Сторінка
2
Дані табл. 3.7 використовуються при виборі типу світловіддалеміра для забезпечення далекосяжності та необхідної точності вимірювання ліній в запроектованих полігонометричних ходах.
Прив’язка полігонометричних мереж до пунктів державної геодезичної мережі
Як відомо з класифікації планових геодезичних мереж, мережі 1, 2 і 3 класів відносяться до державних, а мережі 4 класу, 1 і 2 розрядів до мереж згущення. Мережі згущення повинні бути прив’язані до державних. Прив’язка полігонометричних ходів 4 класу, 1 і 2 розрядів до державних передбачає передачу на них координат з пунктів державних мереж та орієнтацію полігонометричного ходу відносно істинного меридіану.
Інструкція [1] передбачає такі варіанти прив’язки полігонометричних ходів 4 класу, 1 і 2 розрядів до пунктів державних геодезичних мереж.
1. Окремий хід полігонометрії повинен опиратися на два вихідних пункти вищого класу, на кожному з яких є видимість як мінімум на один пункт цього ж або вищого класу, а отже є два вихідних дирекційних кути апоч і акінц (рис. 3.11). На вихідних пунктах вимірюють прилеглі кути β1 і βn+1
Рис. 3.11 Варіант 1
2. Окремий хід полігонометрії опирається на два вихідні пункти вищого класу, на одному з яких відсутня видимість на пункти цього ж або вищого класу і отже є лише один вихідний дирекційний кут і вимірюється один прилеглий кут β1 (рис. 3.12).
Рис. 3.12 Варіант 2
В цьому випадку на пункті Ткінц для контролю кутових вимірів використовують дирекційні кути на орієнтирні пункти, які є на пункті Ткінц. або вимірюють дирекційний кут сторони Sn, астрономічними методами або гіротеодолітами.
3. Окремий хід полігонометрії опирається на два вихідних пункти вищого класу, на яких відсутня видимість на пункти цього ж або вищого класу, отже є лише координатна прив’язка до пунктів геодезичної мережі вищого класу (рис. 3.13).
Рис. 3.13. Варіант 3
В цьому випадку для контролю кутових вимірів використовують дирекційні кути на пунктах Тпоч. і Ткінц. на орієнтирні пункти або дирекційнні кути сторін S1 і Sn, отримані з астрономічних вимірів або вимірів гіротеодолітами.
4. Окремий хід полігонометрії прокладається у вигляді замкненого, який опирається на пункт вищого класу, на якому існує видимість на пункт того ж або вищого класу (рис. 3.14).
Рис. 3.14 Варіант 4
В цьому випадку вимірюються прилеглі кути β1 і βn+1 та визначається дирекційний кут сторони Si, що знаходиться приблизно на середині ходу, астрономічним або гіроскопічним методом.
5. Окремий хід полігонометії прокладається у вигляді замкненого ходу, що опирається на пункт вищого класу, на якому відсутня видимість на пункти того ж або вищого класу. В цьому випадку для контролю кутових вимірів на пункті Тпоч. вимірюється дирекційний кут на орієнтирний пункт або визначається дирекційний кут сторони S1 астрономічним чи гіроскопічним методом. Крім того, необхідно визначити астрономічним чи гіроскопічним методом дирекційний кут сторони Si, що знаходиться приблизно на середині ходу (рис. 3.15).
Рис. 3.15 Варіант 5
Прокладання висячих ходів не допускається.
Попередня обробка результатів польових спостережень
Попередня обробка — це проміжний етап робіт, який виконується між польовими вимірами і вирівнювальними обчисленнями. Метою попередньої обробки є оцінка якості польових матеріалів та підготовка їх до вирівнювання. Попередня обробка полігонометричних ходів складається з таких процесів:
перевірка і обробка польових журналів;
обчислення ліній, приведених на площу в проекції Гаусса-Крюгера і на рівень моря;
складання робочої схеми полігонометричного ходу;
обчислення кутової нев’язки ходу та порівняння її з допустимим значенням;
обчислення нев’язок координат fx та fy, абсолютної fабс, та відносної fвідн нев’язок та порівняння їх з допустимими значеннями;
визначення поздовжнього і поперечного зміщень кінцевої точки ходу;
оцінка точності кутових вимірів;
оцінка точності лінійних вимірів.
Перевірка та обробка польових журналів
Польові журнали повинні бути належним чином оформлені і перевірені. Усі обчислення, в т.ч. контрольні, виконують у дві руки. Якщо при кутових та лінійних вимірюваннях використовувалися електронні геодезичні прилади та персональні комп’ютери, то виконують обробку результатів вимірювань, знятих з реєстраторів чи накопичувачів інформації.
Обчислення ліній, приведених на рівень моря і на площину в проекції Гаусса-Крюгера
В довжини ліній, які приведені до горизонту, вводять поправку за приведення на рівень моря за формулою
, |
(3.55) |
де Hm — середня висота лінії над рівнем моря, яка обчислюється як середнє арифметичне з висот кінців лінії
|
(3.56) |
Rm — радіус кривизни земного еліпсоїда в точці m, що лежить посередині лінії, він обчислюється за формулами, які вивчаються в курсі вищої геодезії або знаходиться за спеціальними таблицями як функція широти точки, S' — лінія виміряна і приведена до горизонту.
Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»:
Конденсаційна складова підземного живлення річок і джерел кримсько-кавказького карстового регіону
Рекогностування полігонометричних ходів
Складання проектів рекультивації для різних видів порушених земель
Розвиток гідрохіміхімічних і гідроекологічних досліджень в Україні
Вирівнювальні обчислення в полігонометрії