, рекомендаційного, підтримуючого характеру, спрямовані на інформування учня про здоровий спосіб життя, адекватне оцінювання свого способу життя, актуалізацію емоційно-ціннісного ставлення, активізацію здоров’язберігаючої діяльності, збагачення досвіду здорового способу життя. Вона передбачає оволодіння особистістю певними способами здоров’язберігаючої діяльності, придбання і розвиток необхідних якостей, які сприяють організації та веденню здорового способу життя. Метою даної стратегії є орієнтування учня на здоровий спосіб життя, обумовлений реальністю сучасного періоду розвитку суспільства і визначений як розвиток і становлення соціально адаптованої, здорової особистості, здатної до активної перетворюючої діяльності. Практичне досягнення мети цієї стратегії Н. Краснопьорова вважає можливим за умови послідовного здійснення, тобто орієнтуючи учня на здоровий спосіб життя поетапно. Кожен етап стратегії включає: рішення педагогом певних завдань, здійснення педагогічних дій, використання відповідних форм і методів, а також результат, самої діяльності учня.
Стратегія орієнтування учня на здоровий спосіб життя передбачає реалізацію низки педагогічних умов. Про необхідність створення педагогічних умов при реалізації освітніх технологій писали І. Ісаєв, С. Кульневич, В. Сластьонін, Е. Шиянов та інші вчені. Умови враховуються або створюються для використання у виховних цілях і розглядаються як комплекс передумов, які організовують педагогічну діяльність. В педагогічних дослідженнях умови постають як: обставини, що забезпечують розвиток і становлення особистості; вимоги до організації виховного процесу; порядок дій; середовище, у якому відбувається процес вирішення педагогічних завдань; наявність правил і відносин, що забезпечують реалізацію мети педагогічного впливу.
Нами виділені наступні педагогічні умови реалізації даної стратегії в умовах навчального закладу в Україні: по-перше, інформування учня про здоровий спосіб життя (організація інформаційного забезпечення); по-друге, актуалізація його емоційно-ціннісного ставлення до здорового способу життя (організація моделювання студентом здорового способу життя); по-третє, збагачення досвіду здорового способу життя учня (включення в здоров’язберігаючу діяльність). Реалізація виділених педагогічних умов орієнтування учня на здоровий спосіб життя сприяє отриманню ним знань з теорії і практики формування здорового способу життя, позитивному ставленню до створення власного здорового способу життя, творчому підходу до реалізації здорової життєдіяльності.
Аналіз наукових джерел показав, що формування здорового способу життя молоді в Україні частіше пов’язують з фізичною культурою. У широкому сенсі фізична культура у навчальному закладі розуміється вченими-педагогами, культурологами як спосіб залучення людини до фізичної культури, в процесі якої учень опановує систему знань про здоровий спосіб життя, актуалізує ціннісне ставлення до нього, проявляє активність в збереженні здоров’я (В. Бальсевич, В. Видрін, В. Запорожанов, Л. Лубишева, Ю. Миколаїв, А. Новіков, В. Пономарьов, В. Столяров, І. Сулейманов). Тому реалізація педагогічних умов орієнтування учня на здоровий спосіб життя у навчальних закладах України здійснюється в рамках фізичної культури. Навчальна дисципліна «фізична культура» може сприяти інформаційному орієнтуванню учня на здоровий спосіб життя за рахунок: поєднання двох тематичних компонентів – обов’язкового (базового) і варіативного (для вирішення окремих завдань) і активного використання варіативного компоненту у теоретичному розділі програми; посилення освітньої спрямованості фізичної культури з метою інформування учня про здоровий спосіб життя; використання різноманітних форм і методів, які сприяють залученню учня до здорового способу життя; вдосконалення організаційно-педагогічної діяльності викладача. Осмислення, усвідомлення та набуття особистісних значень в будь якій сфері життєдіяльності, на думку педагогів і психологів, істотно змінюється завдяки цілеспрямованій роботі з інформацією.
Формувати здоровий спосіб життя у учнів, вважає О. Ошина, можливо за допомогою навчальних матеріалів, що подаються у вигляді спецкурсу «Основи здорового способу життя», у якому відображається теоретична і практична спрямованість на здоровий спосіб життя. Логіка інформаційного руху в теоретичній частині спецкурсу побудована у напрямку від визначення основних понять («здоров’я», «здоровий спосіб життя») до розуміння їх змісту та усвідомлення значущості здоров’я і здорового способу життя в житті людини, відображає певну мету і має методичне забезпечення у вигляді різноманітних форм і методів активізації сприйняття інформації учнем.