Сторінка
7
- наказу управління освіти і науки облдержадміністрацій від 18 жовтня 2011 р. № 447-ОД «Про організацію та проведення обласного етапу Всеукраїнського конкурсу – захисту сучасної моделі навчального закладу «Школа сприяння здоров’ю»
В областях України протягом січня – квітня 2013 року пройшли районні, міські та обласні етапи Всеукраїнського конкурсу – захисту сучасної моделі навчального закладу (дошкільного, загальноосвітнього, позашкільного та професійно-технічного) «Школи сприяння здоров’ю» (відповідно до Положення про Всеукраїнський конкурс – захист сучасної моделі навчального закладу «Школа сприяння здоров’ю»). Конкурс проводиться Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України, Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України.
Конкурс проводиться з метою:
- реалізації державної політики щодо зміцнення здоров’я дітей і учнівської молоді,
- подальшого розвитку мережі Шкіл сприяння здоров’ю;
- залучення батьківської громадськості, представників медичної галузі, органів місцевого самоврядування, громадських організацій до проведення превентивних заходів щодо профілактики негативних проявів у дитячому та молодіжному середовищі, формування культури здоров’я у підростаючого покоління.
Неодмінною складовою Школи сприяння здоров’ю є створення системи педагогічної підтримки дитини, оптимального педагогічного клімату в шкільному колективі, гуманного, освітньо-виховуючого середовища життєтворчості, комфортних умов ефективного розвитку особистості, здорового середовища проживання, спрямованого на зміцнення здоров’я дітей, їх фізичного розвитку, соціальної адаптації і духовного зростання. Дуже важливим є аспект соціально-правового захисту життя, здоров’я дитини, створення демократизованого правового простору атмосфери шкільного життя, впровадження принципів толерантності та поваги, довіри, ствердження людської гідності.
Основними напрямками діяльності сучасного навчального закладу є:
1. Створення психолого-педагогічних і організаційно-педагогічних умов, які забезпечують психічне здоров’я і комфорт учнів за допомогою гуманізації і демократизації навчально-виховного процесу на засадах: фізкультурно-спортивної активності; обґрунтованої відповідності навчального навантаження обсягові інформації, психофізичним можливостям її засвоєння; переведення традиційної інформаційно-об’ємної системи навчання на систему, яка навчає учнів самостійно здобувати знання, вільно мислити, застосовувати отриману інформацію на практиці.
2. Реалізація наукової організації навчальної праці, харчування та відпочинку учнів.
3. Створення максимально можливих санітарно-гігієнічних умов.
4. Формування культури здорового способу життя учнів як у навчальний, так і позаурочний час. Введення в навчальний процес гуманітарних курсів «Основи здоров’я», «ОБЖ», «Етика». Активне залучення учнів до здоров’язберігаючого навчального процесу, формування в них активної позиції щодо зміцнення і збереження власного здоров’я, пропаганди ідей здорового способу життя.
5. Забезпечення психологічного і медичного супроводу освіти, соціального захисту дітей, об'єднання зусиль усіх підрозділів навчального закладу, закладів медицини та фізичної культури, громадськості.
6. Створення системи оздоровлення учнів в умовах літніх таборів.
7. Створення інформаційно-комп’ютерного забезпечення оздоровчої системи.
8. Відкриття в навчальному закладі консультативно-оздоровчих центрів здорового способу життя для учнів, батьків і вчителів.
9. Створення системи підготовки кадрів з проблем здоров’язбереження. Забезпечення програмного і навчально-методичного обладнання.
10.Створення в навчальному закладі системи управління Школою сприяння здоров’ю та моніторингу стану здоров’я учасників навчально-виховного процесу.
11.Створення умов для дослідницько-експериментальної і науково-пошукової роботи з проблем моделювання й апробації здоров’язберігаючих освітніх технологій.
Школи сприяння здоров’ю зосереджують увагу на таких актуальних питаннях:
- забезпечення умов та механізмів щодо діяльності Школи сприяння здоров’ю відповідно до нормативно-правових актів, документів, на виконання яких спрямована районна/міська Програма розвитку мережі навчальних закладів – Шкіл сприяння здоров’ю;
- формування суспільної думки щодо пріоритету захисту здоров’я (фізичного, психічного, соціального, духовного) дитини;
- взаємозв’язок школа – родина – державні установи – громада – соціокультурні системи;
- об’єднання та координація зусиль державних та громадських організацій, об’єднань, фондів, дітей та родин, соціокультурних систем з метою узгодження та сплочення дій щодо вирішення питань стосовно здоров’я дітей;
- створення умов по забезпеченню здорового середовища проживання, спрямованого на зміцнення здоров’я дітей, їх фізичного розвитку, соціальної адаптації, духовного зростання, підвищення культури стосунків у соціумі; участь у реалізації міжнародних програм ЄМШСЗ «Забезпечити здорове середовище життя для дітей – забезпечити краще майбутнє»;
- забезпечення повноцінного медичного обслуговування, впровадження новітніх технологій медичного забезпечення;
- здійснення соціально-правового захисту життя, здоров’я дитини, від насилля, експлуатації;
- здійснення профілактики соціального неблагополуччя дитини та надання їй допомоги;
- активізація пропагандистсько-просвітницької діяльності в громаді, руху «Громада за здоров’я», «Жінки – за тверезу громаду»;
- мобілізація місцевих ресурсів щодо реалізації розбудови Школи сприяння здоров’ю, створення сприятливого життєвого простору буття дитини;
- розбудова Школи сприяння здоров’ю на засадах етнокультури та традицій, найповніше використання соціуму;
- здійснення моніторингу діяльності Школи сприяння здоров’ю, фізичного, психічного і морального здоров’я дітей. Адаптація до навчального закладу моніторингу та оцінки роботи навчального закладу-Школи сприяння здоров’ю згідно визначених критеріїв, відповідно до стратегічних завдань державного курсу, принципів Європейської політики «Здоров’я для всіх у ХХІ столітті»;
- забезпечення гласності роботи Школи сприяння здоров’ю;
- впровадження цілісної системи соціальної підтримки здорового способу життя, яка стимулює молодь зберігати і зміцнювати власне здоров’я;
- підтримка яскравих, енергійних національних та місцевих ініціатив щодо розбудови та розвитку Школи сприяння здоров’ю.
Програма розвитку Школи сприяння здоров’ю передбачає перехід на більш високий рівень культури життєдіяльності школи та освітніх процесів у школі, збільшення якості навчання та виховання, гуманності, демократичності, культуроємності.
Партнерство вчителів, учнів, батьків та громадськості, міжсекторальна взаємодія (державних структур, комерційних підприємств і некомерційних організацій, громадян, дитячих і молодіжних організацій, органів учнівського самоврядування) з опорою на місцеві ресурси забезпечить створення здоров’яформуючого середовища, сприятливих умов виховання здорового молодого покоління, збереження їх фізичного, психічного і духовного здоров’я; розвитку життєстійкості та життєздатності дітей, молоді, включення їх до соціальної практики та соціального проектування, розвитку соціальної компетентності; залучення їх до процесів здорового самотворення й упорядкування здорового середовища власної життєдіяльності.