Сторінка
10

Формування мотиваційної готовності дітей до школи

Таким чином, шестирічний першокласник знаходиться як би на перехідній сходинці від дошкільного віку, де всі нові особові психологічні якості формуються легше і краще всього в ігровій діяльності, до молодшого шкільного, де провідною діяльністю стає учбова.

Але учбова діяльність стає ведучою, особливо важливою для психічного розвитку дитини, лише тоді, коли завершені ті психічні новоутворення, які формуються в основному в дошкільному віці.

Підсумовуючи все раніше висловлене в теоретичній частині дослідження і беручи до уваги результати практичної роботи, що охоплює констатуючий, формуючий і контрольний експерименти, зробимо загальні висновки щодо всієї роботи по вивченню проблеми психологічної готовності до школи.

1. Проблема психологічної готовності до школи дітей актуальна особливо зараз, оскільки психологічна готовність до навчання в школі відображає загальний рівень психічного розвитку дитини, базові і ведучі учбово-важливі якості одночасно є базовими в психічному розвитку старших дошкільників. Отже, підготовка дитини до школи є однією з найважливіших задач навчання і виховання дітей дошкільного віку, її рішення в єдності з іншими задачами дошкільної освіти дозволяє забезпечити цілісний гармонійний розвиток дітей цього віку.

2. Нами були виявлені початкові рівні сформованості мотиваційної готовності дітей 6 років до школи. До мотиваційних рівнів відносяться:

Соціальний мотив.

Позиційний мотив.

Пізнавальний мотив.

Оцінний мотив.

Зовнішні мотиви.

Ігрові мотиви.

Розглянувши кожний мотив окремо, ми прийшли до висновку, що кожний мотив робить певний вплив на формування і характер учбової діяльності дитини

3. Аналіз результатів обстеження дітей показав, що внутрішня позиція школяра сформована у 9 дітей.

Має початковий рівень формування внутрішньої позиції школяра – 8 дітей.

Внутрішня позиція не сформована у 3 дітей.

Наявність дітей з високим рівнем сформованості внутрішньої позиції школяра дозволяє припустити, що при спеціально підібраній роботі певна частина обстежених дітей може поліпшити свої показники.

4. З метою формування мотиваційної готовності дітей до школи бажано з дітьми шестирічного віку проводити:

а. Бесіди про школу;

б. Заняття, що допомагають правильно і своєчасно сформувати у дітей випускної групи психологічну готовність до школи;

в. Ігри на формування навиків учбової діяльності.

5. В результаті досвідчено-психологічної роботи відбулися зміни в кількісному складі груп по рівнях мотиваційної готовності до школи.

Рівень сформованості внутрішньої позиції готовності до школи збільшився на 15%, початковий рівень сформованості внутрішньої позиції школяра зменшився на 5%, низький рівень знизився на 5%.

Одержані цифрові результати свідчать про ефективність запропонованих методик.

6. Для формування у дітей мотиваційної готовності до школи ми рекомендуємо:

1. Проводити бесіди про школу.

2. Формувати позитивне відношення до вчителя і однолітків.

3. Проводити ігри по формуванню навиків учбової діяльності.

4. Проводити роботу з батьками з приводу відношення до школи і учбової діяльності.

5. Проводити роботу з вчителями початкових класів по формуванню нових психологічних якостей дитини.

6. Використовувати вихователям в роботі з дітьми діагностичні методики для виявлення мотиваційної готовності дітей до школи:

1. «учбова мотивація» (автор Гинзбург) (Додаток №5).

2. «визначення сфери мотиваційної готовності» (автор Н.И.Гуткіна) (Додаток №6).

Таким чином, мета дослідження – визначити найефективніші шляхи формування мотиваційної готовності дітей до школи нами була досягнута.

Задачі дослідження виконані.

Бесіда по виявленню «внутрішньої позиції школяра»

«внутрішня позиція» розуміється як нове відношення дитини до навколишнього середовища, що виникає із сплаву пізнавальної потреби і потреби спілкування з дорослим на новому рівні (новоутворення кризи 7 років).

В грі «в школу» діти, що характеризуються наявністю «внутрішньої позиції школяра», віддають перевагу ролі учня, а не вчителя і хочуть, щоб весь зміст гри зводився до реальної учбової діяльності (лист, читання, рішення прикладів). Діти, у яких не сформована позиція школяра, граючи «в школу», вибирають роль вчителя, а замість конкретної учбової діяльності – гру «в зміни», розігрування приходу в школу і відходу з неї.

Бесіда, направлена на визначення «внутрішньої позиції школяра», включає питання, непрямим чином допомагаючі визначити наявність пізнавальної і учбової мотивації у дитини, а також культурний рівень середовища, в якому він росте.

Інструкція. Ми знайомимося з дитиною і питаємо його, чи хоче він йти в школу. Залежно від відповіді задається перше питання:

1. Що тобі подобається(не подобається) в школі якнайбільше? Що для тебе найцікавіше, привабливе в школі?

Далі ми говоримо: « Я розказуватиму тобі маленькі історії про тебе самому, але тільки це будуть історії не про те, що з тобою вже було, або траплялося, а про те, що могло б трапитися, тому що трапилося з іншими. А ти будеш мені говорити, що б ти сказав або зробив, якби така історія відбулася з тобою».

Питання на визначення загального відношення до школи і навчання.

2.Представь собі, що сьогодні увечері мама раптом скаже: «ти у мене ще маленький, важко тобі в школу ходити. Чи не хочеш ти відкласти надходження в школу ще на рік? Що ти відповіси мамі?

«шкільний варіант» відповіді: позитивне відношення до надходження і перебування в школі(відмова від пропонованого відстрочення). Орієнтація на новий, власне шкільний зміст занять.

3.Представь, що є дві школи – школа «А» і школа «Б». В школі «А» розклад уроків в 1 класі такий: щодня бувають уроки листа, читання і математики, а малювання, музика і фізкультура рідкісно, не частіше разу на тиждень. А в школі «Б» все навпаки: щоденно фізкультура, музика, праця, малювання, а читання, лист і математика по одному разу на тиждень. В якій школі тобі хотілося б вчитися?

«шкільний варіант» відповіді: відмова від школи, позбавленої шкільного-навчального змісту.

4. Уяви, що вийшов погуляти і зустрів хлопчика. Йому теж 6 років, але він не ходить ні в перший клас, ні в дитячий сад. Він тебе питає: «що треба робити, щоб добре підготуватися до першого класу?». Що ти йому порадиш?

5. «шкільний варіант» відповіді: змістовне уявлення про підготовку до школи.

6. Орієнтація на нові, власне шкільні норми організації діяльності.

7. Уяви, що тобі запропонували вчитися так: ти не повинен ходити щодня в школу, а, навпаки, до тебе щоденно приходити вчителька і займатися з тобою одним всім, чому учать в школі. Ти б згодився займатися удома?

8. «шкільний варіант» відповіді: перевага колективних класних занять індивідуальній формі навчання.

9. В школі «А» від першокласників строго вимагають уважно слухати вчительку і робити все так, як вона велить: не розмовляти на уроках, піднімати руку, якщо треба щось сказати або вийти. А в школі «б не зроблять зауваження, якщо ти встанеш під час уроку, про щось поговориш з сусідом або вийдеш з класу без попиту. В якій школі тобі хотілося б вчитися?

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: