Сторінка
8
У минулому році збільшились обсяги на фінансування програм, затверджених відповідними радами. Зважаючи на важливість житлового будівництва у сільській місцевості на кредитування індивідуальних сільських забудовників виділено під цільову програму „Власний дім” 200,5 тис.грн., з яких майже третя частина – кошти обласного бюджету. Для пільгового довготермінового кредитування молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво і придбання житла використано 330,5 тис.грн., що на 14 відсотків більше попереднього періоду. Профінансовано 2631,5 тис.грн. для будівництва та придбання житла військовослужбовцям, звільненим у запас, або відставку за рахунок субвенції із державного бюджету.
У 6 разів більше як у 2002 році (653,6 тис.грн.) спрямовано на розвиток малого підприємництва.
Для проведення внесків органів місцевого самоврядування у статутні фонди суб’єктів підприємницької діяльності із бюджетів розвитку виділено 645,3 тис.грн., що втричі більше попереднього періоду.
На забезпечення виконання Регіональної екологічної програми „Екологія-2010”, з метою поліпшення екологічного стану області, за рахунок спеціальних коштів місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища спрямовано 790,0 тис.грн., на будівництво каналізаційних мереж, насосних станцій, очисних споруд, водозаборів, утилізацію відходів, що на 31,9 відсотка більше 2002 року.
Враховуючи складну ситуацію, що склалась у минулому році на ринку зерна, органами місцевого самоврядування спрямовано з місцевих бюджетів 1,4 млн.грн. на закупівлю в регіональні ресурси продовольчого зерна, з яких 0,8 млн.грн. з обласного бюджету.
На фінансування видатків по будівництву, реконструкції, ремонту та утриманню автомобільних доріг спрямовано 12699 тис.грн. надходжень податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, плати за придбання торгових патентів пунктами продажу нафтопродуктів, та 66,6 тис.грн. надходжень загального фонду місцевих бюджетів, що дало можливість провести запланований обсяг робіт.
Упродовж року забезпечувалось виконання делегованих державою повноважень щодо компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Транспортним підприємствам передано 7675,4 тис.грн., у тому числі 1474 тис.грн. за рахунок коштів місцевих бюджетів, що дало змогу на 865,7 тис.грн. скоротити заборгованість за надані в попередній період послуги. Через недостатність бюджетних асигнувань залишилось 595,1 тис.грн. боргу підприємствам-перевізникам.
Станом на 1 січня 2004 року в цілому по області кредиторська заборгованість складає 28820,8 тис.грн., дебіторська – 1160,9 тис.гривень. Порівняно з початком року ці борги скоротились відповідно на 23020,9 та 1630,4 тис.гривень. Без врахування заробітної плати та трансфертів населенню в кредиторській заборгованості рахується 3088,6 тис.грн., в дебіторській – 736,5 тис.гривень. При цьому основну питому вагу в цих сумах складають борги по розрахунках за придбання предметів постачання і матеріалів, оплаті послуг, зокрема в дебіторській заборгованості – це 75,7 відсотка, з яких – 57,3 відсотка попередньої оплати рахується по установах Турійського району, в кредиторській – 18,0 відсотка. Найбільша сума боргів рахується по бюджетних установах міста Луцька, де тільки по капітальних видатках не оплачено 2158,3 тис.грн., що складає 69,9 відсотка до загальної суми боргів (без врахування заробітної плати та трансфертів населенню) по області, в той же час по цих видатках рахується в місті 47,2 тис.грн. дебіторської заборгованості.
3. Оцінка та напрями раціоналізації міжбюджетного фінансування в умовах ринкової економіки.
Щоб досягти успіхів у збереженні макроекономічної стабільності, структурної перебудови державного сектора, підвищити ефективність і якість послуг та забезпечити економічне зростання на засадах соціальної справедливості, необхідно вирішити проблеми в системі міжбюджетного фінансування. Здійснення змін у системі міжбюджетного фінансування є надзвичайно складним та довготривалим процесом. Однак, існує низка ключових елементів або структурних блоків, які слід розглянути під час вирішення проблем даної системи в цілому. До них належать:
а) інституційна та правова база міжбюджетного фінансування;
б) фінансування видатків;
в) розподіл надходжень;
в) система трансфертів;
г) місцеві запозичення.
Основними проблемами міжбюджетного фінансування в Україні є:
1) система органів влади в Україні передбачає більшу централізацію (відповідно до південноєвропейської моделі), ніж це передбачається ступенем незалежності, наданим місцевим органам влади (що ближче до північноєвропейської моделі). Дуже важливим є курс на децентралізацію;
2) невідповідність між зобов'язаннями за видатками та джерелами фінансування;
3) місцеві органи влади практично не мають стимулів до підвищення обсягу своїх надходжень у контексті бюджету та управління своїми ресурсами прозорими і раціональними методами. Жодна система міжбюджетного фінансування не може функціонувати ефективно, якщо немає стимулів збільшувати надходження та підвищувати відповідальність за використання цих ресурсів;
4) система міжбюджетного фінансування розвивалася хаотично й непередбачувано, що ускладнює органам влади усіх рівнів прогнозування й управління своїми ресурсами. Це у першу чергу стосується трансфертів. Проведення розрахунків на підставі формули - найважливіший крок до передбачуваності;
5) хоча органи влади місцевого рівня повинні робити значний внесок у забезпечення суспільних благ та інфраструктури, дуже мало які з них мають можливості фінансувати необхідні інвестиції.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Міжнародні економічні організації як суб'єкти міжнародних фінансів. Економічні організації системи ООН
Гроші як основа фінансових ресурсів. Закони грошового обігу та основні тенденції його динаміки
Нормативно-правове регулювання фінансового плану на підприємстві
Капітал підприємства: структура, формування і використання
Статутний фонд – джерело фінансових ресурсів при створенні підприємства