Сторінка
8
3.1. Права банку:
а) перевіряти забезпечення виданого кредиту і його цільового використання, в т.ч. на місці;
б) припиняти видачу нових позик і пред'являти до стягнення раніше виданих позик при порушенні підприємством умов кредитного договору, а також при виявленні випадків недостовірності звітності, запущеності бухгалтерського обліку, неодноразовій затримці сплати процентів за кредит;
в) стягувати з підприємства при пролонгації кредиту відповідну комісійну винагороду;
г) переглядати в односторонньому порядку процентні ставки за користування кредитом у випадку зміни рівня процентної ставки НБУ;
ґ) здійснювати нарахування і стягнення компенсації за невикористаний кредит (у випадку офіційної відмови підприємства від кредиту чи його частини протягом строку дії договору).
3.2. Обов'язки банку:
а) надавати кредит підприємству в обсягах і в строки, передбачені в договорі;
б) інформувати підприємство про факти і причини дострокового стягнення банком кредиту;
в) інформувати підприємство про зміни в нормативних документах з питань кредитування і розрахунків, які вносяться за рішенням Національного банку.
IV. Відповідальність сторін.
Банк за порушення підприємством взятих на себе зобов'язань може:
а) призупинити подальшу видачу кредиту;
б) пред'явити його до дострокового стягнення;
в) скоротити суму кредиту, передбаченого до видачі за договором;
г) збільшити процентну ставку за кредитом;
ґ) за несвоєчасне повернення кредиту і процентів стягнути пеню в розмірі, передбаченому в договорі, але не більше двократного розміру офіційної облікової ставки НБУ.
Підприємство може вимагати від банку відшкодування збитків, які виникли внаслідок ненаданих йому зовсім чи надання в неповному обсязі передбаченого договором кредиту.
Підприємство-позичальник у випадку неповного виконання виділеного йому банком кредиту має сплатити банку неустойку в розмірі плати банком за залучені банком кредитні ресурси і недоотриманої маржі у звітному періоді.
Після укладення кредитної угоди банк відкриває підприємству позичковий рахунок, на який зараховується шукана сума кредиту. Підприємства в більшості випадків користуються кредитом того банку, в якому відкритий поточний рахунок. Однак підприємство має право отримати кредит і в іншому банку.
2.3. Порядок нарахування відсотків за депозитними та кредитними операціями.
Порядок погашення кредиту — це спосіб погашення основної його суми і нарахування процентів. Вона може бути погашена повністю після закінчення строку кредиту чи поступово. Банк стягує проценти з суми непогашеного кредиту.
За характером погашення позики поділяються на три види:
Позики, які погашаються поступово – щомісячно, щоквартально раз в півроку, щорічно.
2. Позики, які погашаються одночасною оплатою після закінчення їх строку.
3. Амортизаційні (поступова виплата рівномірними внесками). Такі позики видаються на здійснення великих угод, після завершення яких в підприємства з'явиться достатня кількість грошей.
4. Інші способи погашення, які зазначаються в кредитному договорі.
При одночасному погашенні кредиту підприємство-позичальник виплачує відразу всю його суму в кінці строку.
При погашенні періодичними внесками частина основної суми кредиту виплачується рівними внесками протягом його строку, значна частина після закінчення строку кредиту.
При "амортизаційному" погашенні основну суму кредиту виплачують поступово протягом строку кредиту. Платежі здійснюються рівними сумами регулярно і включають певну частину суми кредиту і процент. Разом з останнім внеском погашають суму кредиту, яка залишилась.
Погашення рівними внесками означає, що кожний наступний платіж менший за попередній, оскільки процентні виплати з часом знижуються.
Інші способи погашення кредиту:
- порядок погашення може бути пов'язаний з доходами від кредитного проекту чи бізнесу (порядок погашення кредиту з перервою, а регулярні внески в рахунок погашення здійснюються тільки тоді, коли проект починає приносити дохід);
- внески в рахунок погашення основної суми здійснюються нерегулярно і нерівними сумами.
Механізм погашення кредиту обговорюється при укладанні договору підприємства з банком. Порядок погашення, при якому виплати здійснюються нерегулярно, передбачає більш високу процентну ставку.
Проценти за користування кредитом нараховуються щомісячно в розмірі, передбаченому кредитним договором. Проценти сплачуються за фактичну кількість днів користування позикою.
Заборгованість з позичок погашається підприємством платіжним дорученням у строки, узгоджені з банком. При неповерненні позики в строк банк може стягувати її з підприємства шляхом списання заборгованості, а при нестачі коштів на рахунку підприємства звертатися в суд.
Рівень процентної ставки за кредит залежить від факторів, що діють на мікро- і макрорівнях.
На макрорівні на розмір ставки впливають:
- темпи інфляції;
- розмір дефіциту державного бюджету, внутрішнього і зовнішнього боргу країни;
- попит і пропозиція на кредитному ринку;
- розмір офіційної облікової ставки НБУ тощо.
На мікрорівні на процентну ставку впливають:
- фінансове становище підприємства і його ділова репутація;
- ступінь взаємодії банку з підприємством;
- розмір і строк позики;
- ефективність комерційної угоди (проекту);
- інші фактори.
Процентні ставки за кредит можуть встановлюватися фіксовані і плаваючі. Фіксовані ставки не змінюються протягом терміну дії кредитного договору, а плаваючі змінюються залежно від кон'юнктури на кредитному ринку.