Сторінка
5
Основне завдання організації та управління виконанням відповідного місцевого бюджету в частині видатків полягає в забезпеченні ефективного надання бюджетних послуг на місцевому рівні. Важливим чинником організації виконання бюджету є система стимулювання кращих результатів. Основою має стати правило, що кошти, заощаджені за рахунок підвищення ефективності використання відповідною установою сум затверджених асигнувань, залишаються в розпорядника коштів і спрямовуються на поліпшення виконання завдань.
Таким чином, виконання місцевих бюджетів є одним із найважливіших етапів бюджетного процесу.
Аналіз виконання місцевих бюджетів є надзвичайно важливою функцією. Послідовне, постійне її здійснення дасть змогу своєчасно відкоригувати допущені при плануванні бюджету похибки поточного бюджету та закласти реальну базу для бюджету наступного періоду.
Ефективне управління видатками потребує здійснення постійного аналізу стану виконання бюджету. Для цього потрібно налагодити процедуру отримання необхідних даних щодо виконання бюджету.
Аналіз стану виконання бюджету має здійснюватись, виходячи з даних оперативної, квартальної, річної звітності, а також шляхом складання додаткових аналітичних таблиць. Показники виконання місцевого бюджету за видатками аналізуються шляхом порівняння затверджених показників видаткової частини бюджету з обсягом касових видатків за відповідний бюджетний період. Аналізу підлягають показники звіту в співвідношенні з річними затвердженими обсягами видатків, обсягом видатків відповідного періоду, порівняно з попередніми бюджетними періодами та бюджетними роками, в абсолютній сумі та відсотковому визначенні, за функціональною та економічною класифікаціями.
Порівнюються такі показники звіту місцевого бюджету за видатками:
- обсяг видатків загального фонду;
- обсяг видатків спеціального фонду;
- обсяг видатків за кожним розпорядником бюджетних коштів;
- показники виконання бюджету за економічною класифікацією;
- показники за мережею, штатами та контингентами;
- стан дебіторської та кредиторської заборгованості;
- стан міжбюджетних розрахунків;
- обсяг здійснених запозичень;
- використання резервного фонду.
Поряд з аналізом загальних показників виконання місцевого бюджету за видатками відповідного бюджетного періоду здійснюється аналіз діяльності розпорядників бюджетних коштів щодо використання бюджетних коштів. Аналіз виконання показників кошторису розпорядника бюджетних коштів повинен стосуватись видатків як загального, так і спеціального фондів, загальних показників діяльності й кожної економічної складової бюджетної класифікації.
При аналізі виконання бюджету за видатками мають використовуватись як фінансові показники, так і показники за мережею, штатами та контингентами. Серед них мають бути показники видатків на одну дитину в дитячих садках та одного учня в школах-дитячих садках, вартість функціонування ліжко-дня в установах охорони здоров’я, розмір середньої заробітної плати у типових установах тощо.
Показники за мережею, штатами, контингентами (кількість ставок, наповнюваність класів, число ліжко-днів тощо) дозволяють оцінювати ефективність функціонування бюджетної установи та здійснюваної головним розпорядником коштів роботи щодо реформування структури закладів галузі в напряму її оптимізації.
Аналізуються звітні дані про витрачання власних коштів бюджетних установ на предмет відповідності цільовому призначенню цих коштів, їх ефективності та ощадного використання.
Особливої уваги потребують дані щодо обсягу видатків за їх економічною класифікацією. Аналіз цих даних свідчитиме про ефективність роботи відповідної бюджетної установи, доцільність її утримання, дасть змогу здійснити заходи з підвищення якості послуг, що надаються цією установою громадянам.
Аналіз стану кредиторської та дебіторської заборгованості, якщо така має місце за наслідками діяльності розпорядника коштів, здійснюється в розрізі зміни її обсягу, термінів виникнення (прострочена) та видів неоплачених одержаних та наданих послуг.
Підсумки виконання місцевого бюджету за доходами і видатками та пропозиції щодо вирішення проблем, які виникають у цьому процесі, мають розглядатися відповідними органами виконавчої та представницької влади в установлені законодавством терміни.
Протягом року виконавчий орган здійснює аналіз відхилень фактичних видатків від запланованих у бюджеті. Різниця може бути спричинена недостатністю надходжень або збільшенням фактичних видатків, що часто є причиною виникнення заборгованості. Для повноти картини здійснюється також аналіз відхилень порівняно з показниками попереднього року і квартальних відхилень.
Достатньо високий рівень виконання місцевих бюджетів у 2003 році за доходами створив належну базу для фінансового забезпечення першочергових заходів, пріоритетних програм подальшого розвитку галузей соціально-культурної сфери, здійснення поетапного реформування системи оплати праці працівників бюджетних установ.
На основі звіту про виконання місцевих бюджетів Волинської області, поданого до органів Державного казначейства, видаткова частина загального фонду бюджету у 2003 році профінансована на 99,6 відсотка. За рахунок власних надходжень проведено 38,1 відсотка видатків, 61,9 відсотка – за рахунок дотації вирівнювання та субвенції з державного бюджету. Аналіз виконання обласного бюджету за 2002-2003 роки по основних кодах бюджетної класифікації загального та спеціального фонду.
Протягом 2003 року фінансування соціально-культурних галузей забезпечено на 98,9 відсотка до запланованого. При цьому установи та заклади освіти профінансовані на 99,1 відсотка, охорони здоров’я – 99,4, соціального захисту населення – 98,2, культури і мистецтва – 98,5 та фізичної культури і спорту – 98,2 відсотка. Ці показники свідчать про дотримання принципу рівномірності у фінансуванні видатків по галузях. На фінансування вищезгаданих галузей спрямовано 516,5 млн.грн., що на 72,2 млн.грн. більше, ніж за 2002 рік. Рівень фінансування галузей соціально-культурної сфери області з місцевих бюджетів за 2002-2003 роки в розрізі районів та міст. Структура виконання місцевих бюджетів у розрізі функціональної класифікації видатків загального фонду за 2003 рік на рис. 2.6.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Сутність і методи обчислення рентабельності. Розподіл прибутку підприємства. Використання чистого прибутку
Оцінка фінансової стійкості підприємства (на прикладі реального підприємства)
Планування і порядок фінансування видатків місцевих бюджетів
Ринкове господарство і державний бюджет
Санація балансу. Зменшення статутного фонду підприємства