Сторінка
1
Сучасний етап розвитку освіти в Україні характеризується побудовою навчального процесу на основі індивідуального підходу, що відбиває основні принципи гуманістичної педагогіки, де особлива увага приділяється індивідуальності людини, ії особистісним характеристикам і робиться орієнтація на свідомий розвиток критичного мислення учнів . Основний акцент у системі утворення ставиться на інтелектуальному і моральному розвитку особистості, що припускає необхідність формування критичного мислення, уміння працювати з інформацією з метою її подальшого використання.
Нові вимоги до сучасної освіти обумовлюються необхідністю звертання до нових педагогічних технологій навчання, серед яких особливе місце займає проектна методика.
Оскільки проект легко вписується в навчальний процес, не торкаючись змісту навчання, визначеного Державним Освітнім Стандартом і Програмою навчання іноземної мови, метод проектів, гуманістичний по своїй суті, забезпечує інтелектуальний і моральний розвиток учнів поряд з успішним засвоєнням навчального матеріалу на уроках англійської мови.
На сучасному етапі розвитку освіти проектна методика детально досліджується як закордонними, так і вітчизняними авторами: І.Л. Бим, І.А. Зимній, Н.Ф. Коряковцевой, О.М Моісеєвой, Е.С. Полат, Т.Е Сахаровой, І. Чечель, L. Fried-Booth, T. Hutchinson, M. Knoll і ін.
Численними дослідженнями було встановлено, що проектна діяльність виступає як важливий компонент системи продуктивного навчання і являє собою нестандартний спосіб організації освітніх процесів через активні способи дій (планування, прогнозування, аналіз, синтез), спрямованих на реалізацію індивідуального підходу в навчанні.
Застосування проектної методики особливо актуально на старшему ступені навчання іноземної мови в середньо навчальних закладах.
Саме на перший план виступає самостійне використання англійської мови як засобу одержання нової інформації, збагачення словникового запасу, розширення лінгвістичних знань і застосування у нових областях навколишньої дійсності.
Аналіз науково-теоретичної літератури, вивчення педагогічного досвіду, а також особисті спостереження автора дипломного дослідження дозволяють виділити ряд протиріч процесу навчання І.М. на сучасному етапі. Основними є протиріччя між:
вимогами програми для загальноосвітніх установ до рівня навченості І.М. випускників школи, відповідно до соціальним замовленням суспільства, з одного боку, і реальним рівнем володіння І.М. на завершальному етапі навчання :
недостатнє використання інноваційних технологій і наявність потреби введення таких технологій у навчання І.М., що найбільш адекватні соціальному замовленню суспільства і сучасним цілям освіти ;
великим бажанням учнів до впровадження нововведень у навчальний процес і існуванням визначеної обережності з боку вчителів до сприйняття і застосування нових педагогічних технологій.
Пошук шляхів рішення перерахованих вище протиріч склав проблему дослідження.
Об'єктом дослідження є процес навчання англійської мови на старшому ступені навчання з використанням проектної методики.
Предметом дослідження є методика використання проектів як засобу навчання англійської мови на старшому ступені навчання .
Гіпотеза дослідження полягає в наступному: якщо в процесі оволодіння англійською мовою на старшому ступені навчання застосовувати проектну методику, то вона буде сприяти:
формуванню і розвиткові внутрішньої мотивації учнів до більш якісного оволодіння іноземною мовою ;
підвищенню розумової активності учнів і придбанню навичок логічного мислення з проблем, зв'язаних з реальним життям, розширенню сфери іншомовного спілкування;
мовному і мовленнєвому розвитку учнів, удосконалюванню іншомовної комунікативної компетенції в цілому;
розвиткові індивідуальних особливостей учнів, їх самостійному творчому і критичному мисленню;
більш результативному рішенню задач освіти, розвитку і виховання особистості.
Таким чином, метою даного дослідження є теоретичне обґрунтування, розробка й апробація запропонованої моделі організації проектної роботи, доказ ефективності її використання при навчанні англійської мови ( у учнів).
Для досягнення мети даної роботи були поставлені і виконані наступні задачі:
Дати загальну характеристику методу проектів як способу рішення дидактичних задач.
Розглянути умови історичного розвитку методу проектів як засобу навчання.
Виявити специфіку використання методу проектів на уроках англійської мови на старшому ступені навчання.
Виділити й описати структурні компоненти реалізації проектної діяльності в процесі навчання.
Вивчити наукову літературу і проаналізувати існуючий педагогічний досвід рішення даної проблеми.
Розробити й апробувати модель організації проектної роботи з теми “Man and Nature” .
Описати свій власний досвід використання проектної методики з метою виявлення ефективності проектного навчання як нової педагогічної технології в системі освіти.
Практична значимість полягає в застосуванні в педагогічному процесі навчання англійської мови розроблених у даній роботі методичних рекомендацій з досліджуваної теми.
Наукова новизна дослідження складається в створенні короткого ретроспективного огляду розвитку проектної методики в освіті в цілому, і в навчанні англійської мови зокрема, а також в уточненні психолого-педагогічних основ розробки і реалізації проекту з теми “Man and Nature”.
Успішне рішення поставленої мети і задач відповідно до гіпотези даного дослідження зажадало звертання до наступних методів дослідження:
1. Вивчення й аналіз психолого-педагогічної і лінгвістичної науково-теоретичної літератури з даної проблеми.
2. Спостереження за діяльністю учнів у процесі навчання іноземної мови.
3. Дослідно-експериментальна апробація розробки моделі організації проектної роботи.
4. Анкетування учнів і викладачів.
5. Бесіда з викладачами і учнями.
Робота складається з вступу, двох глав, висновку, списку використаної літератури, додатка. У главі I розглянуті теоретичні передумови становлення, розвитку методу проектів, принципи організації проектної роботи на старшому ступені навчання. У главі II представлена модель організації проектної роботи і проведене практичне дослідження з метою перевірки рівня ефективності використання методу проекту по обраній темі в навчальному процесі учнів .
У висновку представлені результати проведеного дослідження; список використовуваної літератури містить у собі роботи і публікації вітчизняних і закордонних авторів.
Якісні соціально-економічні зміни в суспільстві за останні десятиліття визначають нові підходи і зміни освітньої системи, що виявляється у всебічній модернізації освіти і є політичною загальнодержавною, загальнонаціональною задачею. Такі характеристики сучасної освіти як швидкість, якість, ефективність, розвиток самостійності, критичного, творчого мислення є пріоритетними напрямками в освітній політиці України на сучасному етапі.
У сфері навчання іноземної мови це особливо актуально, оскільки на сьогоднішній день воно покликано забезпечити максимальну адаптацію учнів до умов міжнародного спілкування і співробітництва.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика проведення і організація фронтальних лабораторних робіт з теми: "Взаємодія тіл"
Фізичне виховання як засіб корекції психоемоційного стану студентів перших курсів вищого навчального закладу
Фразеологізми як засіб образного мовлення молодших школярів
Контроль навчання
Особливості поєднання інтерактивних методів навчання з традиційними на уроках у початковій школі