Сторінка
5
Якщо розглядати сучасний стан проектної методики, то можна укласти, що, перетерпівши ряд змін у визначенні змісту і цілей свого використання в контексті різного часу і місця проведення, проект збагатився як метод і в даний момент є одним з альтернативних способів навчання різним дисциплінам, успішно інтегрувавши в методику викладання, у тому числі й в області іноземної мови.
Виконання проектної роботи на уроках англійської мови має свою специфіку і ряд психолого-педагогічних характеристик, суть яких розкривається в наступному параграфі даної роботи.
Англійська мова, будучи діятельностним навчальним предметом, має освітній, виховний і розвиваючий потенціал, що створює міцну основу для формування всебічно розвитої, утвореної особистості.
Як теоретичну основу визначення психолого-педагогічних особливостей проектного методу були узяті дослідження І.Л. Бима, Н.А. Зимової, Н.Ф. Коряковцевой, Р.С. Немова, Е.С. Полат, Т.Е. Сахаровой і ін., що розглядають характерні риси навчання англійської мови на старшому етапі. Відповідно до досліджень вищевказаних учених, а також за матеріалами збірника, що містить комплект програмно-нормативних документів такими особливостями є:
активна взаємодія усіх видів мовленнєвої діяльності (читання, говоріння, аудіювання, письма);
широке використання автентичних, проблемних, публіцистичних і художніх текстів як джерела інформації, що торкаються актуальної теми сучасності;
використання нестандартних ситуацій спілкування забезпечує велику ініціативність і спонтанність мови, у якій можуть зачіпатися нестандартні ситуації спілкування;
перевага діалогічної мови – бесіда, групове обговорення запропонованої проблеми, обмін думками і т.п.;
побудова розгорнутих власних висловлень на основі тексту і самостійно, з достатньою аргументацією з приводу прочитаного або почутого.
Дані особливості змісту навчання англійської мови відповідають основної мети навчання на старшому етапі, сприяють удосконалюванню всіх компонентів іншомовної комунікативної компетенції, що є головною умовою здійснення міжкультурної комунікації в цілому.
На завершальному етапі навчання доцільно використовувати таку педагогічну технологію, що дає можливість учителеві увести своїх учнів у процес пізнання, націлити їх на пошук знань, тобто сприяє подальшому формуванню комунікативної, соціокультурної і міжкультурної компетенції.
Об'єктом вивчення англійської мови є англомовна мовна діяльність як найважливіший засіб міжкультурної взаємодії в цілому. За твердженням І.Л. Бим, міжкультурна взаємодія можлива тільки в тому випадку, якщо у учнів будуть сформовані усі компоненти іншомовної комунікативної компетенції: мовленнєва соціокультурна, компенсаторна і навчальна.
Проектна методика, як сучасна педагогічна технологія забезпечує успішне формування всіх компонентів іншомовної комунікативної компетенції.
Спираючи на програмні вимоги до навчання іноземної мови, а також на методичні рекомендації і дослідження таких учених, як Т.Е. Сахарова, Е.С. Полат, Н.А. Зимова, В. Васильєв і ін., позначимо істотні методичні положення, що лежать в основі проектного навчання як сучасної педагогічної технології. На етапі застосування проектної методики необхідна:
активна усна практика для кожного учня групи з метою формування у учнів необхідних умінь і навичок у тім або іншому виді мовленнєвої діяльності, а також мовної компетенції на рівні, визначеному програмою.
рішення проблемних задач, що надають учням можливість мислити, вирішувати які-небудь проблеми, міркувати над шляхами рішення цих проблем, для того, щоб вони акцентували увагу на змісті свого висловлення, щоб у центрі уваги була думка, а мова виступає у своєї прямої функції – формуванні і формулюванні цих думок. Це необхідно для того, щоб сформувати комунікативну компетенцію поза мовних оточенням.
залучення в навчальний процес країнознавчої тематики для того, щоб слухачі сприймали мову як засіб міжкультурної взаємодії, щоб вони на практиці могли пізнавати особливості функціонування мови в новій для них культурі.
Таким чином, основна ідея подібного підходу до навчання англійської мови полягає в тому, щоб перенести акцент із різного виду вправ на активну розумову діяльність, що вимагає для свого оформлення творчого володіння визначеними мовними засобами.
При описі методики використання проектного навчання англійської мови необхідно розглянути конкретні навчальні дії викладача і навчальні дії учнів у процесі проектної діяльності з обліком основних психолого-педагогічних факторів і специфіки англійської мови як навчального предмета.
Позначимо основні особливості організації проектної роботи в процесі навчання англійської мови на завершальному етапі середньої загальноосвітньої школи.
Спираючи на дослідження М.Ю. Бухаркиной, Е.С. Полат, І. Щерб, виділимо загальні необхідні вимоги до використання проектної методики при навчанні англійської мови:
Наявність особливо - значимої в дослідницькому, творчому плані проблеми (задачі, що вимагає інтегрованого знання, пошуку для її рішення). Так, І. Щербо пропонує провести дослідження історії виникнення різних свят в англомовних країнах, наприклад: St. Раtrіск's Day, Thanksgiving Day, Halloween, Christmas, Моthеr's Day і т.д.; організовувати уявлювані подорожі в різні країни; вивчати проблеми родини, проблему вільного часу в молоді, проблему облаштованості будинку, проблему відносин між поколіннями.
Практична, теоретична значимість передбачуваних результатів (наприклад, спільний випуск газети, альманаху з репортажем з місця подій; програма туристичного маршруту; план облаштованості будинку, парку; планування квартири ).
Самостійна (індивідуальна, парна, групова) діяльність учнів на уроці або в позаурочний час. Для учнів самостійність при проектуванні є засобом підвищення внутрішньої мотивації і може стати метою, реалізація яка веде до можливості самоосвіти в сфері вивчення англійської мови.
Структурування змістовної частини проекту (із указівкою поетапних результатів і розподілом ролей).
Використання дослідницьких методів, що передбачають визначену послідовність дій (алгоритм проведення проектної діяльності):
висування гіпотези їхнього рішення;
обговорення методів дослідження (статистичних, експериментальних, спостережень );
обговорення способів формування кінцевих результатів (презентацій, захисту, творчих звітів, переглядів );
збір, систематизація й аналіз отриманих даних;
підведення підсумків, оформлення результатів, їхня презентація;
висновки, висування нових проблем дослідження.
Перераховані вимоги визначають зміст, вибір типу проекту, структуру його проведення, критерії оцінювання.
Як відзначає Е.С. Полат, найбільша ефективність при проведенні проекту спостерігається в тому випадку, якщо робота правильно організована на кожнім етапі.
Існує кілька підходів до структурування змістовної частини проекту. Детально розглянемо один з них, запропонований доктором педагогічних наук, проректором Академії підвищення кваліфікації і професійної підготовки працівників освіти І. Чечелем.