Сторінка
1
Готовність дитини до навчання в школі в однаковій мірі залежить від фізіологічного, соціального і психічного розвитку дитини. Це не різні види готовності до школи, а різні сторони і прояви. Психологічна готовність до навчання в школі – готовність до засвоєння певної частини культури, включеної в зміст освіти у формі учбової діяльності - є складною структурно-системною освітою яке охоплює всі сторони дитячої психіки. Воно включає: особово-мотиваційну і вольову сфери, елементарні системи узагальнених знань і уявлень, деякі учбові навики, здібності. Це не сума ізольованих психічних якостей і властивостей, а їх цілісна єдність, що має певну структуру. Коли говорять про структуру, то мають у вигляді деяку цілісність, елементи якої пов'язані один з одним певним чином, при цьому важливі і зв'язки елементів, і їх особливості. На початку шкільного навчання успішність засвоєння знань багато в чому залежить від рівня розвитку окремих індивідуальних якостей дитини: мотивів навчання, здібності приймати задачу. Вони, звичайно ж, взаємозв'язані, але зв'язки ці формувалися в дошкільних видах діяльності, зміст і організація яких відрізняються від вмісту і організації учбової діяльності в школі. Тому структура індивідуальних якостей дитини до початку шкільного навчання ще мало пристосована для навчання. І лише в учбовому процесі під керівництвом вчителя в результаті засвоєння знань і умінь, і самій учбовій діяльності в початковій структурі індивідуально-психологічних якостей вчиться (стартова готовність до навчання в школі) відбуваються значні зміни, які можна назвати настройкою на учбову діяльність і засвоєння знань в умовах шкільного навчання. Успішність навчання тепер багато в чому залежить від «організації» учбових якостей вчиться, тобто від того, наскільки добре вони взаємодіють, забезпечуючи необхідну якість засвоєння знань. Таким чином, формується вторинна готовність до навчання в школі. В процесі навчання розвиваються не тільки взаємозв'язки окремих учбово-важливих якостей, але активно розвиваються і самі психічні якості і властивості, що становлять психологічну структуру шкільної готовності.
Психологічна готовність до систематичного навчання в школі – підсумок всього попереднього розвитку дитини в дошкільному дитинстві. Вона формується поступово і залежить від умов, в яких відбувається розвиток організму. Готовність до шкільного навчання припускає певний рівень розумового розвитку, а також сформованість необхідних якостей особи. У зв'язку з цим учені виділяють інтелектуальну і особову готовність дитини до навчання в школі. Остання вимагає наявності відомого рівня розвитку соціальних мотивів поведінки і морально- вольових якостей особи.
Таким чином, психологічна готовність до шкільного навчання виявляється в сформованості основних психічних сфер дитини: мотиваційної, етичної, вольової, розумової, які в цілому забезпечують успішне оволодіння учбовим матеріалом.
Охарактеризуємо стисло процес формування інтелектуальної готовності п'ятирічної дитини до навчання в школі.
Одна з основних рис розумового розвитку старших дошкільників полягає в тому, що розрізнені уявлення про окремі предмети і їх властивості, характерні для дітей попереднього вікового ступеня, починають об'єднуватися і перетворюватися в ще не досконалі , проте цілісні знання про навколишню дійсність.
У п'ятирічних дітей істотну зміну зазнають пізнавальні потреби і мотиви. Початковою потребою, що значною мірою визначає як розумовий, так і психічний розвиток дитини, є потреба в нових враженнях. З віком ця потреба ускладнюється кількісно і якісно і до п'яти років виступає у формі потреби в нових, все більш змістовних знаннях про предмети і явища навколишньої дійсності. Цю потребу задовольняє і розвиває дорослий, який в процесі спілкування з дитиною передає йому нові знання, повідомляє нові відомості, формує нові пізнавальні уміння. Інший шлях задоволення і розвитку даної потреби - власна активна, перетворююча діяльність дитини з предметами і явищами. Діти, побачивши новий предмет, прагнуть познайомитися з ним практично - помацати його, повертіти в руках, розібрати його і по можливості зібрати. В ході реальних перетворень предметів вони пізнають їх приховані властивості і зв'язки.
Розглядаючи готовність з точки зору організації і змісту шкільного навчання, потрібно розрізняти готовність до навчання - готовність до специфічних умов і організації навчання в школі і готовність наочну, тобто готовність до засвоєння знань і умінь, передбачених відповідними розділами шкільної програми.
Очевидно, що обидва ці аспекти шкільної готовності тісно зв'язані: дитина засвоює читання, лист і математику, виконуючи учбову діяльність. В той же час, опановувавши новими знаннями і уміннями, школяр, що починає, вчиться вчитися, освоює новий для нього вид діяльності, активно розвивається.
Навчання дітей за певною програмою починається задовго до вступу до школи і здійснюється на заняттях в дитячому садку на основі звичних для дитини видів діяльності: ігри, малювання, конструювання та ін. Новизна ситуації шкільного навчання полягає в тому, що учбова діяльність стає основним видом діяльності дитини і є головною умовою повноцінного його розвитку і засвоєння знань.
Психологічна готовність до навчання в школі відображає загальний рівень розвитку дитини, і є складною структурно-системною освітою, структура психологічної готовності до шкільного навчання відповідає психологічній структурі учбової діяльності, а її зміст визначається особливостями учбової діяльності і специфікою учбового матеріалу на початковому етапі навчання.
Відповідно до психологічної структури діяльності в структурі готовності можна виділити п'ять блоків учбово-важливих якостей:
1. особово-мотиваційний. учбово-важливі якості, що входять в цей блок готовності, визначають те або інше відношення до школи і навчання, бажання або небажання приймати учбову задачу, виконувати завдання педагога;
2. Ухвалення учбової задачі - розуміння задач, поставлених педагогом і бажання їх виконувати, прагнення до успіху або бажання уникнути невдачі;
3. Уявлення про зміст діяльності і способи її виконання. Цей блок готовності відображає рівень елементарних знань і умінь, якими володіє дитина до початку навчання;
4. Інформаційний блок готовності складають якості, що забезпечують сприйняття, переробку і збереження різноманітної інформації в процесі навчання;
5. Управління діяльністю. учбово-важливі якості цього блоку забезпечують планування, контроль і оцінку що вчиться власній діяльності, а також сприйнятливість до повчальної дії;
Формування психологічної готовності є становленням і розвитком психологічної системи учбової діяльності. Вже в дошкільний період в звичних для дитини видах діяльності закладаються основні компоненти психологічної структури учбової діяльності, які розвиваються нерівномірно. На ранніх етапах становлення і розвитку психологічної системи учбової діяльності її успішність багато в чому визначається рівнем розвитку окремих індивідуальних якостей дитини. Їх взаємозв'язки обумовлені більшою мірою функціональною цілісністю дитячої психіки, ніж учбовими задачами, які ще не усвідомлюються дитиною повною мірою. До кінця дошкільного віку під керівництвом дорослого в структурі дитячої діяльності відбуваються істотні зміни: утворюються функціональні зв'язки між окремими її компонентами, що забезпечують ухвалення дитиною учбової задачі; з'являються усвідомлення способів її досягнення, можливість контролювати свої дії і оцінювати їх результат. В той же час можливості дитини цілеспрямовано засвоювати знання ще обмежені: управління учбовою діяльністю має зовнішній характер і здійснюється дорослим, знання неповні і мають конкретний характер, не сформовані зв'язки між інформаційною основою і виконавчою частиною наочної дії.