Сторінка
7

Водно-болотні угіддя Косівщини

Комплекс ставків "Сільгосптехніки "

Три ставки розташовані в західній частині села Черганівка біля витоку однієї з правих приток річки Рибниці біля підніжжя відрогів хребта Голиця, на висоті 410 м н.р.м Споруджувались ці ставки в 70-их роках підприємством "Сільгосптехніка" для розведення риби та відпочинку.

Правим і лівим берегами ставків по долині річки є природні схили самої притоки, добре виробленої у м'яких глинисто-галькових породах. З лівого боку — фрагмент високої тераси р. Рибниця, що плавно з'єднується з відрогами хребта Голиця, з правої високої Смоднянсько-Кобацької прадолини. В поперек ставки розмежовані насипними дамбами (3-5 м). На найбільшому Середньому ставку, облаштовано шлюз та укріплено дамбу бетонними плитами. У східній частині крім шлюзу ставки з'єднані неглибокими бетонними канавами. Природні береги верхніх двох ставків добре заліснені грабово-буково-вїльховим лісом. На дамбах ростуть поодинокі верби та вільхи. Вздовж східних берегів прокладена ґрунтова дорога, а на березі верхнього ставка споруджений відпочинковий комплекс (3 будиночки). На даний час він не працює, але ведуться будівельні роботи поблизу.

Площа ставків: верхнього 4550 м2, середнього 7200 м2, нижнього 2400 м2, всього — 14150 м водного дзеркала при наповненні до глибини 3 м в середній частині найбільшого ставка. Берегова лінія не заросла болотною рослинністю, тільки у місці впадіння струмка у верхнє озеро є зарослі рогозу та осоки. Сліди заболочення околиць відсутні. Дамби покриті лучною рослинністю. Ставки мають витік. З північного боку, на відстані 50 м, розташовані приватні сільські будинки. З огляду на майбутній розвиток відпочинкового комплексу, у верхній частині ставки можуть відвідуватись дикими птахами лиш короткочасно.

Комплекс ставків "Мисливські"

Цей комплекс знаходиться в південній частині міста Косова на високій терасі правого берегу долини річки Рибниці. Територія раніше була заболочена, бо знаходиться біля підніжжя гірського хребта Голиця (600 м н.р.м.), з якого стікають невеликі сезонні, пересихаючі потічки, декілька таких потічків і стали основою каскаду штучних ставків, побудованих в 70-их роках. Верхній, середніх розмірів з площею водного дзеркала 2660 м2 та глибиною до 1,5 м не облаштований шлюзом, а тільки стічною трубою. Нижній - найбільший, площа водного дзеркала 7130 м2 з невеликим острівцем у південній частині. Максимальна глибина в центральній частині 3 м.

По берегах ставків, які є насипними, ростуть посаджені дерева вільхи та верби, а в південній частині великого ставка утворені суцільні зарослі. На схід від цього ставка через 10м розташована найменша і мілкіша водойма площею 800 м2 без деревної рослинності, що свідчить про недавній вік спорудження.

Не зважаючи на невеликий вік спорудження, всього ЗО років, його береги, насипні дамби добре задерновані лучною рослинністю. Біля берегів великого ставка розрісся рогіз. Південною частиною ставки доходять до межі лісу, зеленої зони міста, північною частиною межують з автотрасою (1-м), а за нею розташовані житлові та промислові забудови міста. На південний схід знаходиться велика ділянка сіножатей.

Околиця міста, близькість лісу на гірському схилі, зручний під'їзд створюють хороші умови на ставках для відпочинку косів'ян.

Болота

За даними Косовського районного управління земельних ресурсів на території району числиться 1 га боліт у селищі Кути. Це болото утворилося на місці ставів. Нашими обстеженнями виявлено велику кількість невеликих ділянок з надмірним зволоженням, проте вони не можуть бути кваліфіковані, як болота. На схилах гори Грегіт (висота 1370 м) виявлено висяче сфагнове болото невеликих розмірів.

Заболочена територія хребта Голиця

Розташована ця територія в південній околиці міста Косова. Неширокою (150-200м) смугою витягнулась вона на 4 км по місцевості високої тераси правого берега річки Рибниці і прилягає до підніжжя хребта Голиця.

Заболоченість зумовлена великою кількістю дрібних силових водотоків хребта Голиця та водонепроникними глинистими відкладами тераси. Ця смуга досить неоднорідна за наявності нешироких до 200 м конусів виносу з боку схилу хребта. Такі виноси зумовили підвищення в рельєфі тераси, що суттєво зменшило заболочення. Вони розорані під городи, а також забудовані невеликими промисловими підприємствами. З північного боку до смуги підступають міські житлові забудови з об'їзною автотрасою, з південного -заліснені схили хребта Голиця та його відрогів.

Бажання людей максимально використати цю територію призвело до створення малих Савків площею до 100 м2, вже зараз їх нараховується 7.

Природна рослинність тут лучно-болотна з невеликими острівцями очерету та рогозу. Багато місць є дуже засміченими з хаотичними звалищами побутових відходів.

Біорозмаїття.

Болота, перезволожені екотопи, озера, стави, річки є оселищами великої кількості рослин і тварин.

В процесі виконання проекту зібраний та опрацьовується гербарій водних та болотних рослин, який налічує 62 види. Для стоячих водойм характерні тилові водні рослини: очерет звичайний, рогіз широколистий, рогіз вузьколистий, жабурник звичайний, тризубець болотний, стрілолист звичайний, частуха подорожникова, сусак зонтичний, їжача голівка, осока (три види), а також три види нитчастих водоростей.

По берегах водойм, заболочених місцях зростає п'ять видів осок, пухівка (два види), три види ситнягу, великі зарості утворює кремена біла тощо.

На перезволожених екотопах зростає 18 видів рослин родини зозуленцевих, які занесені до Червоної книги України. Серед них пальчатокорінник плямистий, пальчатокорінник травневий, коручка болотна, коручка чемерникова тощо. Тому охорона таких екотопів с важливою і актуальною. Найбільша кількість рідкісних і зникаючих видів виявлена в заповідному урочищі Лебедин. Багатою с фауна водойм.

Птахи: найчисельнішою групою водоплавних птахів Косівщини є дикі качки - крижні. Гніздяться вони на зарослих очеретом ставках в селах Рожнів, Кобаки, Шешори, Яблунів. За даними спостережень чисельність їх з кожним роком зменшується. Так минулого року на ставках в селі Шешори гніздилося біля 5 пар крижнів, а цього року немає жодного гнізда. Подібна картина спостерігається і на інших ставках. Незахищеність зі сторони людини і денних хижаків (яструб великий, лунь очеретяний) різко зменшує, чисельність виду. Цього року на ставках Косівщини загніздилося біля 20 пар крижнів, що майже наполовину менше ніж минулого року. 4 крижні зимували на ставках в Кобаках. На весняних осінніх перельотах кількість крижнів зростає. Крім крижнів на ставках в Рожнові і Кобаках гніздяться водоплавні птахи: пірпикоза мала (2 пари), чирянка велика (3-4 пари), лиска (2пари), водяна курочка ( 4 пари). Коловодні птахи представлені такими видами :

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»: