Сторінка
12

Формування мотиваційної готовності дітей до школи

Інтерпретація результатів дослідження:

Достатній рівень: 12 дітей;

Початковий рівень: 7 дітей

Низький рівень: 1

Додаток № 5

Учбова мотивація (автор М.Р.Гинзбург.)

Матеріал: 6 карток з схемним зображенням фігур, бланк фіксації поточного результату.

Інструкція: «зараз я прочитаю тобі розповідь. Послухай.

Хлопчики (дівчатка) розмовляють про школу. Перший хлопчик сказав: «я ходжу в школу, тому що мене мама примушує. А якби не мама, я б в школу не ходив». На столі перед дитиною викладається картка №1 (зовнішній мотив).

Другий хлопчик сказав: «я ходжу в школу, тому що мені подобатися вчитися, подобається робити уроки. Навіть якщо б школи не було, я б все одно вчився». Викладається картка №2 (позиційний мотив).

Третій хлопчик сказав: «я ходжу в школу, тому що там веселі і багато хлопців, з якими можна грати». Викладається карточка№3 (ігровий мотив).

Четвертий хлопчик сказав: «я ходжу в школу тому, що хочу бути великим. Коли я в школі, я відчуваю себе дорослим, а до школи я був маленьким». Викладається картка №4 (позиційний мотив).

П'ятий хлопчик сказав: «я ходжу в школу, тому що потрібно вчитися. Без навчання ніякої справи не зробиш, а вивчишся – і можеш стати, ким схочеш. Викладається картка №5 (соціальний мотив).

Шостий хлопчик сказав: «я ходжу в школу, тому що одержую там п'ятірки». Викладається картка №6(мотив отримання відмітки).

А зараз подумай і відповідай:

- Як, по-твоєму, хто з них має рацію? Чому?

- З ким з них ти хотів би разом грати? Чому?

-З ким з них ти хотів би разом вчитися? Чому?

Дитина послідовно здійснює три вибори, при цьому він указує на відповідну картинку і пояснює її. Якщо пояснення дитини не достатньо ясні, йому задають контрольне питання: «а що цей хлопчик сказав?» Інтерпретація результату.

Вибір дитини фіксується в протоколі проміжного результату, а по номерах вибраних карток складається загальна думка про мотиви його навчання.

Картка №1: жіноча фігура, що схилилася вперед з вказуючим жестом; перед нею фігура дитини з портфелем в руках(зовнішній мотив).

Картка №2: фігура дитини, що сидить за партою (учбовий мотив).

Картка №3: фігури двох хлопців, що грають в м'яч(ігровий мотив).

Картка №4: дві фігури, зображені спиною один до одного; у тієї, що вище, в руках портфель, у тієї, що нижче, - іграшковий автомобіль (позиційний мотив).

Картка №5: фігура з портфелем в руках прямує до будівлі (соціальний мотив).

Картка №6: фігура дитини, що тримає в руках розкритий зошит (мотив отримання відмітки).

Визначення сфери мотиваційної готовності

(по Н.І. Гуткиной)

Методика за визначенням домінування пізнавального або ігрового мотиву дитини.

1. Дошкільника запрошують в кімнату, де на столиках виставлені звичайні, не дуже привабливі іграшки, і просять протягом хвилини розглянути їх.

2. Ми кличемо дитину до себе і пропонуємо послухати казку. Читаємо цікаву для його віку казку, яку він раніше не чув.

3. На самому хвилюючому місці читання уривається, і ми питаємо дитину, що йому в даний момент більше хочеться, пограти з виставленими на столиках іграшками або дослухати казку до кінця.

Діти з вираженим пізнавальним інтересом звичайно вибирають казку. Діти із слабкою пізнавальною потребою вважають за краще пограти. АЛЕ гра, як правило, носить маніпулятивний характер.

Ф.И. дитини

Пізнавальний мотив

Ігровий мотив

1.Верещага Ілля

казка

гра

2.Лазеба Лєра

   

3.Лісовенко Владик

казка

 

4.Кулага Андрій

 

гра

5.Маркіна Ганна

казка

 

6.Малькова Поля

казка

 

7.Мельник Настя

казка

 

8.Махріна Ганна

казка

 

9.Чернев Даніл

 

гра

10.Левченко Ігор

казка

 

11.Якімечко Саша

казка

 

12.Голубєв Данііл

 

гра

13.Белозьоров Микита

казка

 

14. Душка Саша

казка

 

15. Ананьєв Вова

казка

 

16. Нікіфоров Вова

казка

 

17. Книрик Богдак

 

гра

18. Кімлач Альона

казка

 

19. Бичков Саша

казка

 

20. Стряпан Єгор

 

гра

Конспекти занять, що допомагають правильно і своєчасно сформувати у дітей випускної групи психологічну готовність до школи

«Чарівна пригода з Шишиморой»

Матеріал: стаканчик з 810 осколками- пазлами(всього в картині 60 деталей), фішки(геометричні фігури) різного кольору і форми, прості олівці, фломастери, лист картону формату А-4, розлініяний для виконання завдання, - на кожну дитину; скринька з цукерками; іграшковий горобець; 2 «портрети», складені з частин різних рослин; картки з намальованими чоловічками і картки, що позначають відповідність кольору і штрихування їх одягу; картинка із зображенням ключів, набірне полотно.

Хід заняття.

Педагог: сьогодні ми відправимося в казкову подорож, щоб виручити з біди хлопчика Ваню. Він пішов в ліс збирати гриби, а пустунка Шишимора, що живе в цьому лісі, зачарувала хлопчика: перестав він відрізняти їстівні гриби від неїстівних і став збирати всі гриби підряд. Які їстівні гриби ви можете назвати? Які неїстівні гриби ви знаєте? Молодці, ви правильно назвали їстівні і неїстівні гриби.

Тепер в дорогу! Дорога буде важка, тому що Шишимора приготувала нам випробування. В кінці лісу, через який ми повинні пройти, біля воріт, за якими опинився Ваня, вона поставила Вартових (показує один за іншим «портрети» буряка і капусти. Подивіться на них, їх треба запам'ятати, щоб потім перетворити на своїх помічників. В лісі у нас вже є помічники – ельфи. Правда, Шишимора перетворила їх на гномів (Показую картки). Спробуйте їх звільнити від чар. Для цього в чотирьох порожніх квадратах в самому верху вашого листа( див. рис.1) покладете геометричні фігури того кольору, який відповідає штрихуванню на сорочці гномів (виставляю на набірне полотно картки див. рис.3. Будьте уважні (демонструю одну за іншою картки з намальованими гномами). По секрету скажу, що виконати завдання вам допомогла маленька пташка. Ви взнаєте її назву, якщо відгадаєте загадку:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: