Сторінка
12
Працюючи в групах, учні складають міні-діалоги, наприклад:
SA – The leaflet says, “Try not to buy pre-packaged food”. Why?
SB – Because the packaging creates a lot of rubbish.
Потім досить легко учнями були знайдені ілюстрації до даних інструкцій. Однак учні с товкнулися з труднощами при визначенні значень виділених слів англійською мовою, оскільки раніше робота з “definitions” не проводилася.
Проведення і виконання даних завдань забезпечило надійну мовленнєву й інформаційну базу і підвело учнів до висування гіпотез. Тут учителеві необхідно було з'ясувати, наскільки вірно учні розуміють поняття «гіпотеза». Виявилося, що учні часто зіштовхувалися з подібною назвою, але остаточно не знали ії значення.
Учитель пояснює суть поняття «гіпотеза» (припущення, що будує в доказі), з чим вона нерозривно зв'язана і як висувається, наводить приклад покрокових дій по висуванню гіпотези в рамках досліджуваної теми. На основі цього вчитель разом зі студентами висувають наступні гіпотези для рішення поставлених проблем:
Man’s survival depends upon the way he treats his environment.
Harmful effects of civilization on nature lead to the ecological disaster.
Environmental programmes will save our cities.
На цьому ж етапі відбувається обговорення і добір методів перевірки прийнятих гіпотез, джерел інформації. Так, для перевірки першої гіпотези було вирішене провести опитування серед одногрупників, рідних, близьких, а також викладачів університету. Для перевірки другої і третьої гіпотез було вирішено використовувати метод дослідження причинно-наслідкових зв'язків на основі вивчення джерел інформації.
Учнями було запропоновано провести добір робочих груп шляхом жеребкування, однак не виникло істотних ускладнень при розподілі по двох групах за бажанням самих учнів. Кожна група вибирає одну з гіпотез: перша група – гіпотеза №2, друга група – гіпотеза №1. Обговорюють стратегію освоєння проблеми, що утримується, (обидві групи дійдуть висновку, що доцільно організовувати зібрану інформацію зі схеми:
Form of pollution ( Reasons ( consequences ( Measures )
Як факультативне завдання учням було запропоновано відшукати додатковий матеріал по даній проблемі відповідно до визначеної ролі для використання її при розробці власних проектів.
2. На основному етапі проведення проектної діяльності вчитель починає роботу з формулювання цілей уроку; з метою актуалізації і закріплення основної лексики по темі Man and Nature проводиться гра “Bingo”. Студенти працюють у диадах, завдяки чому опорна словникова схема заповнюється швидше і якісніше, оскільки результат діяльності відслідковується не індивідуально, а в парі один з одним. Досягненням при виконанні гри став той факт, що складні лексичні одиниці дізнавалися і вибудовувалися набагато швидше і вірніше, ніж на підготовчому етапі.
Можливо, вправа була б ефективніша, якби мала можливість застосувати досліджувані лексичні одиниці в процесі комунікації. Однак враховуючи, що було виведено недостатню часу, вправу було проведено саме таким чином, що сприяло активізації учнів у малих групах, підведенню до збору необхідної інформації, аналізові і синтезові ідей.
На наступній стадії основного етапу організовувалася робота з пошуку необхідної інформації для підтвердження або спростування висунутих гіпотез.
Узявши за основу текст, запропонований у підручнику О.Карпьюк, учні знайомлять учасників своїх груп з темами знайдених додаткових джерел, а також пропонують скористатися результатами проведених опитувань, інтерв'ю, спостережень. На основі цих данних учні працюють у своїх групах, організовуючи матеріал у раніше запропоновану таблицю (див. схему 1).
На даному етапі слід зазначити особливу активність окремих учасників проекту О. Опрі, К. Денисенко, Я. Демченко, А. Семенова, що відшукали різноманітний коштовний матеріал по данної темі, різні статті, журнали по захисту навколишнього середовища, ілюстрації. Студенти здійснювали мовну взаємодію й обмін інформацією тільки англійською мовою, що час від часу коректувалося вчителем.
Серед негативних результатів данної діяльності слід зазначити, що виникли визначені труднощі при контролюванні самостійної роботи окремих учнів по перебуванню, збору й аналізу інформації з обговорюваної теми. З'ясувалося, що в кожній з робочих груп були і такі учні, що не підготувалися до уроку і виявили пасивне відношення до дослідження проблеми в групі. Але відсоток таких учнів був невеликий і , на наш погляд, є в якомусь ступені закономірним в умовах роботи з учнями .
За 10 хвилин до кінця уроку вчитель припиняє роботу зі збору й аналізу інформації . Учні повинні остаточно визначитися з формою і способом представлення результатів проекту. Учитель при цьому виконує роль помічника, порадника в рішенні питань.
До факультативних задач наступного уроку відноситься підготовка до оформлення проекту, продумування деталей презентації. Оскільки в процесі проектування вчителем здійснювалося відстеження діяльності кожного учня, то наприкінці даного етапу вважаємо за доцільне усно відзначити успіхи і старання окремих учнів.
3. На заключному етапі проектної діяльності вчитель надає учням датковий час для завершення, оформлення і підготовки до захисту результатів проекту.
Захист проекту в кожній з робочих груп проходить по-своєму. У першій робочій групі (Е1) учні вирішили провести шоу по темі “Man and Nature” Учасники шоу: екологи, учені, представники організації “Green Peace”, з одного боку і представники промислових і хімічних компаній, міністр охорони здоров'я. Учасники шоу розповідають про екологічну обстановку в країні й у світі, про те, яка робота проводиться, які позитивні результати досягнуті. Промисловці відстоюють ту точку зору, що інакше ми б усі повернулися в кам'яний вік. У підсумку учасники дискусії разом обговорюють можливі шляхи рішення сформованих проблем, приходять до загальних висновків.
Учні даної групи попередньо провели велику дослідницьку і творчу роботу. У ході презентації їхнього проекту кожен з учасників мав можливість висловитися у відповідності зі своєю роллю.
Підсумком роботи другої робочої групи (Е2) стало написання творів і усні доповіді по темі “Our Survival is in Our Hands” з демонстрацією малюнків і фотографій, зроблених окремими учасниками групи . Вивчивши екологічні проблеми сучасності ,учні даної групи написали
твору по представленій темі, окремі студенти підготували малюнки й ілюстрації по темі. Усні виступи студентів супроводжувалися мініанкетуванням першої групи студентів з метою виявлення, як прості люди можуть сприяти рішенню екологічних проблем .
Оцінювання результатів проектної роботи здійснювалося за схемою, запропонованої Е.С. Полат. При цьому самі оцінки за кожним критерієм обговорювалися і пропонувалися як учителем, так і учнями.
Нижче представлена таблиця оцінювання результатів проектної роботи в групі Е1 і в групі Е2 з максимальною оцінкою 12 балів по кожному з критеріїв:
Таблиця 4.
Критерії оцінювання |
Група Е1 |
Група Е2 |
1. Коректність використовуваних методів дослідження й обробки результатів |
10 |
10 |
2. Активність кожного учасника проекту |
12 |
10 |
3. Обсяг і глибина знання по темі, ерудиція (міжпредметні зв'язки) |
11 |
12 |
4. Уміння відповідати на питання опонентів, лаконічність і аргументованість відповідей кожного учасника групи. |
9 |
10 |
5. Естетика оформлення результатів |
11 |
11 |
6. Колективний характер прийнятих рішень |
11 |
11 |
Середній бал |
10 |
10 |
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Вплив проблемного навчання на пізнавальну активність і самостійність молодших школярів
Термінологічна робота на уроках зоології
Використання самостійної роботи на уроках української мови у початкових класах
Особливості вивчення змістової лінії: "Властивості та відношення предметів. Лічба" на уроках математики в початковій школі
Запровадження Болонського процесу