Сторінка
5

Вимірювання сторін в полігонометричних ходах

Аналітичний спосіб визначення t і u

Формули для аналітичного способу отримують, застосувавши формули аналітичної геометрії, що описують залежності координат в двох різних системах, зміщених одна від другої [6]. В результаті мають

 

;

(3.76)

 

;

(3.77)

де

 

.

(3.78)

Аналіз величин t і u свідчить про характер помилок лінійних і кутових вимірів. Наприклад, якщо t>u, вплив лінійних вимірів більш суттєвий, якщо t має знак “мінус” — світловіддалемір дає занижені відстані, якщо знак “плюс” — завищені тощо. З їх допомогою можна встановити величини середніх квадратичних помилок лінійних та кутових вимірів (див. наступні процеси попередньої обробки).

Оцінка точності кутових вимірів

Перш ніж передавати матеріали польових вимірів на об’єкті до вирівнювання, необхідно впевнитися в їх якості, яку можна визначити за середніми квадратичними помилками кутових вимірів на об’єкті.

Розрізняють попередню оцінку точності кутових вимірів, при якій враховується вплив лише помилок приладу, помилок власне вимірювання кута і частково помилок, обумовлених зовнішніми факторами, і остаточну оцінку точності, при якій, крім вказаних помилок, враховуються також помилки центрування теодоліта і марок, повний вплив зовнішніх факторів і вплив вихідних даних.

Попередня оцінка точності польових вимірів може бути виконана двома методами [6].

А. За відхиленнями виміряних кутів в окремих заходах від середніх значень із К заходів на кожному із (n+1) пунктів полігонометричного ходу. В цьому методі

 

.

(3.79)

Цією формулою зручно скористатися для оцінки точності кутових вимірів, наприклад, у полігонометричному ході 4 класу. Нехай у ході кутові виміри виконані на 15 пунктах (n+1=15) шістьма заходами на кожному (К=6).

На кожному пункті обчислюють середнє значення виміряного кута, відхилення vβ виміряного кута в окремих заходах від середнього значення, а також .

Аналогічні обчислення виконують на кожному з 15 пунктів. Просумувавши усі на 15 пунктах, отримаємо величину .

За формулою (3.79) знайдемо mβ — середню квадратичну помилку виміряного кута із 6 заходів (K=6) в полігонометричному ході з 15 пунктів (n+1=15).

Б. За різницями подвійних вимірів

В цьому методі

 

.

(3.80)

Цією формулою зручно скористатися для кутових вимірів в полігонометричному ході 2 розряду, якщо кути вимірюються 2 заходами. На кожному пункті обчислюють різницю dβ між двома заходами. За формулою (3.80) отримують mβ — середню квадратичну помилку кутових вимірів з 2 заходів на n+1 пунктах.

Попередня оцінка точності кутових вимірів виконана за формулами (3.79) і (3.80), фактично характеризує лише збіжність результатів вимірювань, не враховуючи повного впливу на результати вимірювань усіх факторів.

Остаточну оцінку точності кутових вимірів виконують також двома методами.

В. За нев’язками полігонометричних ходів

Якщо для N ходів, кожен з яких складається з (n+1) пунктів, отримані кутові нев’язки, то середня квадратична помилка вимірювання кута на кожному пункті може бути отримана за формулою

 

.

(3.81)

Ця величина більш реально буде відображати повний комплекс помилок кутових вимірів на даному об’єкті, в т. ч. помилку вихідних дирекційних кутів.

Г. За поперечними зміщеннями полігонометричних ходів

Помилки кутових вимірів здійснюють свій вплив не лише на кутову нев’язку полігонометричного ходу, але і на величину поперечного зміщення кінцевої точки ходу u.

Тому середню квадратичну помилку кутових вимірів на об’єкті, де прокладено N видовжених ходів, можна обчислити за формулою

 

(3.82)

де n — кількість сторін в ході довжиною L,

u — поперечне зміщення кінцевої точки цього ходу, обчислене за кутами, не виправленими за кутову нев’язку.

Якщо поперечне зміщення, обчислене за кутами, виправленими за кутову нев’язку (позначимо його u'), то mβ обчислюється за формулою

 

.

(3.83)

Зауважимо, що mβ, обчислені за формулами (3.82) і (3.83), ще й додатково враховують помилки в координатах вихідних пунктів.

Кутові виміри можна вважати якісними, якщо обчислені за формулами (3.82), (3.83) і значення mβ не перевищують значень, регламентованих інструкцією, а саме

для полігонометричних ходів 4 класу,

для полігонометричних ходів 1 розряду,

для полігонометричних ходів 2 розряду.

Оцінка точності лінійних вимірів

Зупинимося лише на оцінці точності лінійних вимірів, виконаних світловіддалемірами, тобто для випадку, коли їх можна вважати рівноточними.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»: