Сторінка
12
Заява про видачу ліцензії та, документи, що додаються до неї, приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття документів органом ліцензування та підписом відповідальної особи.
Заява про видачу ліцензії залишається без розгляду, якщо:
• заява подана (підписана) особою, яка не має на це повноважень;
• документи оформлені з порушенням вимог цієї статті. Про залишення заяви про видану ліцензії без розгляду заявник повідомляється в письмовій формі із зазначенням підстав залишення заяви про видачу ліцензії без розгляду у строки, передбачені для видачі ліцензії.
Після усунення причин, що були підставою для винесення рішення про залишення заяви про видачу ліцензії без розгляду, заявник може повторно подати заяву про видачу ліцензії, яка розглядається в порядку, встановленому Законом.
Орган ліцензування приймає рішення про видачу ліцензії або про відмову у її видачі у строк не пізніше як десять робочих днів з дати надходження заяви - про видачу ліцензії та документів, що додаються до заяви, якщо спеціальним законом, який регулює відносини у певних сферах господарської діяльності, не передбачений інший строк видачі ліцензії на окремі види діяльності.
Повідомлення про прийняття рішення про видачу ліцензії або про відмову у видачі ліцензії надсилається (видається) заявникові в письмовій формі протягом трьох робочих днів з дати прийняття відповідного рішення. У рішенні про відмову у видачі ліцензії зазначаються підстави такої відмови.
Підстави відмови у видачі ліцензії конкретизовані у відомчих нормативних актах, де вони визначені по-різному. Щоб уникнути різночитань і відомчого суб'єктивного підходу, необхідно орієнтуватися на вичерпний перелік підстав відмови у видачі ліцензії винятково на законодавчому рівні, передбачений у ст. 11 Закону "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".
Підставами для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії є:
• недостовірність даних у документах, поданих заявником, для отримання ліцензії;
• невідповідність заявника згідно з поданими документами ліцензійним умовам, встановленим для виду господарської діяльності, зазначеного в заяві про видачу ліцензії.
У разі відмови у видачі ліцензії на підставі виявлення недостовірних даних у документах, доданих заявником про видачу ліцензії, суб'єкт господарювання може подати до органу ліцензування нову заяву про видачу ліцензії не раніше як через три місяці з дати прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії.
У разі відмови у видачі ліцензії на підставі невідповідності заявника ліцензійним умовам, встановленим для виду господарської діяльності, вказаного в заяві про видачу ліцензії, суб'єкт господарювання може подати до органу ліцензування нову заяву про видачу ліцензії після усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі ліцензії.
Рішення про відмову у видачі ліцензії може бути оскаржено у судовому порядку.
У практиці трапляються випадки неправомірної відмови у видачі ліцензії компетентними органами, що порушують права підприємців. Для захисту своїх прав суб'єкт підприємницької дальності має право оскаржити в судовому порядку відмову у видачі ліцензії. Відповідно до п. 2.1 роз'яснення Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики застосування Закону України "Про підприємництво"» від 06.08.97 р. № 02-5/276 у редакції від 03.06.98 р. № 02-5/202,[21] якщо суб'єктові підприємницької діяльності відмовлено у видані ліцензії за будь-якими підставами, не передбаченими у ч. II ст. 4 Закону "Про підприємництво", або він не згодний з відмовою чи не отримав відповіді у встановлений Законом строк, він має право звернутися до суду або арбітражного суду із заявою про визнання недійсним рішення відповідного органу про відмову у видачі ліцензії або про спонукання видати ліцензію. В останньому випадку арбітражному суду слід у рішенні встановити строк для видачі ліцензії. У разі невиконання цього рішення орган, що повинен видати ліцензію, може бути притягнутий до відповідальності за ст. 119 Арбітражного процесуального кодексу України.
У статті 12 Закону визначені особливості проведення конкурсу на отримання ліцензій для видів господарської діяльності, провадження яких пов'язане з використанням обмежених ресурсів.
До видів господарської діяльності, провадження яких пов'язане з використанням обмежених ресурсів, належать:
• видобування уранових руд;
• видобування дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння;
• постачання природного газу за регульованим, за нерегульованим тарифом;
• зберігання природного газу в обсягах, що перевищують рівень, встановлюваний ліцензійними умовами;
• надання послуг радіозв'язку (з використанням радіочастот).
Орган ліцензування повинен оформити ліцензію не пізніше як за три робочих дні з дня надходження документа, що підтверджує внесення плати за видачу ліцензії.
Орган ліцензування робить відмітку про дату прийняття документів,, що підтверджують внесення заявником плати за видачу ліцензії, на копії опису, яку було видано заявнику при прийомі заяви про видачу ліцензії.
Якщо заявник протягом тридцяти календарних днів з дня направлення йому повідомлення про прийняття рішення про видачу ліцензії не подав документ, що підтверджує внесення плати за видачу ліцензії, або не звернувся да органу ліцензування для отримання оформленої ліцензії, орган ліцензування, який оформляв .ліцензію; має право скасувати рішення про видачу ліцензії або прийняти рішення про визнання такої ліцензії недійсною.
Строк дії ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування, але не може бути меншим як три роки.
Видача ліцензії на термін менше трьох років або відмова в продовженні терміну дії ліцензії надають суб'єкту підприємництва право звернутися до суду або арбітражного суду за захистом своїх інтересів (п. 2.2 роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики застосування Закону України "Про підприємництво"» від 03.06.98 р. № 02-5/202[22]).
Інші реферати на тему «Підприємництво»:
Задачі управління активами підприємства. Управління оборотними активами
Загальна характеристика процесу реструктуризації підприємства
Основні відомості про торгові автомати, їх класифікація та будова
Інформаційне забезпечення оцінювання фінансового стану підприємства
Формування цінової стратегії підприємства