Сторінка
1
Кризовий стан економіки України і неготовність працювати в умовах ринкової економіки спричинились до погіршення фінансового стану багатьох господарюючих суб'єктів. До їх числа відноситься і споживча кооперація, яка ще на початку 1992 р. характеризувалась як фінансово стабільна громадсько-господарська організація з багатогалузевою господарською діяльністю і достатньо розвинутою інфраструктурою. Але впродовж 1992-97 pp. різко знизились обсяги діяльності і рентабельність в основних її галузях, особливо в торгівлі. Як наслідок зросла кількість збиткових організацій і підприємств, а в багатьох з них відсутні власні оборотні кошти, статутний фонд не покриває залишкової вартості основних засобів. У цьому певну роль відіграла недооцінка фінансового планування і прогнозування на мікроекономічному рівні. Саме тепер цим питанням необхідно приділити особливу увагу.
Ефективність господарсько-фінансової діяльності, динамічний розвиток багатогалузевого господарства споживчої кооперації вимагає від організацій і підприємств чіткої стратегії, що зумовлює необхідність розробки і виконання планів економічного і соціального розвитку (бізнес-планів) на поточний рік (квартал) і перспективу.
Стратегія планування повинна підпорядковуватися здійсненню основної мети - розвитку споживчої кооперації та поліпшенню економічного і соціального стану її членів. Плани економічного і соціального розвитку мають передбачати економічну стабільність і розвиток, бути соціально орієнтованими.
Видатки, пов'язані зі здійсненням простого чи розширеного процесу відновлення, вимагають ресурсного покриття. Це зумовлює необхідність фінансового планування, в якому поєднується матеріально-речова і вартісна сторони процесу відновлення як двоєдиний процес. З допомогою фінансового планування забезпечуються фінансові передумови безперервного і ритмічного процесу крутообороту продуктивних фондів і фондів обігу та виконання планів основної діяльності, нарощування економічного потенціалу і вирішення проблем соціального значення. Ефективне використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, постійне нарощування прибутку на вкладений капітал сприяє досягненню основної мети діяльності організацій і підприємств споживчої кооперації.
У 50 - 80-х роках стратегія планування була скерована на розвиток торгівлі, громадського харчування, заготівель, виробництва та інших видів діяльності; будівництво соціально-культурних закладів, житла; розвиток зовнішньо-економічних зв'язків тощо. Це сприяло значному зростанню економічного потенціалу споживчої кооперації України. Вона була організацією з багатогалузевою спрямованістю господарської діяльності, розвинутою інфраструктурою, яка налічувала понад чотири тисячі статутних організацій і підприємств, мала власний автотранспорт, будівельну індустрію, машинобудівні заводи, вищі навчальні заклади, санаторії, профілакторії тощо. Господарська діяльність зосереджувалась, в основному, на забезпеченні населення, насамперед сільського, товарами і послугами; закупівлі і переробці сільськогосподарських продуктів; розвитку промисловості; пошуку шляхів підвищення ефективності господарювання.
Для вказаного періоду характерною була командно-адміністративна система господарювання, при якій планування носило директивний характер. Розроблялись комплексні плани економічного і соціального розвитку споживчої кооперації на макроекономічному рівні, доводились основні показники до безпосередніх виконавців на мікроеко-номічному рівні і здійснювався контроль за їх виконанням. Таке стратегічне планування забезпечувало спілкам споживчих товариств основу для управління підпорядкованими їм організаціями і підприємствами, включаючи управління фінансовими ресурсами. Ресурсне збалансування планів економічного і соціального розвитку на мікроекономічному рівні досягалося як за рахунок власних ресурсів підприємтсва та банківських кредитів, так і за рахунок внутрігосподарського і внутрісистемного перерозподілу власних коштів споживчої кооперації. Це породжувало утриманство, негативно відбивалося на рівні економічної роботи в основній ланці споживчої кооперації і спричинило до того, що комплексне економічно обгрунтоване планування господарсько-фінансової роботи на мікроекономічному рівні практично було відсутнє.
З переходом до ринкових відносин кооперативним організаціям і підприємствам надана повна господарсько-оперативна самостійність, отже свою діяльність вони здійснюють на засадах самоокупності і самофінансування. В цих умовах господарюючі суб'єкти повинні орієнтуватися не на кимось встановлені планові завдання, чи директиви, а самостійно вивчати кон'юнктуру ринку, ціни, платоспроможний попит, працювати в умовах конкуренції, на засадах ринкового механізму. Тому стратегія планування переноситься з макроекономічного на мікроеконо-мічний рівень.
На макроекономічному рівні повинен визначатися регіональний ринок товарів і послуг, створюватися необхідний інформаційний банк даних, прогнозуватися основні напрями розвитку господарської діяльності споживспілки, плануватися і здійснюватися розвиток міжрегіональної інфраструктури. Плани-прогнози, розроблені спроживспілками, разом з інформаційним забезпеченням повинні доводитися до підзвітних господарюючих суб'єктів і бути основою для складання комплексного бізнес-плану. На договірних засадах споживспілки можуть надавати методичну і консультативну допомогу з їх розробки.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Форми організації страхових фондів і види страхування
Державний бюджет: суть, структура, джерела формування, дефіцит, проблеми
Проблемні питання участі посередників у венчурному фінансуванні
Формування і розвиток в Україні ринку корпоративних цінних паперів
Загальне поняття і форми міжнародного руху капіталу