Сторінка
8

Державна контрольно-ревізійна служба України і шляхи удосконалення її діяльності

Суб’єкти контролю

( ІІ підсистема )

Об’єкти контролю

Фактори безпеки

Фактори безпеки

 

Фінансова безпека держави

ЗВ

ЗВ УР

УР ОД

ОД – оперативні дані;

ЗВ – звітна інформація;

УР – управлінські рішення;

Рисунок 1. Лінійна модель рівноваги безпеки держави. [ 36, c46 ]

Передумова фінансового

контролю

Ревізія ( перевірка ) як

процес

Фінансовий

орган

В и в ч е н н я

 

П о р і в н я н н я

 

В и я в л е н н я

 

Ф і к с а ц і я п р о б л е м и

П р и й н я т т я р і ш е н н я

Рис 2 Сутність категорії фінансового контролю. [ 38, c.86 ]

Також дуже важливим є управлінський аспект, згідно з яким контроль можна трактувати як функцію, підсистему та елемент процесу менеджменту в фінансовому секторі народного господарства. Водночас навіть найпростіший хід повинен передбачати розгляд контролю як системи, якою є контролюючі суб’єкти, підконтрольні об’єкти та контрольні дії.

Ефективність контролю залежить від повноти виконання контролюючими суб’єктами певних основних вимог. Зокрема, контроль повинен:

- здійснюватись безперервно, регулярно і систематично;

- бути своєчасним за терміном здійснення і повним в охопленні об’єкта контролю;

- бути оперативним, дійовим та гласним;

- мати загальний характер - кожний керівник повинен здійснювати контроль та вважати його невід’ємною частиною своїх посадових обов’язків;

- форми і методи контролю повинні мати різнобічний характер.

З огляду на конституцію України, суб’єкти контролю можна умовно поділити на дві підсистеми за ознаками ініціювання і здійснення контролю.

До контролюючих суб’єктів першої підсистеми належать громадяни України, Президент, Верховна Рада, Кабінет Міністрів та інші органи виконавчої влади, Конституційний та інші суди, органи прокуратури, органи місцевого самоврядування, політичні і громадські організації, засоби масової інформації. Особливість їх полягає в тому, що зазначені суб’єкти є як ініціаторами, так і виконавцями контролю. При цьому здійснення специфічних контрольних повноважень ними делегується певним підпорядкованим структурам. Наприклад, функції по здійсненню постійного контролю за використанням коштів державного і місцевих бюджетів, позабюджетних фондів та валютних кредитів державній контрольно-ревізійній службі, з оперативного управління видатками державного бюджету - державному казначейству. Функції щодо здійснення фіскального контролю за діяльністю платників податків і забезпеченню виконання дохідної частини державного бюджету главою держави покладено на Державну податкову службу.

В цілому органи контролю, яким нормативно-правовими актами, прийнятими переважно суб’єктами контролю першої підсистеми, делеговано функції по здійсненню постійного контролю у сфері фінансів, належать до суб’єктів контролю другої підсистеми і становлять її важливу центральну частину. Відмінність цих суб’єктів полягає в тому, що за результатами їх роботи управлінські рішення переважно приймають суб’єкти контролю першої підсистеми (тобто центральні органи влади).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Фінанси»: