Сторінка
2
До числа праць М.Бухаріна з економічної проблематики відноситься і “Экономика переходного периода”. Праця написана у травні 1920 року, в період “воєнного комунізму”. У цій праці відображені “ліві настрої” М.Бухаріна [9, с.54].
У збірнику праць М.Бухаріна “Проблемы теории и практики социализма” вміщено також його виступ на Об’єднаному Пленумі ЦК і ЦКК ВКП(б) 18 квітня 1929 року. У цій промові М.Бухарін виступив проти політики сталінського керівництва і відстоював концепцію поступового переходу селянства до суспільного господарства з врахуванням його особистої зацікавленості. М.Бухарін у цьому виступі рішуче засудив політику надзвичайних заходів і тезу Й.Сталіна про загострення класової боротьби в період будівництва соціалізму [9, с.260]. Тому М.Бухарін наголосив на необхідності побудови соціалізму лише за допомогою ринкових зв’язків, через ринковий товарообіг між містом і селом [9, с.270].
Після розгрому “правого ухилу” М.Бухарін став працювати у ВРНГ. Відображенням цієї діяльності є вміщена у вище названому виданні праця М.Бухаріна “Социалистическая реконструкция и борьба за технику”. У ній піднімалось питання про значення технічного прогресу, висловлювались практичні рекомендації з постановки технічної пропаганди, ставились проблеми технічної культури [9, с. 319].
У 1990 році вийшов збірник праць М.Бухаріна “Путь к социализму”. У цей збірник увійшли праці 1925-1928 років. На наш погляд, це – ключовий період з точки зору розкриття творчого потенціалу М. Бухаріна, що став у той час провідним теоретиком та ідеологом партії.
Серед праць, присвячених соціально – економічній проблематиці, слід відзначити доповідь “Уроки хлебозаготовок, шахтинского дела и задачи партии” та “Заметки экономиста”.
У цій останній статті М.Бухарін під виглядом критики троцькізму піддав критиці сталінську політику. У цій статті розкрито характерні риси ідеології і практики сталінізму, показано можливі наслідки некомпетентного втручання в хід соціально – економічного розвитку суспільства [10, с.336-366]. М.Бухарін обґрунтував можливість продовження будівництва соціалізму на шляху нової економічної політики.
Слід виділити також збірку праць М.Бухаріна “Этюды”, видану у 1932 році і репринтно перевидану у 1988 році. У ній містяться праці, присвячені розвитку науки, техніки, літератури і мистецтва [12, с. 20 -30].
Заслуговують на увагу також “Тюремные рукописи” М.Бухаріна, опубліковані у 1996 році. Вони були написані М.Бухаріним під час перебування у слідчому ізоляторі в 1936 – 1937 роках.
Рукописи М.Бухаріна виявив у Президентському архіві американський вчений С.Коен. Праця видана у двох томах. Том 1 - “Социализм и его культура”. У ньому автор протиставляє соціалістичний гуманізм тоталітарним режимам, як фашизму, так і сталінізму, і виступає за гармонійний розвиток особистості [11, с. 44-70]. Том 2 – “Философские арабески” присвячений проблемам філософії. На думку російського дослідника А.Огурцова, це остання спроба створити несталінський образ марксистської філософії [50, с. 7].
Другою групою джерел є праці партійних діячів, присвячені М.Бухаріну. Серед них варто відзначити праці В.І.Леніна. Це статті “Криза партії”, “Ще раз про профспілки, про поточний момент і про помилки тт. Троцького і Бухаріна”. Написані вони під час профспілкової дискусії 1921 року. В.І.Ленін дав різко негативну характеристику позиції М.Бухаріна під час профспілкової дискусії , назвавши її “верхом розпаду ідейного” і “повним розривом з комунізмом” [15, с. 230]. Ці статті носять полемічний характер.
У відомому “Листі до з’їзду” Ленін більш об’єктивно підійшов до характеристики М.Бухаріна як політичного діяча. Він вказував позитивні риси і заслуги Бухаріна, але водночас звертав увагу і на недоліки, яких йому слід позбуватися [13, с. 327-338]. В.Ленін назвав Бухаріна найціннішим теоретиком партії, але разом з тим зазначав, що його теоретичні погляди з дуже великим сумнівом можуть бути віднесені до цілком марксистських, бо в ньому є щось схоластичне [13, с.330]. Однак, зважаючи на молодий вік М.Бухаріна, ці недоліки можуть бути подолані.
Своєрідним джерелом з проблеми є праця іншого більшовицького вождя – Л.Троцького “Портреты революционеров”. Троцький був ідеологічним противником Бухаріна, тому його твір носить необ’єктивний, упереджений характер. Зокрема, у цьому творі зазначено: “Розвертаючись у зворотньому напрямі, зліва направо, Бухарін весь час знаходиться у стані тривоги, котра є результатом нечистої теоретичної совісті” [16, с. 174].
Наступною групою джерел є мемуари. Зокрема, спогади дружини
М.Бухаріна Анни Ларіної були опубліковані в журналі “Знамя” під назвою
“Незабываемое”. Вона торкається в основному періоду 30-х років. У творі подано детальний опис закордонного відрядження М.Бухаріна у 1936 році і подій, пов’язаних з його арештом у 1937 році. Анна Ларіна була свідком цих подій, тому її свідсення заслуговують на увагу [18, с. 109 -164].
Досить цікавим, на наш погляд, джерелом з проблеми є мемуари відомого письменника Іллі Еренбурга “Люди, годы, жизнь”. Автор ще з шкільних років був добре знайомий з М.Бухаріним. Автор звернув увагу на період навчання М.Бухаріна в гімназії, його діяльність у 30-х роках, подав опис судового процесу 1938 року над М.Бухаріним, на якому був особисто присутнім [19, с. 166 -167].
Наступною групою джерел є постанови партійних органів, що стосуються М.Бухаріна. Вони вміщені у збірнику документів “Коммунистическая Партия Советского Союза в резолюциях и решениях съездов, конференций и Пленумов ЦК”.
У документах, вміщених у цьому збірнику, відображено перипетії внутріпартійної боротьби, у яких брав участь М.Бухарін, та його переміщення по службі.
Особливої уваги заслуговують матеріали лютнево-березневого Пленуму ЦК ВКП(б) 1937 року, надруковані в журналі “Вопросы истории” 1992 року. Тут відображено хід Пленуму, виступи М.Бухаріна та його противників [1, с.3 -37]. Цей Пленум прийняв рішення про виключення М.Бухаріна з ВКП(б).
Таким чином, далеко неповний аналіз документів і матеріалів дає підстави стверджувати про те, що в них досить повно та різносторонньо відображено життя та діяльність М.Бухаріна, його різноманітні погляди, а особливо у сфері соціально–економічного розвитку СРСР.
Інші реферати на тему «Історія економічних вчень»:
Дж.Кейнс, М. Зібер, І. Франко, М. Туган-Барановський та їх внесок в економічну думку
Теорії суспільного договору (Дж.Локк, Т.Гоббс, Ж.-Ж.Руссо)
Матеріальні передумови і основні принципи економічного вчення марксизму
Патріархальне господарство східних слов'ян. Економіка Київської Русі (ІХ-ХП от.)
Господарство провідних країн між першою і другою світовими війнами