Сторінка
5
організаційна, яка надає викладачу спортивно-педагогічних дисциплін можливість приймати рішення стосовно необхідності проведення додаткових занять і застосування додаткових контрольних заходів (зміна ритму зворотного зв’язку);
корекційна, що дозволяє студентам у процесі навчання послідовно наближатися до еталона з внесенням відповідних корективів у процес засвоєння навчального матеріалу;
мотиваційна, яка за умови необхідності постійного набору все більшої кількості балів, стимулює пізнавальні інтереси студентів, їх прагнення до самовдосконалення, а також забезпечує розвиток системного, творчого мислення.
У залежності від етапу навчання, мети перевірки й сфери оцінювання, та чи інша функція може виступати як самостійно, так і в поєднанні, з перевагою будь-якої з них.
Реалізація функцій рейтингового контролю в модульній технології здійснюється за наступних психолого-педагогічних умов оцінювання:
1) обґрунтованості;
2) системності;
3) діагностичності;
4) адекватності;
5) об’єктивності;
6) регулярності;
7) індивідуальності.
Рейтингова система педагогічного контролю цілком природно поєднується з іншими компонентами навчального процесу й, порівняно з традиційною системою оцінювання професійно-педагогічної підготовки студентів зі спортивно орієнтованих дисциплін, на мій погляд, має ряд суттєвих переваг, до яких належать:
- можливість об’єктивної перевірки сформованості професійних якостей студентів у повному обсязі;
- високий ступінь диференціації результатів контролю;
- варіативність і надійність засвоєння базових фізичних вправ;
- збільшення об’єму рухової активності та запасу рухових дій;
- високий стимулюючий ефект, пов’язаний із постійним набором усе більшої кількості балів за провідними аспектами професійної підготовки;
- забезпечення уніфікованих критеріїв оцінювання;
- підвищення активності студентів;
- можливість самоуправління студентами навчальним процесом (планування особистісної професійно-педагогічної діяльності);
- розширення можливостей порівняльного аналізу успішності студентів;
- підвищення самостійності студентів у процесі опрацьовування навчального матеріалу (основного й додаткового);
- забезпеченість принципу завершеності навчання (перехід до наступного рівня можливий тільки після засвоєння попереднього).
Компоненти професійної підготовки студентів як об’єкт рейтингового оцінювання
Застосування рейтингового контролю в системі професійної підготовки майбутніх спеціалістів у галузі фізичної культури й спорту ще не набуло достатнього поширення в вищих навчальних закладах України. Такий стан справ у системі вищої освіти з фізичної культури пояснюється рядом об’єктивних факторів і визначальними серед них є, на наш погляд, недостатня розробленість критеріїв рейтингового оцінювання професійної підготовки студентів з фахових спортивних дисциплін, невизначеність певних сфер для оцінки, відносно складна й трудомістка процедура рейтингового оцінювання знань і умінь.
Оцінюються знання, активність студентів на заняттях, систематичність опрацьовування навчального матеріалу, відвідування занять, систематичність і вчасність здачі контрольних завдань, рівень сформованості рухових умінь і розвиток основних рухових якостей тощо.
Вимоги до рівня професійної компетентності майбутніх спеціалістів з фізичного виховання ініціювали мене до пошуків певних корективів, які можна внести в процес оцінювання навчальної успішності студентів у відповідності до сучасних орієнтирів. Ефективне функціонування рейтингового контролю значною мірою обумовлено цілями й завданнями навчально-пізнавальної діяльності студентів.
Поглиблення фахової теоретичної підготовки, формування професійних умінь і навичок проведення різних форм занять фізичною культурою і спортом, засвоєння та вдосконалення різних за формою та змістом вправ, підвищення рівня розвитку основних рухових якостей – тобто вся система формування професійно-педагогічних якостей майбутнього вчителя фізичного виховання потребує диференційованого оцінювання таких провідних аспектів підготовки студентів інститутів фізичного виховання і спорту як теоретична, методична, технічна й фізична підготовка.
У такому випадку в кінці кожного етапу (курсу) навчання загальна сума рейтингових балів студента (Rзаг) з плавання, легкої атлетики, гімнастики та ін. може бути визначена шляхом складання рейтингової суми балів набраних ним окремо за теоретичну (Rт) методичну (Rм) технічну (Rтех) й фізичну (Rф) підготовку кожної окремої дисципліни:
Rзаг = Rт + Rм + Rтех + Rф.
Індивідуальний рейтинг (позиція) (Rінд) студента визначається шляхом порівняння загальної суми рейтингових балів відносно інших студентів.
У сучасній вищій школі застосовуються різні шкали рейтингового оцінювання навчальної діяльності студентів. Наявність у системі професійно-педагогічної підготовки студентів таких різних характеристик (аспектів підготовки), що підлягають контролю, потребує розробки й упровадження відповідних методик їх оцінювання. Таким чином, наступним кроком нашої роботи було створення відповідних систем рейтингового оцінювання провідних аспектів спортивно-педагогічної підготовки фахівців з фізичного виховання.
Аналіз літературних даних
Аналіз літературних даних проводився з метою вивчення і ознайомлення з сучасним станом питання про зміст, методи і форми фахової підготовки спеціалістів з фізичного виховання. Зокрема, це дослідження, що стосуються створення ступеневої системи підготовки фахівців з фізичного виховання; формування професійно-педагогічної спрямованості ; підвищення якості підготовки майбутніх учителів фізичного виховання; впровадження модульно-рейтингової технології навчання у процес фахової підготовки; значення окремих спортивно-педагогічних дисциплін у системі професійної підготовки; підготовка майбутнього вчителя до пошукової роботи; фізична підготовка студентів в умовах гнучких педагогічних технологій; диференційований підхід у підготовці вчителя фізичної культури; теоретико-методичні основи професійної підготовки.
Аналізу піддавалися літературні джерела вітчизняних і зарубіжних авторів, навчально-методична література, дисертацій і інші матеріали по проблемах дослідження. В процесі роботи з літературними джерелами вивчалися шляхи вдосконалення рейтингової системи педагогічного контролю у процесі професійної підготовки майбутніх фахівців фізичного виховання.
Аналіз і узагальнення спеціальної і науково-методичної літератури здійснювався протягом усього дослідження. Рішення даних питань на теоретичному рівні здійснюється на вивченні літератури по: теорії і методики фізичного виховання і спорту, багаторівневий тестовий контроль в діагностуванні знань студентів фізкультурних вузів, загальнопедагогічна підготовка вчителя в системі вищої педагогічної освіти . Було проаналізовано 40 джерел.
Моделювання
Широко застосовують у теоретичних дослідженнях прийом порівняння, що дає можливість встановлювати подібність явищ. У цьому сутність одного зі специфічних методів теоретичного рівня — моделювання. При цьому можливе повне звільнення суб'єкта від емпіричних посилань висновку, а мислення починає оперувати не реальними, а уявними моделями, що втілюються потім у формі схематичних знакових моделей (графіків, схем, таблиць, тестів, формул тощо).
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Робота над удосконаленням орфоепічних навичок молодших школярів
Бесіда, як форма організації позакласної виховної роботи з молодшими школярами
Використання рідної мови у процесі навчання іноземної у ДНЗ
Розвиток логічного мислення учнів початкових класів на уроках читання
Форми і методи навчальної роботи. Лабораторно-практичні заняття з тваринництва