Сторінка
6
Відповідно до вимог законодавчих і нормативних документів першочергово фінансувались захищені статті бюджету та видатки з оплати спожитих енергоресурсів.
У виконанні видаткової частини місцевих бюджетів області основним впродовж 2003 року залишалося питання забезпечення своєчасної виплати заробітної плати працівникам установ бюджетної сфери. Фінансування зазначених витрат здійснювалось відповідно до вимог Закону України „Про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2003 рік” з урахуванням відновлених співвідношень в оплаті праці, порушених при запровадженні розміру мінімальної заробітної плати 185 гривень на місяць. На цю мету постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2003 року № 1213 затверджено додаткову дотацію з державного бюджету в обсязі 12447,8 тис. гривень. Виплата заробітної плати забезпечена, враховуючи і підвищений згідно Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2003 рік” розмір мінімальної заробітної плати з 1 грудня 2003 року 205 гривень. Заборгованість протягом року не допускалась, станом на 1 січня 2004 року борги із зазначених виплат відсутні.
Рис. 2.1. Структура виконання місцевих бюджетів в розрізі функціональної класифікації видатків загального фонду за 2003 рік.[1]
Сума виплаченої заробітної плати працівникам бюджетних галузей області за минулий рік склала 284129,0 тис. грн., що становить 99,3 відсотка до уточнених річних призначень. Порівняно з попереднім роком обсяг цих виплат зріс на 25 відсотків або на 56826,9 тис.гривень. Питома вага видатків на заробітну плату з нарахуваннями у загальному фонді місцевих бюджетів за минулий рік складає 48,6 відсотка і залишилась на рівні 2002 року.
Частка цих виплат у поточному році збільшується у зв’язку із подальшим упорядкуванням умов оплати праці через збільшення питомої ваги посадових окладів у структурі заробітної плати та запровадженням з 1 листопада 2004 року розміру мінімальної заробітної плати 237 гривень на місяць.
Збільшено проти 2002 року обсяг фінансування медикаментів на 13,6, продуктів харчування – на 30,1 відсотка. За минулий рік на зазначені витрати спрямовано 25049,0 тис.грн. коштів місцевих бюджетів, що більше порівняно з 2002 роком на 4725,9 тис.грн., або на 23,3 відсотка.
Зниження рівня фінансування витрат на медикаменти порівняно з попереднім роком допущено у Камінь-Каширському, Любешівському районах, містах Ковелі та Луцьку. На одного жителя Любешівського, Локачинського районів припадає відповідно 2,88 та 3,76 гривні при середньому забезпеченні видатками на медикаменти по районах і містах області 5,46 гривні.
Значно покращилось забезпечення медикаментами у місті Володимирі-Волинському, Луцькому, Іваничівському та Старовижівському районах.
Витрати за рахунок бюджетних коштів на придбання продуктів харчування установами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту Камінь-Каширського, Любешівського районів та міста Ковеля менші від попереднього року на 11-14 відсотків .
Залишається актуальним питання вдосконалення розміщення мережі бюджетних установ. Статтею 91 Закону України „Про Державний бюджет України на 2004 рік” рекомендовано органам місцевого самоврядування не приймати у 2004 році рішення, що призводять до збільшення чисельності працівників бюджетних установ.
Аналіз фактичної чисельності працівників бюджетних установ станом на 1 січня 2004 року показав, що у цілому по області загальна кількість ставок порівняно з початком року збільшилась на 1318 одиниць. Зокрема, по органах місцевого самоврядування – на 321 од., закладах освіти – на 628 од., культури –на 442 од., фізичної культури та спорту – на 43 одиниці. В окремих районах приріст посад складає: у Камінь-Каширському районі – 201 од., Любомльському – 137 од., Горохівському – 121 од., Маневицькому – 94 од, Ратнівському – 92 од., Ківерцівському – 80 од., Шацькому – 60 одиниць.
Якщо мережа закладів освіти збільшується за рахунок розвитку дошкільної освіти у сільській місцевості, додаткового відкриття груп у дошкільних закладах, що забезпечується обсягом видатків на фінансування галузі, які враховуються при розрахунку міжбюджетних трансфертів, то не завжди виправданим є введення ставок та одиниць в установах культури, фізкультури та спорту, органах місцевого самоврядування. Враховуючи, що фінансові нормативи бюджетної забезпеченості на ці галузі недостатні для забезпечення належного рівня функціонування та розвитку діючих установ, збільшення штатної чисельності створює додаткову напругу в місцевих бюджетах, що ускладнює фінансування витрат соціального характеру. При цьому важливо не допускати зниження вже досягнутого рівня зайнятості працівників установ та закладів соціально-культурної сфери.
Зазначена проблема постійно порушується при розгляді питань, пов’язаних із розподілом додаткової дотації на зменшення фактичних диспропорцій між місцевими бюджетами через нерівномірність мережі бюджетних установ. У минулих роках це додаткове джерело фінансування спрямовувалося у переважній більшості на вирішення окремих тимчасових проблем. У першу чергу це стосується Турійського, Старовижівського, Локачинського районів, де за рахунок цих коштів вирішувались питання утримання органів місцевого самоврядування, реалізації окремих місцевих програм та інше. При отриманні додаткової дотації у 2004 році необхідно врахувати цільове призначення зазначеного фінансового ресурсу з дотриманням основних параметрів, визначених обласною державною адміністрацією.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Правове регулювання створення і руху статутних фондів
Цінова політика підприємства та її вплив на формування доходів
Аналіз складу, структури й технічного стану основних фондів
Зміст та значення фінансової політики як складової частини економічної політики держави
Поняття та зміст фінансових правовідносин